Domain Oluştururken Neye Dikkat Edilmeli
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 27 Ekim 2022
  • 340

Domain Oluştururken Neye Dikkat Edilmeli

Dijital dünyanın yaygınlaşması ile hepimiz bazı kavramlara alışmaya başladık. İşte onlardan birisi: Domain!


Dijital dünyanın yaygınlaşması ile hepimiz bazı kavramlara alışmaya başladık. Fakat bazı terimler var ki bu terimleri henüz ismen duymuş olsak da ne anlama geldiklerini ve önemlerini anlayamayabiliyoruz. Bu anlarda kavramlarla ilgili araştırmalar yaparak da bilgi sahibi olmayı hedefleyebiliyoruz.

Sıklıkla duyduğumuz fakat pek anlamına vakıf olmadığımız kavramlardan bir tanesi de domaindir. Sık duyulan fakat pek anlamı bilinmeyen bu kavramın ne işe yaradığı sıklıkla araştırılmaktadır. Domain, bir markanın dijital varlıktaki kimliği olarak açıklanabilmektedir. Bu kavramın elbette ki bir markanın kimliği özelliği ile öne çıkması nedeniyle domain oluşumunda da dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. 

Domain oluştururken bazı noktaların özellikle markanın yükselmesi ve ilerlemesi noktasında hayati denebilecek önemi bulunmaktadır. Domain oluştururken esas yapılması gereken şeyleri ele almamız gerekirse:


Orijinalliğe dikkat edilmeli

Bir domain oluşturulurken en çok dikkat edilmesi gereken konu orijinalliktir. Domainin orijinal olması; marka tanınırlığını sağlama ve doğru bir şekilde pazarlama gerçekleştirebilme için önemlidir. Ayrıca dijital varlığı kanıtlama ve kimliği koruma noktasında da öneme sahiptir.


SEO olarak yükselme müsaitliği araştırılmalı

SEO alanında yükselmek ve öne çıkabilmek dijital alanlardaki en önemli etkenlerdendir. Domainin doğru bir şekilde oluşturulması daha sonraki SEO çalışmalarından sonuç alabilmek ve siteyi yükselterek dijital kimliği güçlendirebilmek için son derece etkilidir. 

Web sitelerini arama motorları içerisinde üst sıralara çıkartmaya yardımcı olan ve genel olarak domainin değer kazanmasını sağlayan SEO, domain ile bir arada yürütüleceği için bu nokta son derece önemlidir. 


Yanlış karakter kullanımından ve aşırı uzun ve karışık bağlantılardan uzak durulmalı

Domain oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da domainin yanlış karakterler veya aşırı uzun olacak şekilde oluşturulmamasıdır. Belirli bir karakter sayısının üzerindeki domainleri akılda tutmak ve hatırlamak çok daha zorlayıcı olabileceği için bu noktalarda yapılması gereken doğru karakterlerle ve doğru uzunlukta bir domainin oluşturulmasıdır. 

Alan adını web sitesi kurallarına uyumlu bir şekilde İngilizce karakterlerden oluşturmalı ve çeşitli anahtar kelimeler üzerinden yürüyerek bir isim bulunmalıdır. Domain sırf akılda kalıcı olsun diye yapılan iş ile alakasız olmamalıdır. Bu noktada alakasız bir ismin marka değerini yükseltmek ve kimliği güçlendirmek yerine totalde güvenilirlik ve değer kaybı yaşatacağı unutulmamalıdır. 


Alan adı akılda kalıcı olmalı

Bir alan adı seçerken akılda kalıcı olmasına da özen göstermek gerekmektedir. Markanın bilinirliğini ve tanınırlığını artırarak kitleyi büyütme ve yaygınlaşma çalışmalarında akılda kalıcı isimlerin etkisi son derece büyük olmaktadır. Bu nedenle de alan adı belirlerken ne denli akılda kalacağına dikkat etmek gerekmektedir. 


