Empati Nedir?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 07 Temmuz 2022
  • 470

Empati Nedir?

Kişilerin birbirlerini çok daha rahat anlamalarına yarayan empati, ilişkilerde etkili iletişim kurulabilmesini sağlar. Peki, empati tam olarak nedir?


Kişilerin birbirlerini çok daha rahat anlamalarına ve duygu ortaklığı kurmalarına yarayan empati duygusu, kişilerin ikili ilişkilerinde etkili iletişim kurabilmesini sağlamaktadır. Peki, empatinin tam olarak anlamı nedir?

Empati, bir kimsenin duygu durumu ile ortaklık kurma çabasına denmektedir. Karşımızdakini daha iyi anlayabilmek için empati kurmamız gereken belli başlı durumlar olabilir. İnsan olmanın gereği olarak görülen empati duygusu sayesinde herhangi bir çatışmanın önüne geçilmesi de mümkün olmaktadır. Kişilerin benlik duygusunu yenerek sen diyebilmesine katkı sağlayan empati duygusu, herkesin kurabildiği veya her durumda kolaylıkla kurulabilecek bir duygu olarak görülmemektedir. 

Empati kurmak, çoğu zaman yaşanacak aksi bir durumu veya çatışmayı önleyebileceği için kişilerin bu duyguyu anlayabilmesi ve uygulayabilmesi gerekir. Empati kuran ve etkili bir şekilde insanlarla iletişim kurabilen kişilere ise empat adı verilmektedir. Gündelik hayat içerisinde de profesyonel hayatta da bu duygunun uygulanması gerekebilen anlar bulunmaktadır. 

Temel bir mantık izlendiğinde kişilerin kendi egolarını yenmelerini ve zorbalık yapmaktan kaçınmalarını sağlayan empati duygusunun, topluluk hâlinde yaşayabilmek için gerekliliği bulunmaktadır. Empati duygusundan yoksun insanların toplum düzenini ve işleyişini bozmaya daha meyilli oldukları ve toplum içerisinde tam anlamıyla yer edinemedikleri de bilinen bir gerçektir. 


Neden Empati Kurarız?

Karşımızdaki bir insanın yerine gerçekten geçmediğimiz müddetçe onun tam anlamıyla hislerini ve düşüncelerini kavrayabilmemiz mümkün değildir. Karşımızdaki kişi bize hislerini tarif etmeye çalışsa bile kendimizi onun yerine koymadan tam bir kavrama yaşamamız oldukça zordur. Bu noktada empati yapmak etkili olmaktadır. 

Empati yapmak, karşımızdaki kişiye karşı nasıl bir tutum sergilememiz gerektiğini kavrayabilmemiz için gereklidir. Özellikle iletişim kurarken yanlış bir şey söylemekten ya da söylediğimiz bir şeyin karşımızdaki kişi tarafından yanlış anlaşılması durumundan korkarız öyle değil mi? Empati kurarak karşımızdaki kişiyi anlamamız büyük oranda mümkün olacağı için, hareketlerimizi ve sözlerimizi de buna uygun bir şekilde yönlendirme şansımız bulunmaktadır. 

Kişilerin olaylara bakış açısıyla örtüşen bir yön yakalayabilmek, karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde anlayabilmek için empati kurma gereksinimi duyarız. Temel mantık içerisinde kişilerin duygularını kavrama yetisine sahip olabilmek için empati yaptığımız görülmektedir. 

Empati, kişinin kendisini karşısındaki insanın yerine koyması sonucu gerçekleştirebileceği bir eylemdir. Bu durumda gerçek bir empati kurabilmek için bir süreliğine “ben” olmaktan vazgeçmemiz ve hayata tamamen karşımızdaki kişinin gözlerinden bakmayı denememiz gerekir. 

