Dünyada En Çok Konuşulan Diller
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 12 Ekim 2022
 • 860

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada kaç farklı dili günde kaç farklı insan konuşmaktadır, kim bilir… Peki, dünyada en çok konuşulan ve en çok öğrenilmek istenen diller nelerdir?


Dünyada kaç farklı dili günde kaç farklı insan konuşmaktadır, kim bilir… Peki, dünyada en çok konuşulan ve en çok öğrenilmek istenen diller nelerdir? 

Dünya üzerinde farklı pek çok millet ve bu milletlerin pek çoğuna ait olan farklı diller bulunmaktadır. Bu dillerin bazıları sıklıkla konuşulmakta ve dünya bazında aktif bir şekilde korunmakta iken bazı dillerin ise nadiren konuşularak daha geriye itildiği ve unutulmaya yüz tuttuğu görülebilmektedir. 

Bir dilin sık kullanılmasında iş dünyasının da etkileri son derece büyüktür. İş dünyasında öne çıkan ülkelerin ve özellikle de ticaret kanalları gelişmiş milletlerin dillerinin daha sık kullanıldığı bilinen bir durumdur. Bu nedenle de etkili bir şekilde dil tanıtımı yapabilmek için yapılması gereken en etkili şeylerden bir tanesi de iş dünyasında ve çeşitli piyasalarda ön plana çıkmaktır. 

Dünyada en sık konuşulan dillerin sıralaması da sıklıkla merak edilerek araştırılmaktadır. Bu noktada en sık kullanılan diller sıralaması şu şekildedir:

 • 1. İngilizce (1.132 milyon)
 • 2. Mandarin (1.117 milyon)
 • 3. Hintçe (615 milyon)
 • 4. İspanyolca (534 milyon)
 • 5. Fransızca (280 milyon)
 • 6. Arapça (274 milyon)
 • 7. Bengalce (265 milyon)
 • 8. Rusça (258 milyon)
 • 9. Portekizce (234 milyon)
 • 10. Endonezya Dili (198 milyon)

Listede 11. sırayı ise Almanca takip etmektedir. Bu dillerin sıklıkla konuşulmasının yanı sıra özellikle İngilizcenin dünya dili olarak bilinmesi, bu dilin özellikle Amerika ve İngiltere gibi alanlarında öncü, iş dünyası ve çeşitli piyasalardaki ağırlığı ile bilinen ülkelere ait olması sonucundadır. Bu dilin ilk sırada yer alması bu nedenle pek de şaşılacak bir durum değildir. 

En sık kullanılan ikinci dilin Mandarin olması da Çinlilerin nüfus politikalarından ve nüfus çokluklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Çinlilerin dillerine sıkı sıkıya sahip çıktıkları ve kültürlerini korudukları da bilinmektedir. İş dünyasındaki hatırı sayılır ağırlıkları da bu dilin sık konuşulmasında etkilidir. 


Yabancı Dilin Yaygınlaşmasında İş Dünyasının Etkisi

Eski devirlerdeki ölü diller dahi günümüzde güçlükle korunurken bir dile nasıl sahip çıkılmalı, sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bir dili koruyabilmek için onu yayabildiğiniz kadar insana yaymanız ve aktif dili kullanan kişi sayısında artış yaşatmanız gerekmektedir. Bu noktada ülkelerin nüfusa sahip çıkma ve artırma politikaları, bilimsel çalışmalarda öne geçme çabaları ve ülke yaşam refahını artırma çalışmaları belirleyici olmaktadır. 

Dil dünya bazında değer görerek gelişeceği ve yayılacağı için farklı alanlardaki gelişimlerin önemi de son derece büyüktür. Bu nedenle de dil gelişiminde farklı etkenlerin etkisi göz ardı etmemek gerekmektedir. 

İş dünyasında yaşanan herhangi bir gelişmenin, Pazar içerisindeki yerini kuvvetlendiren bir milletin, öne çıkacak ticari atılımlar ve projeler yürüten ülkelerin dilini yaygınlaştırmasının daha kolay ve etkili olduğunu görebilmekteyiz. Bütün bu nedenlere bağlı olarak da yabancı dilin yaygınlaşmasında iş dünyasının derin ve önemli etkileri olduğunu söylememiz mümkündür.


