E Kurs Nedir?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 05 Ağustos 2022
 • 2414

E Kurs Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da sunulan e kurs merkezi ile birlikte ücretsiz olarak da eğitim almanız mümkün oluyor.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da sunulan e kurs merkezi ile birlikte ücretsiz olarak da eğitim almanız mümkün oluyor.

Uzaktan eğitim modelinin günümüzde oldukça popüler olduğu bilinen bir durum. Pandemi sonrası özellikle yoğun ilgiyle karşılanan ve artış gösteren bu eğitim yöntemi ile birlikte farklı pek çok alanda eğitim almak da mümkün.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da sunulan e kurs merkezi ile birlikte ücretsiz olarak da eğitim almanız mümkün oluyor. 

Eğitimde eşitlik sağlamak ve herkesin eğitim alabilmesini sağlamak amacıyla millÎ eğitim bakanlığı tarafından hazırlanmış olan e kurs sistemi, kurs başvurusunda bulunan bütün öğrencilerin faydalanabileceği bir sistem olarak öne çıkıyor. 

Ortaokul ve lise düzeyindeki veya mezun öğrencilerin faydalanabileceği bu eğitim sistemi oldukça faydalı ve fonksiyonel olarak görülüyor. Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla hazırlanmış ve yürürlüğe konmuş bu uygulamaya katılım sağlayan pek çok öğrenci bulunuyor. 

EBA olarak da adlandırılan bu eğitim sistemi içerisinde kurs başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan öğrenciler eğitim kursuna kayıt yaptırma imkanına sahip oluyor.

En fazla 6 ders alınabilen bu online kurs formatı meb tarafından öğrencilere sağlanmış en önemli fırsatlardan biri olarak görülüyor. Peki, e kursa kimler nasıl katılabilir?


E Kursa Kimler Katılabilir?

E kurs, öğrenimde fırsat eşitliği yaratabilmek amacıyla uygulamaya konmuş bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde ortaokul, lise düzeyindeki öğrencilerin ve mezunların eğitim alma imkanı oluşmaktadır. Dershane, özel kurs gibi ekstra eğitimleri alamayan ve ücretsiz eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin bu uygulama ile eğitim alma imkanı edinmesi mümkün oluyor. 

E kurs öğrencilerin ücretsiz olarak eğitim alabildikleri bir eğitim hizmeti olarak öne çıkıyor. Öğrencilerin eğitime ulaşabilmek için e kurs modülüne giriş yapması yeterli oluyor. Eğitim dönemi kurslarında aktif olduğu ve eğitimlerin alınabildiği dönemler olarak gösteriliyor. 

Ücretli eğitim alamayan öğrencilerin öğrenci girişi yaparak EBA sistemine giriş yapması ve eğitimler sayesinde kendisini geliştirmesi mümkün oluyor. E kurs başvurusu yapan ve onaylanan öğrenciler e kurs modülü üzerinden eğitimlerini alabiliyor. 


E Kurs Hizmetleri Faydaları Nelerdir?

E kurs hizmeti sayesinde öğrencilerin sınavlarına girecekleri alanda yetkinleşmesi ve yeterli bilgileri alması mümkün oluyor. Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin alabileceği bir eğitim desteği olarak ön plana çıkan destekleme ve yetiştirme kursları her yıl milyonlarca öğrenciye hizmet veriyor. 

Yeterli sayıda öğrencinin toplanması ile açılan eğitimlerden sağlanabilecek pek çok fayda bulunuyor. Bu eğitimler sayesinde:

 • • Eğitimin alındığı dersteki bütün detaylara hakim olmak,
 • • Eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak,
 • • Rakiplerin gerisinde kalmadan eğitim öğretimde adil bir şekilde rekabete girmek mümkün oluyor. 

Bu eğitimleri alarak kişisel gelişimi sağlamak ve aynı zamanda eğitim içerikleri ile birlikte herhangi bir eksiklik yaşamadan eğitim sürecini sürdürmek mümkün olmaktadır. 


E Kurs Merak Edilenler

 • E-kurs ne zaman başlayacak? E-kurs başlama tarihine T.C. MİLLÎ EĞiTiM BAKANLIĞI sitesinden ulaşabilirsiniz
 • E-devlet ikametgah kurum talebi sayı nedir? E-devlet üzerinden ikametgah kurum talebi sayısını öğrenmek için doğrudan E-devlet sisteminin ilgili bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Talep sayısı her zaman değişebilir ve güncel veriler E-devlet üzerinde sunulmaktadır.
 • E-kurs kayıtları ne zaman bitiyor? E-kurs bitiş tarihine T.C. MİLLÎ EĞiTiM BAKANLIĞI sitesinden ulaşabilirsiniz
 • E-kurs başvuruları ne zaman sona eriyor? E-kurs son başvuru tarihine T.C. MİLLÎ EĞiTiM BAKANLIĞI sitesinden ulaşabilirsiniz
 • "E-yaygın kurs onay bekliyor" ne demek? "E-yaygın kurs onay bekliyor" ifadesi, bir yaygın kurs başvurusunun incelenme veya onay sürecinde olduğunu gösterir. Başvurunuzun kurs sağlayıcı veya ilgili kurum tarafından değerlendirildiği anlamına gelir ve sonucun onay veya reddedilme şeklinde olabileceğini gösterir.
 • E-kurs başvuruları ne zaman? E-kurs başvuru tarihine T.C. MİLLÎ EĞiTiM BAKANLIĞI sitesinden ulaşabilirsiniz
 • E-kurs kurum kodu nedir? E-kurs kurum kodu, e-kurs sağlayıcı kurumun benzersiz tanımlayıcısıdır. Her kurumun farklı bir kurum kodu olabilir. E-kurs sağlayıcının web sitesi veya ilgili kaynaklar, ilgili kurum kodunu sağlayabilir.


Ücretsiz Online Eğitimler

Meb tarafından verilen ve ücretsiz online eğitimler içerisinde sayılan e kurs eğitimleri ile birlikte eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak ve her kesimden öğrencinin eğitim almasını mümkün kılmak amaçlanıyor.

Ücretsiz online eğitimler sayesinde ücretli eğitim alamayan kişilerin eğitimde eşitliğe kavuşması ve geride kalmadan rakipleriyle eşit bir yarış yürütmesi mümkün oluyor. 

Online kurslar kişisel gelişimi sağlama noktasında büyük bir öneme sahip. Hem zamandan tasarruf sağlanan hem de konfor alanında katılma imkanı bulunan online kurslar günümüzde revaçta. Meb tarafından sunulan bu desteğin yanı sıra farklı alanlarda kişisel gelişiminizi destekleyecek ücretsiz eğitimlerimize de göz atabilirsiniz. 

Ücretsiz eğitimlerimizin yanı sıra son derece makul fiyatlarla alabileceğiniz ve kesinlikle geleceğinize yatırım olarak sayılabilecek diğer eğitimlerimizi ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.