Dolar Kuru
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 21 Haziran 2022
  • 768

Dolar Kuru

Herkesin dilinde olan fakat derinlemesine bilinmeyen dolar kuru nedir ve kura göre nasıl aksiyon alınır?


Hepimizin gözlerini çevirdiği ve merakla beklediği, ana gündemlerimizden bir tanesi de dolar kurudur. Sıklıkla anılan ve üzerine araştırmalar gerçekleştirilen döviz kuru üzerine uzun uzun tartışıldığı da bilinen bir gerçek.

Özellikle dolarda görülen artış nedeniyle serbest piyasada karışıklıklar oluştuğu ve genel itibariyle pek çok şikâyetin doğduğu biliniyor. Peki, herkesin dilinde olan fakat derinlemesine bilinmeyen dolar kuru nedir?

Yabancı para birimleri arasında en öne çıkan birimlerden bir tanesi olan dolar, döviz alış oranıyla ve fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Para birimlerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak farklı ülkelerdeki oluşturdukları borsaya döviz kuru deniyor. Bu kur üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştiren kişilerin verileri foreks üzerinden takip etme imkânı bulunuyor. Canlı borsa ve döviz takibi gerçekleştirilebilen foreks üzerinden genel durum ve gidişat hakkında fikir sahibi olmak mümkün oluyor. 

Yurt dışındaki vatandaşların da dolar kuru fiyatlarını yakından takip ettikleri biliniyor. Bunun temel nedeni ise Türkiye içerisinde kur arttıkça dolar bazında geliri bulunan kişilerin çok daha kolay bir şekilde Türkiye’ye gelme ve burada yaşam standartlarını yükseltme imkanının bulunmasıdır. 

Bütün bu nedenlere bağlı olarak dolar ne kadar, araması sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Yakın bir sürece kadar dolar verileri 15 seviyesinde iken ani bir yükseliş ile birlikte doların güncel fiyatının 17,32 Türk Lirası olduğu görülmektedir. Elbette ki alış satış fiyatı da farklılık göstermektedir. Bütün bu veriler foreks tarafından sunulmaktadır. Buradan kolaylıkla piyasa takibi gerçekleştiren kişilerin canlı borsayı tanıması da mümkündür. 


Dolar Kuru Neden Artış Gösterir?

Yabancı para birimleri arasında yer alan dolar, günümüzde neden bu kadar sık artış gösteriyor merak edilmektedir. Anlık olarak kuru takip eden vatandaşların da kur üzerindeki dalgalanmaları büyü bir merakla takip ettiği bilinmektedir. Anlık olarak takip etmek istenilse dahi kurun pek çok sisteme 15 dakika gecikmeli düştüğü bilinen bir gerçektir. 

Kişilerin arz ve taleplerinin doğrultusunda dolar kurundaki değişimlerin olabildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra diplomasi, dış ülke yaptırımları, ekonomik kriz veya savaş durumları, ülkeler arası kriz ya da pandemi gibi olağanüstü durumlar sonucunda da dolar kurunun artış göstermesi mümkündür. Dolardaki değişikliklerin en önemli nedenlerinden bir tanesi ülkeler arası krizler ve diplomasidir. 

Dolar kurunun çeşitlenmesi ve artışa geçmesi faiz oranları dahilinde gerçekleşmektedir. Kredi ve faiz oranlarının değişiklik göstermesi gibi durumlar da kurla bağlantılıdır. Karşılıklı olarak kredi ve faiz oranlarının ve kurun birbiri üzerinde etkisi bulunmaktadır. 


Dolar İyi Bir Yatırım Aracı Mıdır?

Dolar iyi bir yatırım aracı mıdır, sorusunun cevabı sıklıkla araştırılmaktadır. Bu soruya net bir yanıt vermek için önce verileri incelemek ve kişisel verileri de hesaba katmak gerekmektedir. Risk ve getiri tercihlerinize bağlı olarak doların sizin için iyi bir yatırım yöntem olup olmayacağı konusunu tartışmak mümkün olacaktır.

Dolar yatırımı hakkında yorum ve tavsiyeleri yatırım amacıyla doğrudan değerlendirmek mümkün olmaz. Başkalarından fikir alan yorum ve tavsiyeler noktasında farklı fikirler doğrultusunda hareket eden kişilerin uzun vadede yatırımlarından avantajlı çıkmaları mümkün olmayabilir. Dolara yatırım yapmadan önce detaylı analizler yapmak ve farklı fikirleri alarak sonuçta kendi verilerinizi de dikkate alarak bir karar vermek en doğrusu olacaktır. Mali durumunuz ile risk oluşturmayacak yatırımları gerçekleştirmeniz uzun vadede yararınıza olacaktır. 

Bu anlamda karar vermeden önce tavsiye alan, yatırım bilgi yorum noktasında çok daha öne çıkmaktadır. Bilgi yorum ve tavsiyeleri değerlendiren ve uzman bir görüşe bağlı kalarak net veri analizi yapan kişilerin, yatırım sürecini en doğru şekilde yönetmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanarak bir yatırım gerçekleştirmek pek doğru olmayacaktır. Tavsiyelere bağlı olarak gerçekleştirilen yatırımın getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Kur ve yatırım hakkında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tarafımızca verilmekte olan Finansal Yönetim Eğitimi, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Eğitimi veya Finansçı Olmayanlar İçin Finans Eğitimi’mizi tercih ederek bu alanda yetkinleşmesi ve finans alanında yetkinleşmesi mümkün olmaktadır. 

Bu eğitimlerimizin yanı sıra önerebileceğimiz diğer eğitimlerimiz de şu şekildedir:


Dolar Kuru Nasıl Yorumlanır?

Dolar kuru, yabancı para birimleri içerisinde en çok öne çıkan döviz kuru olarak öne çıkmaktadır. Dolar kuruna dair verilen genel tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Genellikle finansal alanda uzman kişilerin tavsiyelerinde ve konuşmalarında yer alan yatırım bilgi yorumlamaları doğrudan yatırım tavsiyesi olarak ele alınmamaktadır. Kişilerin kendi verilerine de ve yatırım geçmişine bağlı olarak dolar kuru hakkında kişisel yorumunu getirmesi mümkün olacaktır. 

Dolar kurunu yorumlayabilmek içi öncelikle finans alanında yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmak gerekir. Alan hakimiyeti sağlamadan kur hakkında tutarlı ve doğru yorum yapmak mümkün olmayacaktır. Bu nedene bağlı olarak da kişilerin sıklıkla dolar kuru nasıl yorumlanır, sorusunun yanıtını aradığı görülmektedir.

Siz de dolar kurunu kolaylıkla yorumlayabilmek ve tutarlı yorumlarda bulunabilmek istiyorsanız, finansla ilgili vermiş olduğumuz eğitimlerimize Muhasebe & Finans Eğitimleri kategorimiz içerisinden ulaşabilirsiniz. Size özel içerikleri ile hazırlamış olduğumuz eğitimler sayesinde donanımlı ve alanında uzman finansçılar olma imkanı edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra elde edeceğiniz akredite, e-devlet onaylı ve üniversite onaylı sertifikalarınız ile özgeçmişinizi de çok daha dolgun bir hâle getirebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.