E-Spor Nedir?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 15 Eylül 2022
  • 730

E-Spor Nedir?

Profesyonel oyuncular ile birlikte oynanan video oyunların günümüzde milyonların üzerinde kullanıcısı var. Peki, e spor nedir?


Organize bir şekilde gerçekleştirilen elektronik spor müsabakaları için kullanılmakta olan e-spor ismi son dönemde oldukça revaçta. Profesyonel oyuncular ile birlikte oynanan bu video oyunların günümüzde milyonların üzerinde kullanıcısı var. 

Oyunların son derece popüler olması ve dijital entegrasyon çağının başlaması sonrası sporlar da teknolojik ve sanal bir hâl aldı. E-spor da buna bağlı olarak gelişim gösterdi ve bir spor dalı olarak kendisini tanıttı. 

Pek çok kişinin merak ettiği e-spor, temelde video oyunu oynayarak gerçekleştirilen turnuvalara verilen bir ad. E spor turnuvaları takım oyunları olarak oynanıyor. Özellikle call of duty ve counter strike oyunları için gerçekleştirilmekte olan e spor müsabakaları, geleneksel spor dünyasının da çalkalanmasına neden olmuş durumda. 

Dünyada en çok oynanan oyunları baz alarak oluşturulan turnuvaların sonundaki kazançlar da oldukça yüklü. Globalde oynanan ve düzenlenen müsabakalarda genellikle ülkeler kendi takımlarını oluşturarak milli e spor takımı olarak yarışıyor. Peki, e spor müsabakaları nasıl ve nerede yapılır?


E-Spor Müsabakaları Nasıl ve Nerede Yapılır?

E spor mantığına alışmaya çalışan ve bu mantığı kavramak isteyen kişilerin en sık araştırdıkları sorulardan bir tanesi de e spor müsabakaları nerden yapılır? Sorusunun cevabı. Bu sporda müsabakaların gerçekleştirildiği yer videolu olarak sanal ortamdan oynanan spor oyunlarıdır. Bu oyunların takımlar hâlinde ve globalde oynanması spor olarak sayılmaktadır. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da benimsenmiş olan ve destek çıkılan bu alanda profesyonel e spor oyuncularını takıma seçen e spor koçları, turnuvalarda takımın en iyi şekilde yarışmasını sağlamayı hedefliyor. 

E spor takımını yöneten koçlar, e sporcuların en iyi şekilde mücadele etmesini sağlayabilmek için adeta yüz yüze bir spor müsabakasında olduğu gibi duruma yaklaşarak takım içi yönlendirmelerle en iyiye ulaşmayı hedefliyor. Peki, bu kadar bahsedilen e spor kimler tarafından yapılabilir?


Kimler E-Spor Yapabilir?

E-spor yapabilmek için öncelikle bu alana dair ilgili bilgilere sahip olmanız bekleniyor. Video oyunları oynama ve takım oyunlarına yatkınlık da son derece önemli kriterler arasında yer alıyor. Profesyonel oyuncuların genel olarak bu sürece başlama yaşı 16-17 aralığında iken bir zorunluluk bulunmuyor. Bu süreçte 24 yaşında da kişilerin profesyonel kariyerine başlamak amaçlı e spor sürecine katılım sağladığı görülebiliyor. E spor müsabakalarında yer alan oyunculara bazı kaymaklarda siberatlet de deniyor.

E spor oyunları 2014 yılı sonrası oldukça profesyonel bir şekilde sürdürülmeye başlandı. Bu oyunların yönlendirilmesi ve müsabakaların yürütülmesi, eşit şartlara dayalı takımların karşılaştırılması ile sağlanmakta. E spor karşılaşmalarında tıpkı geleneksel spor müsabakalarında olduğu gibi hakemler, koçlar ve oyuncular yer almakta. 

E spor yapabilmek için video oyunu oynamaya, takım çalışmasına, öğrenmeye ve çabuk adapte olabilme yetisine sahip olmak gerekiyor. Büyük e spor karşılaşmalarında yer alabilmek için ise profesyonel kariyerde ileri düzeyde olmak ve çok daha üst seviyelere çıkmak gerekli görülüyor. 


E-Spor Kapsamında Sayılan Oyunlar Nelerdir?

E spor kapsamında sayılan pek çok oyun bulunmaktadır, fakat bunların başlıca olanları call of duty ve counter strike olmaktadır. Aslında e spor müsabakalarının temeli çok eski dönemlere dayanmaktadır. Bilinen ilk video oyunu karşılaşması ise 1972 yılında gerçekleştirilmiştir. Bunun global versiyona bürünmesi ve büyük kitlelere yayılması ise 2014 yılı ve sonrasına dayanmaktadır. 

E spor karşılaşmalarında en sık tercih edilen oyunlardan bir tanesi de leauge of legends olmaktadır. Oyunlar içerisinde bulunan genel turnuva kısmından da gerçekleştirilen müsabakaların global bazda ve milli takımlar hâlinde de sürdürülebildiği görülmektedir. 

 Farklı milletlerde oluşturulan turnuvalar bulunsa da global bazda da maçların gerçekleştiriliyor olması ve bu takımların da yakından takip edilmesi, geleneksel sporlar yerine e spora olan ilgiyi de artırmış durumda. Her şeyin sanala entegre olduğu günümüzde sporun da bu şekilde dönüşüm geçirmesi kaçınılmazdı. Önemli olan noktalardan birisi ise, bakanlık desteği. E sporun ülkemizdeki bakanlık desteği ne durumdadır?


Elektronik Spor Müsabakalarında Gençlik ve Spor Bakanlığı Etkisi Nedir?

Profesyonel ligler içerisinde de yer alan Türk milli e spor takımı sayesinde ülkemizde de bu alandaki çalışmalar ve sponsorluklar artmış durumda. E spor başlangıçta çok ciddiye alınmayan bir duru m olarak görülmüş olsa da günümüzde önemi son derece büyük. 

Ülkemizde e sporun ve video oyunu müsabakalarının yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de Twitch. Bu platformda pek çok e spor oyuncusunun yayın yapması ve yayın yaparken oyun oynayış şekillerini göstermesi sonrası ülkemizde e spor daha bilinir ve kabul edilir bir hâle geldi.

Türkiye’de bilinen ilk e spor müsabakası 2003 yılında gerçekleştirildi. O zamanlar counter strike oyunu için kadro oluşturan Dark Passage takımı, bu sürecin ateşlenmesinde öncü görevi görmüştür. Asıl e sporun resmiyete dayandırılması ise 2014 sonrası olmuştur. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından e spor lisans belgesinin verilmeye başlanması ile resmiyete dökülen bu alanda gelişen ve kendisini geliştirmek isteyen pek çok gence de rastlanmıştır. 

Güncel durumda bakıldığında aktif olarak en çok izlene spor dalı futbolken ikinci sırada e spor müsabakaları yer almaktadır. Yapılan açıklamalarla desteklenen e sporun önemi, üniversiteler tarafından desteklenir hâle gelmiş durumdadır. 

Dünya çapında oyunların oynandığı bu müsabakalarda Türkiye’nin desteği ve yeri de büyüktür. Bakanlık tarafından ve üniversiteler tarafından da onaylanabilir hâle gelmiş bu alanda pek çok genç aktif olarak kendisini geliştirmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.