EBA Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
 • Büşra Gürel
 • 0 Yorum
 • 21 Temmuz 2023
 • 2563

EBA Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Öğrenci, öğretmen ve velilere sunulmuş bir hizmettir. Bu hizmet Türkiye'deki eğitim sistemini teknolojiyle birleştirerek öğrenme ve öğretme sürecini desteklemeyi amaçlar.


EBA Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

EBA, yani Eğitim Bilişim Ağı 2012 yılında Türkiye'deki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir e-öğrenme platformudur. EBA giriş; öğrenci, öğretmen ve velilere sunulmuş bir hizmettir. EBA öğrenci girişi ile öğrenciler ders materyallerine, çevrimiçi derslere ve akademik desteklere ulaşabilirler. Türkiye'deki eğitim sistemini teknolojiyle birleştirerek öğrenme ve öğretme sürecini desteklemeyi amaçlar.

EBA Ne İşe Yarar?

Eba'nın çeşitli işlevleri ve hizmetleri vardır. Bunlar arasında:

 • Ders içerikleri: EBA; öğrenci, öğretmen ve velilere çeşitli dersler hakkında çeşitli eğitim materyalleri sağlar. Bu materyaller metinler, videolar, ses kayıtları ve interaktif uygulamalar gibi çeşitli formatlarda olabilir. Eba üzerinden ders materyallerine ulaşarak eba canlı ders uygulaması alabilirsiniz.

 • Çevrimiçi dersler: EBA canlı yayın derslere de ev sahipliği yapar. Bu, özellikle pandemi gibi durumlarda, öğrencilerin okula fiziksel olarak gitmeleri mümkün olmadığında çok yararlı olabilir. Eba canlı ders giriş yaparak eba canlı dersim var mı? olduğunu öğrenebilir.

 • Özel öğrenme: EBA, öğrencinin öğrenme hızına ve yeteneklerine göre her öğrenciye özel öğrenme deneyimi sunar. Bu, öğrencinin kendi hızında öğrenmesini ve konuları kendi anlama yeteneklerine göre gözden geçirmesini sağlar.

 • Öğretmen ve veli işbirliği: EBA ayrıca öğretmenler ve veliler arasında iletişimi kolaylaştırır. Öğretmenler, öğrencilerin akademik performansını takip edebilir ve velilerle iletişim kurabilir.

Peki EBA canlı derse giriş hizmeti, öğrencilere, öğretmenlerine belirlenen saatlerde çevrimiçi olarak ders yapabilme imkanı verir. EBA giriş canlı ders ile öğrenciler Eba canlı ders eba üzerinden takip edebilirler. Dahası buradan EBA TV ders programı aracılığıyla da konu anlatımlarını izleme imkanı bulabilirler. EBA hesap girişi, öğrenci, öğretmen ve velilerin EBA'nın sunduğu hizmetlere ulaşabilmek için gereklidir.

EBA'ya Nasıl Giriş Yapılır?

EBA gov tr adresi üzerinden ya da mobil uygulaması üzerinden EBA'ya giriş yapabilirsiniz. EBA'ya giriş yapabilmek için kullanıcı türünüzü belirtmeniz ve TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. EBA şifresi nasıl alınır diye merak ediyorsanız, okulunuzdan size sağlanan EBA şifresi ile giriş yapabilirsiniz. EBA tek kullanımlık şifrenizi öğretmeninizden veya velinizden öğrenebilirsiniz.

Eğer cep telefonu numaranız yoksa öğretmenizden veya velinizden tek kullanımlık şifre alarak şifrenizi yeniden oluşturabilirsiniz.

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapabilirim?

Eba öğrenci girişi yap, ebaya giriş yap yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • EBA Web Sitesine veya Mobil Uygulamasına Git: EBA'ya giriş yapmak için öncelikle EBA web sitesine (eba.gov.tr) gitmelisiniz. Eğer mobil bir cihaz kullanıyorsanız, EBA'nın mobil uygulamasını indirerek de EBA'ya giriş yapabilirsiniz. Mobil uygulama Google Play Store'da Android için ve App Store'da iOS için mevcuttur.

 • EBA Öğrenci Girişi Seçin: EBA ana sayfasına ulaştığınızda, "Eba öğrenci girişi" seçeneğini seçmelisiniz.

 • Giriş Bilgilerini Girin: Eba öğrenci girişi seçeneğini seçin. Ardından TC kimlik numaranızı ve size sağlanan EBA şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

 • Giriş Yapın: Giriş bilgilerinizi girdikten sonra, 'Giriş Yap' butonuna basarak EBA hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

 • Sistemi Kullanmaya Başlayın: EBA'ya giriş yaptıktan sonra, çeşitli ders materyallerine, çevrimiçi derslere ve diğer kaynaklara erişim sağlarsınız.

Eğer Eba şifrenizi unuttuysanız veya giriş yaparken sorun yaşıyorsanız şu seçeneği deneyin. EBA'nın 'Eba Şifremi Unuttum' özelliğini kullanabilir ya da okulunuzdaki ilgili yetkililere ulaşarak bu sorunu çözebilirsiniz. Eba üzerinden eba canli ders giriş yapın. Buradan çevrimiçi ders alarak

EBA Veli Girişi ve EBA Öğretmen Girişi Nasıl Yapabilirim?

Eba veli girişi ve eba öğretmen girişi de yine eba öğrenci girişi ile benzer şekildedir. Sadece "Eba öğretmen girişi" ve "Eba veli girişi" seçmeniz yeterli olacaktır. Sisteme kayıtlı e-postanız bulunuyorsa girişi kayıtlı e posta adresiniz ile daha rahat şekilde yapabilirsiniz.

EBA ortaokul, ilkokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak çeşitli ders materyalleri ve kaynakları sağlar. EBA meslek bölümü ise mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine yöneliktir. Bu bölümde, mesleki ve teknik eğitimle ilgili çeşitli kaynaklar ve ders kitaplarım bulunmaktadır. Öğrenciler eba akademik destek ile gelişimlerini takip edebilirler.

Meslek eba ile buradan mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilirler. Meslek eba gov tr üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca, trt eba tv ortaokul, lise üzerinden de dersleri dinleme imkanına ulaşırlar.

Sonuç olarak, EBA, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere eğitim sürecini destekleyen birçok hizmet ve kaynak sunar. EBA'ya giriş yaparak, bu hizmetlerden ve kaynaklardan fayda elde edebilirsiniz. Ayrıca; EBA'nın kullanımı ücretsizdir ve Türkiye'deki tüm öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!