Editör Ne İş yapar?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 08 Temmuz 2022
  • 627

Editör Ne İş yapar?

Pek çoğumuz editörlük hakkında en az bir yazı okumuş veya görmüşüzdür. Peki, editörler ne iş yapıyor?


Pek çoğumuz editörlük hakkında en az bir yazı okumuş veya görmüşüzdür. Son derece popüler olan ve günümüzde gittikçe sayısı artan editörlerin ne iş yaptığı ise herkes tarafından merak ediliyor. Peki, editörler ne iş yapıyor?

Editör; yazılı metinleri redakte etmekle ve düzenlemekle görevli, yazılar içerisindeki genel düzenlemeleri yapan kişilere denmektedir. İyi bir editör metin içerisindeki bütün hataları düzelterek metni kurallara uygun bir hale dönüştürmektedir. Alanlara göre editörlerin görevlerinde farklılıklar da görülebilmektedir.

Editör ne iş yapar, sorusunun aslında birden fazla cevabı bulunmaktadır. Her türlü metin içerisindeki yazım hatalarını, noktalama hatalarını ve genel anlam bozukluklarını düzelterek metni en kusursuz hale getirmek editörün görevidir. Bunun yanı sıra kreatif bir şekilde metin üretimini gerçekleştirmek ve içerik kontrolü sağlamak da editörün görevleri arasındadır.


Editör Nerelerde Çalışabilir?

Editörlerin çalışma alanları son derece geniştir. Farklı pek çok alanda editörlük yapılabilir. Günümüzde özellikle video ve metin editörlüğü son derece popülerdir. Editörlerin hemen hemen her yerde çalışma imkanı bulunur. Farklı sektörler bünyesinde dahi yazışmalar ve metinler oluşturulduğunda son bir düzenleme gerçekleştirilebilmesi adına editörlerin müdahalesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak editörlerin farklı sektörler bünyesinde de olsa kendilerine çalışma alanları edinmesi mümkündür. Fakat editörlerin yoğunlukta çalışmakta olduğu bazı sektörler bulunmaktadır. 

Özellikle sosyal medya ve dijital içerik üretimlerinde editörlerin müdahalesi son derece önemlidir. E-ticaret, eğitim, sağlık, danışmanlık gibi farklı hizmetleri sunan çalışma alanlarında editörlerin müdahalesine çok daha sık ihtiyaç duyulur. Haber ajanslarında, dergilerde, yayınevlerinde sıklıkla editör ihtiyacı bulunur. 

Her sektörde metin ve içerik ihtiyacının bulunması nedeniyle editörlerin kendilerine çalışma alanı edinmeleri mümkündür. Bu nedenle editörlerin net bir çalışma alanı bulunur denilememektedir. Editörler içerik üretimi gerçekleştirilen her yerde çalışabilir.


Editörler Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Editörlerin çalışabilecekleri yerler farklılık gösterse de özellikle sosyal medya editörü ve haber editörü olarak pek çok iş imkanının bulunduğu görülmektedir. Günümüzde dijital platformların popüler hale gelmesi ile birlikte içerik üretimine ve buna bağlı olarak da editör ihtiyacını sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu nedenle editörlük yapan pek çok kişi bulunmaktadır.

Editör olabilmek için kesin bir bölüm şartı aranmıyor olsa da belli başlı bölümlerden mezun olmuş kişilerin editörlük yapmaya çok daha uygun olduğu bilinmektedir. Özellikle Türk dili ve edebiyatı, gazetecilik, Türkçe öğretmenliği, sosyal bilimler gibi sözel ağırlıklı ve dil hakimiyeti gerektiren bölümlerden mezun olan kişilerin editörlük yapması mümkündür. Elbette ki bu bölümlerde okumamış fakat editörlük yapmak isteyen kişilerin de kendilerini geliştirdikten sonra editörlük yapma imkanları bulunur.

Editörlük yapmak isteyen kişilerin dil kurallarına, noktalama işaretlerini ve genel imla kurallarına hakim olması gerekmektedir. Aynı zamanda editör olabilmek için anlatımda açıklık da aranan bir kriterdir. İçerik editörü olabilmek için bütün bu özelliklere sahip olmanız da son derece önemlidir. Aynı zamanda editör olma noktasında kreatiflik de büyük önem taşır. Özgün içerik üreticiliği, içerik düzenlemesi, kaliteli ve iyi bir editör olabilmek için muhakkak gerekmektedir.


Editör Meslek Tanımı Nedir?

Editörlerin genel meslek tanımı itibari ile içerik düzenleme ve metin düzenlemesi gerçekleştirme görevleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra farklı alanlarda yapılan editörlük görevlerine göre meslek tanımında farklılık olmasa da yapılması gereken işlerde değişiklikler görülebilmektedir. İçerik editörlüğü yapan bir kişinin kreatif bir metin üretip metni kurallara uygun bir şekilde düzenlemesi gerekir. Kitap editörlüğü yaparken ise hazır metni düzenleme ve mantıksız, anlam bozukluğu bulunan kısımları tespit ederek genel imla kurallarına uyumlama işlemleri gerçekleştirilir. 

Kitap editörleri, genel içerik editörlerine göre kreatif bir yaklaşımda bulunarak metne aşırı müdahalede bulunmazlar. Hazır metni genel imla ve anlatım kurallarına uyumlayarak sunuma hazır hâle getirirler. 

Video editörler ise, video içi düzenleme işlemlerini uyguladıkları için çalışma şekilleri ve alanları daha farklıdır. Video içerisindeki hataları tespit ederek bunları kurallara ve genel düzene uyumlu bir hâle getiren video editörlere de günümüzde oldukça sık ihtiyaç duyulmaktadır. 

Haber editörlüğü ise hem kreatif hem güncel hem de dikkat çekici içerikleri hazırlamakla yükümlüdür. Burada aynı zamanda haber diline hakim olmak da son derece önemlidir. Genel ve yaygınlaşmış ifadeler yerine manşet değeri taşıyacak türden anlatım şekli benimsemek ve güncel haberleri takip edebilmek haber editörlerinin ana görevidir. 


Nasıl Editör Olunur?

Editör olabilmek için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekliliği bulunmaz. Elbette ki dil ile ilgili olan sözel bölümlerden mezun olmak son derece faydalı olabilse de editör olabilmek için ayrıca eğitimler alarak ilerleme kaydetmek de mümkündür. Dil hakimiyeti ve genel yazım kurallarına uyumluluk editör olabilmek için yeterlidir. Editör alabilmek için alınmış belli başlı sertifikalar ve eğitimler de etkili olabilmektedir.

Özellikle günümüzde dijital içerik üreticiliği noktasında büyük ilerleme kaydedildiği bilinmektedir. Bu alanda editörlere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Siz de içerik üreticiliği ve editörlük yapmak istiyorsanız, tarafımızca verilmekte olan Dijital İçerik Yazarlığı Ve SEO Algoritması Eğitimi'ni tercih edebilirsiniz. Size özel içerikleriyle hazırlanmış olan eğitimlerimiz sayesinde sizler de etkili bir şekilde editörlük yapabileceksiniz.

Ürettiğimiz içeriklerin ünlü markalar için kullanıldığını, herkesin okuyabileceği alanlarda yayınlandığını bir düşünün. Bunun size katkıları nasıl olurdu? Siz de etkili bir şekilde editörlük yapabilmek için başta Dijital İçerik Yazarlığı Ve SEO Algoritması Eğitimi’miz olmak üzere şu eğitimlerimizi tercih edebilirsiniz:


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.