Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 16 Eylül 2022
  • 652

Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav döneminin son ayağı olan ek tercihlerin de tamamlanmasıyla gözler ÖSYM’ye kaydı. Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak?


2022 Yks sürecinin son ayağı olan ek tercihlerin de tamamlanması ile gözler ÖSYM’ye kaydı. Sonuçların ne zaman açıklanacağı ise merak konusu oldu. Peki, yks  ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ek tercihte bulunmak isteyen kişiler belirlenmiş tarih aralığı içerisinde tercihlerini yaptılar. Yapılan tercihler sonrasında bu tercihlerin sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da büyük bir merakla beklenmeye başlandı. 07 - 13 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve sona eren ek tercihler sonrası, ek tercih sonuçları ne zaman sorusunun yanıtı da sıklıkla araştırılmaya başlandı. 

Ek yerleştirme üniversite kayıtlarının yapılması ile ilgili olarak beklenen tarih açıklaması geldi! Üniversite kayıtlarının 26-30 Eylül aralığında yapılacağı duyuruldu. Bu açıklamaya göre, yks ek tercih sonuçlarının açıklanması 26 Eylül 2022 öncesinde olacak.


Ek Tercih Sonuçları Açıklandı Mı? Hangi Okullar Ek Kontenjan Açtı?

2022 yks sonrasında önce genel tercihler ve yerleşmeler, daha sonrasında ise ek tercihler gerçekleştirilmişti. Ek tercihlerin yapılmasının ardından tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak eden kişilere ÖSYM’den açıklama geldi! ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara göre ek tercihle yerleşen kişilerin üniversite kayıtlarının 26-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Ek tercihle yerleşmeyi planlayan kişiler 07-13 Eylül tarihleri arasında yükseköğretim programları ve kontenjanları dahilinde tercihlerde bulundu. Peki, hangi üniversiteler öğrenci alımı yaptı?

Marmara, İstanbul gibi üniversiteler başta olmak üzere, pek çok prestijli üniversite ek kontenjan açarak öğrencilerin yerleşmesine izin tanıdı. 26 Eylül öncesi açıklanması planlanan sonuçlara bağlı olarak yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerini yaklaşık 4 gün içerisinde gerçekleştirmesi beklenecek. 

30 Eylül tarihi ile sonlanacak olan kayıt işlemleri sonrası üniversitelerin 2022 kayıtları tamamlanmış olacak. Üniversitelerin elektronik kayıtları 25 Eylül itibariyle açılmış olacak. Ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih sonrasında adaylar kayıt yaptırıp yaptırmama noktasındaki kararlarını kesin olarak vermiş olacak. 


Ek Tercihleri Kimler Yaptı?

YKS 2022 sürecinde sınava giren fakat genel tercihlerde yerleştirilememiş olan kişilerin yapmış olduğu ek tercihler, 07-13 Eylül aralığında yapılmıştı. Bu tarihlerde ek tercih programları ve kontenjanları kılavuzu dahilinde tercih yapan kişiler büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını beklemekte. 

Ek tercih yerleştirme üniversite kayıtlarının 26-30 Eylül tarihleri arasında yapılması beklenmekte. Bu tarihler arasında üniversite kayıtlarını gerçekleştiren kişilerin yeni öğretim yılında üniversitelerinde ve kayıtlandıkları bölümlerde okumaları mümkün olacak.

Yapılan ek tercihler sonrasında yks ek tercih sonuçlari da merakla beklenmeye başlandı. Bu bekleyiş sırasında özellikle üniversite kayıtlanmalarını yapmak isteyen 2022 yks adayları, ÖSYM tarafından yapılacak açıklamaları yakından beklemeye başladı. 


Kimlerin Ek Tercih Sonuçları Değerlendirmeye Alınacak?

Ek tercih yapan pek çok aday bulunsa da tercihleri değerlendirmeye alınacak olan kişiler belirli kriterlere bağlı olarak üniversitelere kayıtlanacak. Özellikle ek tercih yaparken ilgili ücreti ödememiş olan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.

Ek tercihler değerlendirilirken dikkat edilen bir diğer nokta ise adayın barajı geçmiş olması. Barajı geçmeyen hiçbir öğrenci herhangi bir programa kayıtlanamayacak. Bunun yanında tercih listesine eklemiş olduğu bölümlere puanı yetmeyen kişilerin de kayıtlanmaları pek mümkün gözükmüyor. 

ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden üyelik bilgileri ile gerçekleştirilmiş olan ek tercih sonuçlari ne zaman açıklanacak sorusunun sıklıkla sorulması üzerine gözler yeniden ÖSYM üzerinde. Net bir tarih verilmese de ek tercih sonuçlarının üniversite kayıt sürecinden önce yani ayın 26’sından önce açıklanması bekleniyor. 

Herhangi bir son dakika açıklaması olmasa da önceki yıllarda da yaklaşık olarak bir haftalık bir süreçte açıklanmış olan ek tercih sonuçlarının, bu sene de bir haftalık süreç sonunda yani 20’sinden sonra açıklanacağı tahmin ediliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.