Ek Tercihler Ne Zaman?

Ek Tercihler Ne Zaman?

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyen adayların gözleri ek tercihlere çevrildi.


Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyen adayların gözleri ek tercihlere çevrildi. 2022 YKS sınavına girmiş ve tercih sürecinde bir programa yerleştirilememiş öğrencilerin son umudu ek tercihler oldu.

15 Ağustos 2022 tarihinde YKS tercih sonuçları açıklanmıştı. Bu açıklama sonrasında yerleştirilemeyen öğrenciler ek tercihlerin tarihini araştırmaya başladı. Peki ek tercih nasıl yapılır, kimler ek tercihe başvurabilir, ek tercih ne zaman başlayacak? İşte ek tercih hakkındaki bütün açıklamalar…


ÖSYM Açıkladı! Ek Tercih Tarihleri

Tercih sürecinde bir programa yerleştirilemeyen pek çok aday oldu. Yükseköğretim programlarının 2022-yks sonuçlarına göre açıklamış olduğu puanları ve kontenjanları karşılayan pek çok aday oldu. Bütün bu adayların yoğun bir şekilde tercih yapmasına bağlı olarak bazı adayların herhangi bir programa yerleştirilemediği görüldü. 

Tercihlerin açıklanması sonrasında üniversitelere kayıt yaptırmak üzere 22-26 Ağustos aralığında bir kayıt tarihi verildi. Açıklanan ilk tercihlere göre bir programa yerleştirilmiş adayların bu aralıkta üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirecek.

Ek tercih tarihleri hakkında ise şu an açıklanmış net bir tarih aralığı yok. ÖSYM’nin üniversite kayıt süreci sonrasında net tarihleri açıklaması bekleniyor. Ek tercih sürecinde adaylar üniversitelerin kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına bağlı olarak tercihlerde bulunabilecek. İlk tercih süreci içerisinde tercih yapan ve bir programa yerleştirilen adayların ek tercih sürecinde tercihte bulunma hakkı olmayacak. 


Kimler Ek Tercih Yapabilir?

YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalmış kontenjanlara başvuruda bulunulabilecek ek yerleştirme sürecine dair merak edilen bir diğer konu ise kimlerin ek tercih yapabileceği oluyor. İlk tercih sürecinde yerleşemeyen adaylar bu süreçte yeniden tercihte bulunabilecek. 

Yerleştirilen adayların yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra başlayacak olan ek tercih süreci yapılan genel yerleştirme sonunda yerleştirilememiş öğrenciler tarafından ücretle yapılabilecek. Genel yerleştirmede yerleştirilmiş olan tercih yapan adaylar bu süreçte tercih hakkında sahip olmayacak. Barajı yani minimum not düzeyini geçmiş öğrencilerin ek tercih yapması mümkün olacak.

Ek tercih sürecinde tercih yapabilmek için belli bir ücret ödeneceği de açıklanan bilgiler arasında. 2022 ek yerleştirme tercih ücreti 30,00 tl olarak belirlenmiş durumda. Bu ücreti ödeyen adayların ek tercihte bulunma imkanına erişmesi mümkün. ÖSYM, ücreti ödemeyen adaylarının tercihlerinin değerlendirmeye alınmayacağını da açıkladı. 

Unutmamak gerekiyor ki ek tercih yapabilmek için herhangi bir programa yerleştirilmemiş olmak ve minimum not düzeyini geçmiş olmak gerekiyor. Bu özeliklere uyumlu olmayan kişilerin ise tercihleri dikkate alınmayacak.


YKS Tercih Sonuçları Açıklandı Mı?

YKS tercihlerini yapan adaylar 2 haftalık bir bekleyiş sonucunda sonuçları öğrendi! Öğrenciler 05 Ağustos’a kadar tercihlerini yapmıştı. Büyük bir merakla beklenen YKS tercih sonuçları açıklandı! 15 Ağustos tarihine açıklanan tercih sonuçlarına göre adaylar yerleştikleri yükseköğretim programlarını öğrenmiş oldu. 2022 YKS genel tercih sürecinde yerleştirilemeyen aday sayısının da son derece fazla olduğu bildirildi. Bunun üzerine gözler ek tercihe çevrildi. Peki, YKS ek tercihler ne zaman başlayacak?

Genel tercih sürecinde yerleşememiş olan adaylar gözlerini ek tercihe çevirmiş durumda. 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan tercihlerde herhangi bir programa yerleştirilmemiş öğrencilerin odak noktası ÖSYM’nin açıklayacağı ek tercih sürecinde. Bu sürece dair net bir tarih açıklanabilmesi için ise öncelikle 22-26 Ağustos’ta yapılması planlanan üniversite kayıt süreçlerinin tamamlanması gerekiyor. 

Ek tercih sürecinde kaydolma işlemlerini tamamlamamış öğrencilerin yerine üniversitelerin ek tercihten öğrenci alması bekleniyor. Bu nedenle bir programa yerleştirilmiş fakat üniversite kaydını tamamlamamış öğrencilerin tespiti son derece önemli. 


YKS Ek Tercih Bitiş Tarihi

Henüz tarihi açıklanmamış olan YKS ek tercih sürecine dair belirli pek bir detay yok. Ek tercih süreci tarih aralığı üniversite kayıt işlemleri sonrası açıklanacak. Bu sürece dair henüz açıklanmış en önemli bilgi ise ek tercih ücreti. 2022 YKS ek tercih ücreti 30,00 TL olarak açıklanmış durumda. Bu ücreti yatırmayan kimsenin başvurusunun ve yaptığı tercihlerin dikkate alınmayacağı da ayrıca belirtildi. 

Ek tercihle yerleşmek isteyen adayların ücreti ödedikten sonra belirlenmiş tarih aralığında tercihlerini girmiş olması gerekiyor. Adayların genel tercih listesinde olduğu gibi ek tercih sürecinde de 24 hakkı olacak. Bu hakları kendi puanına ve sıralamasına en uygun şekilde dolduran öğrenciler yerleştirme sonunda boş kalan yerlere girme imkanı edinecek. Aday bu süreçte de yerleştirilemezse bir sonraki sene yeniden sınava girerek yeni tercih hakkına ancak sahip olabilecek. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.