E-Devlet Sertifika Sorgulama
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 10 Ağustos 2022
  • 3227

E-Devlet Sertifika Sorgulama

E-devlet kapısı üzerinden her gün milyonlarca arama yapılıyor. Peki, e devlet sertifika sorgulama nasıl yapılır?


E-devlet kapısı üzerinden her gün milyonlarca arama yapılıyor. Özellikle sertifika sahibi olan kişiler sertifikalarını görüntüleyebilmek için sıklıkla e devlet sistemi üzerinden arama gerçekleştiriyor. Sistemine giriş yapmış kişiler aldığı sertifikaları nereden görüntüleyebileceğini merak ediyor. Peki, e devlet sertifika sorgulama nasıl yapılır?

Sertifikalar, özellikle iş hayatında özgeçmişimizi kuvvetlendirerek belirli alanlarda yetkinleşmemizi sağlayan belgeler oluyor. Bu belgelere sahip olabilmek için bir eğitim sürecini başarıyla tamamlamış olmak gerekiyor. Kendi üzerindeki sertifikaları görüntülemek isteyen kişiler e-devlet üzerinden barkodlu belge görüntüleme yaparak sertifikalarına ulaşıyor. 

Sertifikalarına ulaşmak isteyen kişilerin e-devlet kapısı içerisinde “Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama” aramasını gerçekleştirmesi yeterli oluyor. Sertifikaları iş başvurularında kullanmak üzere veya özgeçmişe eklemek için e devlet üzerinden görüntüleyen kişilerin bu aramayı gerçekleştirmesi yeterli oluyor. 


E-Devlet Sertifikalarıma Nasıl Ulaşırım?

E-devlet sertifikalarına ulaşabilmek için yukarıda da belirtildiği gibi “Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama” aramasını gerçekleştirmek yeterli oluyor. Bu sayede kişilerin sahip oldukları sertifikaları görüntülemeleri mümkün oluyor. 

Sertifika aldım fakat e-devlette görünmüyor, ne yapmalıyım? Sorusunu soran pke çok kişiye de rastlanabiliyor. Bu gibi bir durumda önce eğitim ve sertifika alınan kurumla irtibat kurmak gerekiyor. Sertifikanın e-devlette görüntülenme süresi dolmadıysa veya sertifika henüz işlenmediyse kurumun bu konuda bilgilendirme yapmasını talep etme hakkınız bulunuyor.

E-devlet üzerinden görüntülenebilir sertifikalara sahip olabilmek için ise öncelikle nitelikli ve doğru bir eğitim kurumunu tercih etmek gerekiyor. Daha sonrasında herhangi bir sorun yaşamamak için eğitim bakanlığı tarafından onaylanmış ve e-devlet görünürlüğü bulunan sertifikalar vermekte olan kurumlardan eğitim almanız büyük öneme sahip oluyor. 


Sertifika Edinmenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sertifika edinmenin sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bu avantajların başında özgeçmişi kuvvetlendirmek yer alıyor. Sertifikalar sayesinde özellikle iş başvurularında öne çıkmak mümkün oluyor. 

Sertifika edinerek belirli alanlarda yetkinleşmek ve gelişiminizi ilerletmek de sağladığınız avantajlar arasında yer alıyor. Kişisel gelişimi destekleyici eğitimler ile birlikte ilerleme kaydedebilir ve hem donanım sahibi olabilir hem de sertifika aldığınız alandaki yeterliliğinizi kanıtlayıcı bir belgeye sahip olabilirsiniz. 


En Etkili Sertifikalar

Özgeçmişte kullanılabilecek belli başlı sertifikaların büyük bir etkisi bulunur. Her alanda etkili olabilecek ve özellikle özgeçmişi büyük oranda güçlendirebilecek temel bazı eğitimler bulunur. Her alanda etkili kabul edilen sertifikalar nelerdir? 

Etkili bir sertifikaya sahip olmak ve çalışmak istediğiniz her türlü alanda etkileyici olabilmek için bir sertifika arayışına girmiş olabilirsiniz. Bu noktada öncelikle sizlere İngilizce A1-A2 ve İngilizce B1-B2 Eğitimi’mizi önerebiliriz. İş hayatının her alanında ihtiyaç duyulabilecek olan dil eğitimleri özgeçmişinizde parlayarak size büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

Özgeçmişinizde parlayabilecek diğer eğitimler ise Microsoft Office programları üzerine olan eğitimlerdir. Örneğin Microsoft Word Eğitimi veya İleri Excel Eğitimi özgeçmişinizi çok daha nitelikli hâle getirmenize büyük oranda yardımcı olacaktır. 

İşverenler için kişilerin konuşmaları ve okuma hızları da büyük öneme sahiptir. Kendini ifade noktasında özelikle yardımcı olacak Diksiyon Eğitimi sertifikası da özgeçmişe büyük oranda etki edecektir. Yine aynı şekilde Hızlı Okuma Kursu sertifikası da özgeçmişi kuvvetlendirmek için etkili olacaktır. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.