E-Devlet Sertifika Sorgulama

E-Devlet Sertifika Sorgulama

E devlet kapısı üzerinden belge kontrolü gerçekleştiren kişilerin bu süre sonrasında belgelerine erişim sağlamaları mümkün oluyor. Peki, e devlet görünürlüklü sertifika ne işe yarar?


Sertifika sahibi olan kişiler için, asıl önemi olan sertifikalarının e-devlet görünürlüğü bulunması oluyor. E-devlet sertifikasının bulunması, özellikle kurumlar ve iş yerleri tarafından önem arz ediyor. Bu nedenle kişilerin sertifika sahibi olurken en çok dikkat ettikleri nokta, sertifikanın e-devlet görünürlüğünün bulunması oluyor. 

Pek çok kurum sertifikaları e devlet görünürlüğü ya bulunmuyor ya da güvenilir olmuyor. Bu noktada verdiğimiz kaliteli ve güvenilir hizmetlerle, Eğitim Kutusu olarak öne çıkıyoruz. Barkodlu belge dileyen katılımcılarımıza fiziki belgelerini yolluyor olsak da e-devlet görünürlüğü bulunan ve üniversite onaylı sertifika seçeneklerimiz hakkında da gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri de gerçekleştiriyoruz. 

E-devlet sistemine giriş yapmış kişiler, sertifikalarını sorgulayarak e devlet sistemi üzerinden belgelerinin durumunu kontrol edebiliyor. Tarafımızca verilmekte olan sertifikaların e-devlet üzerindeki görünürlük süresi 2 hafta olarak belirleniyor. 

E devlet kapısı üzerinden belge kontrolü gerçekleştiren kişilerin bu süre sonrasında belgelerine erişim sağlamaları mümkün oluyor. Peki, e devlet görünürlüklü sertifika ne işe yarar?


E-Devlet Görünürlüklü Sertifika Ne İşe Yarar?

E devlet üzerinde görünürlüğü bulunan sertifikaların özellikle işe giriş noktasında büyük katkısı ve önemi olduğu biliniyor. Pek çok kilinin örneğin Hijyen Eğitimi ve sertifikası sahibi olmamaları nedeniyle, iş başvurularında belge engeline takıldıkları görülebiliyor. Herhangi bir engele takılmadan başvurunuzun değerlendirildiğini bir düşünün, süreç nasıl hızlanırdı ve bunun size getirileri neler olurdu?

Ne kadar erken o kadar iyi mantığı ile hareket etmek gerekirse, kişilerin sertifikalarını önceden edinmeleri iş başvurularında etkili olabilmelerini sağlamaktadır. Kişinin aldığı sertifikaları e devlet onaylı alması bu nedenle son derece önemlidir. E devlet üzerindeki sertifika sayesinde, iş başvurularında ya da resmi kurumlara yapılan başvurularda öne çıkma imkanı da bulunmaktadır. 

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi sayesinde kişilerin e devlet hizmetlerinden faydalanması mümkündür. Bu hizmetler dahilinde sertifika sorgulama ve görüntüleme hizmetleri de bulunur. Kişilerin işlenmiş olan sertifikalarını bu sayede e devlet üzerinden görüntülemeleri mümkün olur. 


E-Devlet Sertifikası Nerelerde Kullanılabilir?

Başlıkta belirlenmiş konuya değinmeden önce, sertifikalarla ilgili bilinen yanlış bir bilgiye dikkat çekmek isteriz. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaların, geçerliliği olduğu bilgisinin diğer tip sertifikaların tercih edilmesi önüne geçtiği bilinmektedir. Bu yanlış bir bilgidir. MEB onaylı sertifikaların hiçbirinin resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu nedenle resmi geçerliği bulunan e devlet görünürlüklü ve üniversite onaylı sertifikaların talep edilmesi gerekmektedir. 

E devlet görünürlüğü bulunan sertifikaların, resmi kurumlarda kullanılması ve özgeçmiş içerisine yerleştirilmesi mümkündür. Aktif iş hayatında ve iş başvurularında kullanılabilecek olan bu sertifikaların, resmiyette hükmü bulunduğu için rahatlıkla her alanda kullanılması mümkün olmaktadır. Sertifikanın alındığı alana dair ekstra bir bilgi veya eğitim gerekmediği takdirde kişilerin e devlet sertifikasını diledikleri yerde kullanabilmesi mümkün olmaktadır. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.