İnsan ilişkileri üzerine yapılan araştırmalarda çoğu ilişkinin de empati yoksunluğu nedeniyle bittiği görülmüştür. Bir ilişki içerisindeyken partneriniz ile ortak duygulanım ve düşünce paylaşımını sağlamadığınız müddetçe uzun vadede ilişkinizin hasar görmesi ve yıpranması kaçınılmaz olacaktır. Onun duygu ve düşüncelerini anlayarak hareket etmeniz, partneriniz ile olan bağınızı güçlendirerek etkili olacaktır.


Empati Kurmanın Önemi

Empati kurulmaması hâlinde insan ilişkilerinde yıkım ve kaos yaşanabilmektedir. Karşımızdaki ile etkili iletişim kurabilmemizin yolu öncelikle onun duygu ve düşüncelerini anlayabilmemiz ile bağlantılıdır. Karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini dikkate almadığınız müddetçe, ikili ilişkiler içerisinde sorunlar yaşamanız çok yüksek bir ihtimaldir. 

Empati bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyması ile gerçekleşir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken asıl konu kişinin tamamen tarafsız olup yalnızca karşısındaki kişi yerine koyarak onun duygularını anlamaya odaklanmasıdır. Kişi eğer yanlı bir bakış açısı benimserse bu noktada sağlıklı bir şekilde empati kurulduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bir insanı anlayabilmek için olaylara onun bakış açısıyla bakmak gerekir. 

Anlaşılmayan insan duygularını başka nesnelere yansıtmak gibi bir yöntem izleyebilir. Bu hayatın her alanında bu şekilde işlemektedir. Empati kurulmayan ve anlaşılmayan bir insan, günlük hayatın içerisinde de iş hayatında da özel hayatında da saldırgan ve yabani bir tavır sergileyebilmektedir. 

Öfkenin en temel nedeni anlaşılmamak ve sevilmemek üzerindedir. Anlaşılmayan insan hem sevilmediğini düşünebilir hem de anlaşılmadığı için öfkelenebilir. Bu nedenle de tavırlarında olumsuz yönde değişimler meydana gelebilir. Bu gibi negatif durumların yaşanmaması adına empati kurmak son derece önemlidir.


Empati Kurma Yolları

Empati kurabilmek için öncelikle doğru bir yöntem izlemek gerekir. Kişilerin empati kurma noktasında kendini karşısındaki insanın yerine koyarak hareket etmesi ve karşısındakinin hislerini anlama yoluna başvurması gerekir. Bunu gerçekten yapabilmek için ise kendini karşıdaki insanın yerine koyarak onun duygularını hissetmeye çalışmak gerekir. 

Kişinin karşısındakinin düşüncelerini doğru olarak anlaması da empati sayesinde mümkün olmaktadır. Bu nedenle de etkili iletişim kurabilmek ve karşılıklı etkili iletişim kurabilmek için empati kurma yolları hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. 

Empati kurabilmenin 3 yolu bulunmaktadır:

  • • Olaylara karşımızdakinin bakış açısıyla bakmak ve kendimizi tam olarak yerine koymak izlenecek ilk adımdır.
  • • İkinci adım karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini tam olarak anlamak oluyor. 
  • • Son adımda ise karşımızdaki kişiye onu anladığımızı ifade etmemiz gerekmektedir. 

Bu adımları takip ederek etkili bir şekilde iletişim ve empati kurmak mümkün olmaktadır. Siz de etkili bir şekilde empati kurabilmek istiyorsanız, sizlere özel hazırlamış olduğumuz Kişisel Gelişim Eğitimleri'mizi tercih edebilirsiniz. Empati Geliştirme Eğitimi’miz sayesinde siz de etkili bir şekilde empati kurabilecek ve karşınızdaki kişilerle çok daha etkili iletişim kurabileceksiniz. 

İkili ilişkilerinizdeki, iş hayatınızdaki ve hayatınızın daha farklı pek çok alanındaki sorunları ortadan kaldırabildiğinizi bir düşünün. Hayatınızdaki kişilerle empati yoluyla sağlıklı ilişkiler kurmak istiyorsanız, siz de bu fırsatı kaçırmayın! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.