Ek Tercihler Ne Zaman Bitecek
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 07 Eylül 2022
  • 437

Ek Tercihler Ne Zaman Bitecek

2022 YKS maratonu son derece yoğun bir şekilde geçmiş ve geride bırakılmıştı. Peki, ek tercihler ne zaman yapılacak? Ek tercihlerin son tarihi nedir?


2022 YKS maratonu son derece yoğun bir şekilde geçmiş ve geride bırakılmıştı. Tercihlerin yapılması ve açıklanması sonrasında açıkta kalan pek çok öğrenci ise ek tercih tarihlerini araştırmaya başladı. Peki, ek tercihler ne zaman yapılacak? Ek tercihlerin son tarihi nedir?

Ek tercih sürecinin başlaması ile birlikte milyonlarca açıkta kalmış aday tercih heyecanı içerisine yeniden girdi. Ek tercih sürecinde tercihte bulunacak olan öğrenciler, okulların açık kalan kontenjanlarından faydalanarak yerleştirilmeyi hedefleyecek. Yapılan genel yerleştirme sonunda üniversitelerde tespit edilen boş kontenjanlara açıkta kalmış öğrenciler yerleştirilecek. 

7-13 Eylül tarihleri aralığında yapılabilecek olan ek tercihlerde öğrencilerden ÖSYM sayfası üzerinden başvuru yapmaları ve tercih listeleri oluşturmaları beklenecek. Burada esas dikkat edilmesi gereken nokta ise ek tercih ücretini ödemiş olmak. 2022 ek tercihleri için belirlenmiş 30 TL tutarındaki ödemeyi gerçekleştirmeyen kişilerin tercihlerinin kabul edilmeyeceği açıklanmıştı. Bu nedenle ek tercihte bulunan kişilerin bu noktaya dikkat etmesi gerekiyor. 


Ek Tercihlerin Ne Zaman Açıklanacağı Belli oldu!

7 Eylül 2022 tarihinde başlayacak olup 13 Eylül’de tamamlanacak ek tercih başvuru dönemi, bu sene YKS’ye giren adayların başvurularına açık olacak. Açıklanan YKS ek tercih tarihleri sonrasında ilgili başvuruları yapmaya başlayan adayların aklındaki bir diğer konu ise 2022 YKS ek tercihler ne zaman açıklanacak, sorusunun cevabı oldu.

YKS ek tercihlerinin yapılacağı tarih aralığı sonrasında, 2 haftalık bir süreçte açıklanması bekleniyor. Pek çok adayın kafasında ise üniversite kayıt işlemleri ne zaman yapılacağına dair soru işaretleri bulunuyor. YKS ek tercih kılavuzu doğrultusunda kayıt döneminin başlaması, 22-26 Ağustos tarihleri arasında tamamlanmış genel üniversite kayıt işlemlerinin de yeniden konuşulmasına neden olmuş durumda.

Pek çok aday üniversitelerin ekim ayı itibariyle açılması nedeniyle panikliyor. Genel yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanları dolduracak adaylar, sonuçlar açıklandıktan sonra yaptırılacak üniversite kayıt işlemleri noktasında da paniklemiş durumda.


Beklenen Açıklama Geldi! Ek Tercih Tarihleri

Adayların büyük bir merakla beklediği ek tercihler nihayet başladı! Büyük bir heyecanla ve merakla beklenen ek tercihlerin 7 ve 13 Eylül de dahil olmak üzere bu tarihler aralığında yapılması gerekiyor.

Ek tercihlerinin başarılı sayılmasını isteyen kişilerin 30 TL’lik ek tercih başvuru ödemesini de gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu ödemeyi de gerçekleştiren adayların başvuru süreçlerini ek tercih kılavuzu dahilinde tamamlaması mümkün oluyor. 


Ek Tercihler Nasıl Yapılacak?

Ek tercihle başvuruda bulunmak ve üniversite kaydı yapabilmek için izlenmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Ek tercih yapmak isteyen adayların TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM sistemine girerek buradan yeni bir tercih listesi oluşturması gerekiyor.

Sistem üzerinden 30 TL ödeme yapılması da son derece önemli. Tercih yapan kişilerin bu noktada dikkatli olması gerekiyor. İşlemler yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri ile aynı şekilde yürütülüyor. Adayların https://ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden gerçekleştiriliyor. YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonrası kalan boş yerlere ek tercihle başvuran adaylar yerleştiriliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.