Yabancı Dilde Akıcı Bir Şekilde Konuşma Nasıl Sağlanır?

Yabancı dil öğrenmek isteyen kişilerin öncelikli sorunlarından bir tanesi dili konuşurken devamlı takılma yaşanmasıdır.  Bu dillere akıcı bir şekilde konuşulabilmesi için sık sık pratik yapılması gerekmektedir. 

Kişinin en iyi konuşmayı bildiği dil ana dilidir, mantığından çıkılması da dili geliştirme noktasında son derece önemlidir. Bir kişi ana dili öğrenmekte olduğu dil olmasa bile kendisini geliştirerek ana dil seviyesinde o dilde yetkinlik sağlayabilir. Bu noktada doğru ve etkili eğitimlerin alınması da son derece önemlidir. 

Yabancı dilde nasıl gelişim sağlanacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kişilerin ana diline ek olarak ikinci dili olarak kabul ettikleri İngilizcede gelişim göstermeleri de günümüzde büyük önem taşımakta. 

Yabancı dilde akıcı bir şekilde konuşabilmek için dinleme, konuşma ve tekrar yapma gibi çok yönlü pratiklerle ilerlenmesi gerekmektedir. Dil geliştirme pratikleri arasında özellikle ilk sırada iletişim kurma yer almaktadır. Bu noktada yabancı bir arkadaş edinebilir, kamera karşısında kendi kendinize konuşarak konuşma ve telaffuz noktasında gelişim gösterebilirsiniz. Pratiklerin akıcı konuşmadaki etkilerini bir süre sonra sizler de hissedeceksiniz!


Diksiyonun Yabancı Dili Telaffuz Noktasındaki Etkileri Nelerdir?

Etkili bir şekilde yabancı dilde konuşmak ve doğru bir telaffuzla ilerleyebilmek için diksiyonunuzun düzgün olması da önem arz etmektedir. Doğru bir diksiyon, konuşma becerisi, etkili hitabet ve doğru duruşla birlikte telaffuz noktasında son derece etkili olmaktadır. 

Örneğin; gündelik kullanılan Türkçe ile Türkiye Türkçesi olarak anılan Türkçenin arasında konuşma farkları bulunmaktadır. Biri yazı dilini biri konuşma dilini yansıtsa da diksiyonun düzeltilmesi yazı dilindeki etkili Türkçeyi de kullanabilmemize ve daha akıcı bir şekilde ifadeleri kullanabilmemize katkı sağlar. 

Kişi hangi dilleri öğrenmek istiyorsa o alandaki kelimeleri ve grameri öğrenirken, diksiyonunu düzelterek ve resmi dile bağlı kalarak gelişmesi onun iş hayatında daha başarılı olabilmesini de sağlayacaktır. 


Çok Konuşulan Diller Sıralamasında Türkiye Kaçıncı Sıradadır?

En çok konuşulan diller araştırılırken merak edilen bir diğer konu da Türkiye’nin bu sıralama içerisinde kaçıncı sırada olduğudur. Türkçeyi konuşan 70 ila 85 milyon kişi olmasıyla bu yoğunluk Türkçenin listedeki 20. dil olmasına sebep olmuştur. 

Nüfus yoğunluğunun daha fazla olduğu Suudi Arabistan (Arapça), Hong Kong (Çince), Güney Afrika ve Hindistan ın dil kullanımında sıralamalarda daha üstlerde görülmesi tesadüf değildir. 


Yabancı Dil Seviyenizi Artırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yabancı dilinizi geliştirebilmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Bu noktada öncelikle etkili ve doğru bir şekilde dil öğrenimi görmek gerekir. Siz de kaliteli bir şekilde dil öğrenimi görmek istiyorsanız bizleri tercih edebilir ve Dil Eğitimleri kategorisi içerisinden eğitimlerinizi alabilirsiniz. 

Yabancı dil alanında gelişmek için sizler de ilgili eğitimlerimizi alabilir ve gelişiminizi en etkili şekilde sürdürebilirsiniz! Bu fırsatları kaçırmayın!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!