Belirlediğiniz isimde bir başka domain olup olmadığını ve telifinin alınıp alınmadığı kontrol edilmeli

Alan adı yanı domain seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da belirlediğiniz ismin benzerinin veya aynısının bulunup bulunmadığına dair piyasa analizi yapmaktır. Bu noktada sorun yaşanmaması adına alan adı satın alırken veya oluştururken dikkatlice bir analiz yapılması gerekmektedir. Marka biricikliğini, değerini ve telifini güvence altına alabilmek ve markanın korunumunu sağlayabilmek için bu adım büyük önem arz etmektedir. 


Belirlenen domain resmi olarak satın alınıp güvence altına alınmalı

Domain belirledikten sonra bu alan adını satın almak ve telifine sahip olunduğundan emin olmak da önem arz etmektedir. Bir başkasının hak iddia etmesini önlemek, marka değerini koruma altına almak ve olası itibar kaybını engelleyebilmek adına domain güvencesine büyük önem gösterilmelidir.

Alan adı seçimi yapmak kadar bu alan adını koruyabilmek de önemli olduğu için kişilerin bu noktaya hassasiyet göstererek ilerlemesi de marka değeri adına dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de domaini satın alma sırasında alan adı uzantılarının ve ismin size aitliği olmasını sağlayarak bu durumu kontrol etmeniz gerekir. 


Domain Ne Demektir?

IP adresleri üzerinden erişimi kontrol edebildiğiniz, dijital dünya içerisinde markanızın kimliğini oluşturan alan adına domain denmektedir. Bu kavramın özellikle de sanallaşmanın yoğunlukla hissedilmeye başlandığı günümüzde sık sık kullanılması nedeniyle pek çok kişi domain ne demek, şeklinde aramalar yapmaktadır. 

Anahtar kelime bazlı olarak oluşturulan ve dijital kimlik olarak alınan alan adı yani domain, her markanın dijital pazarda yer alabilmesi için muhakkak sahip olması gereken bir şeydir. Dijitale entegrasyon devrinin çok daha ciddi noktalara gitmesi ve pek çok kişinin daha çok bu alanlara odaklı çalışmaya başlaması nedeniyle domain kavramının da önemi günden güne artmaktadır. 

Alan adınız arama motorlarında erişilebilirliğinizi, müşterilerinizle olan ilişkilerinizi kapsadığı için büyük önem taşımaktadır. Marka değeri artırma odaklı çalışmalar arasında yer alan domain çalışmalarını da yakından takip etmek ve bu alandaki yenilikleri izleyerek çalışmak bu nedenle büyük önem arz etmektedir.


Domain Orijinalliği Nedir?

Bir domainin değerinin çokluğu ve başarısı aslında orijinalliğine bağlıdır denilebilir. Peki, domain orijinalliği nedir ve nasıl test edilir?

Domain orijinalliği; oluşturmak istediğiniz veya oluşturmuş olduğunuz markanın bir benzeri olmaması ile sağlanabilen bir durumdur. Bu durumun sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunmakla birlikte, telif yenmemesi adına da bu noktaya hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Bir markanın esas adını oluşturmadan önce rakip analizi ve piyasa analizi gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Bu noktada hem swot-pest tarzında çalışmalar hem de dijitale entegrasyon noktasındaki domain ve SEO araştırmaları önem arz etmektedir.

Bir domainin orijinal olmasını sağlayabilmek için yapılması gereken en önemli şey öncelikle rakipleri araştırıp test etmektir. Ayrıca domain adınızın orijinal olup olmayacağını anlamanızı sağlayacak bazı programlar veya uzantılar da kullanılabilmektedir. Bu noktada alan adı ile ilgili sorgularınızı e posta üzerinden dahi sonuçlandırarak cevaplayan aracı sitelere rastlanabilmektedir. 

Siz de domain ve bu gibi bilişim odaklı kavramlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için Bilişim ve Yazılım Eğitimleri kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bir domaini kullanarak web sitesi kurmak gibi bir düşünceniz varsa, yapmanız gereken bir diğer etkili şey de Wordpress Site Kurma Eğitimi’mizi almak olacaktır. Siz de bu fırsatları kaçırmayın ve alan hakkında çok daha kapsamlı bilgiler edinerek rakiplerinizi gerinizde bırakma imkanına erişin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.