Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Doğum haritası, sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Yıldız haritası olarak da anılmakta olan bu haritaların, kişiden kişiye değişiklik gösterdiği de bilinen bir gerçektir. Peki, astroloji haritası nasıl yorumlanır?


Doğum haritası, sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Yıldız haritası olarak da anılmakta olan bu haritaların, kişiden kişiye değişiklik gösterdiği de bilinen bir gerçektir. Peki, astroloji haritası nasıl yorumlanır?

Doğum haritasını yorumlayabilmek için kişilerin doğum tarihini, doğum yerini ve dakikası ile birlikte doğum saatini bilmek gerekmektedir. Bu bilgileri ilgili alanlara girdikten sonra doğum haritası hesaplama araçları sayesinde hesaplama yapabilmek mümkün olmaktadır. 

Astroloji haritası doğduğunuz anda gezegenlerin etkilerini ve bulundukları konumları içermektedir. Gezegenlerin konumları ve yaptıkları açılara bağlı olarak belli başlı yorumlamalar yapılması mümkün olmaktadır. 

Astroloji haritaları pek çok kültür tarafından benimsenerek sıklıkla açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu noktada doğum haritası analizi yöntemine dünyanın her yerinden insanların başvurduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Astrolojide evler ve bu evlerin etkilerine bağlı olarak yorumlar yapmak söz konusudur. Bu evlerin, gezegenler ile olan bağlantısı sayesinde açıklama yapılabilmektedir. 

Doğum haritası açıklanırken genellikle hangi ev kariyer noktasında etki eder veya hangi ev sağlık konusunu ele alır gibi pek çok soruya yanıt alınabilmektedir. Kişilerin yaşamlarındaki önemli anlara ve tarihlere dair de bilgi almasına imkan tanıyabilen doğum haritaları bütün bu nedenlere bağlı olarak sıklıkla merak edilmektedir. 

Doğum haritaları yorumlanmak istenirken genellikle eksik bilgi veya eksik incelemeler nedeniyle tutarlı yorumlar yapılamamaktadır. Tutarlı yorum yapılabilmesi için ise doğum haritası açıklarken nelere bakılması gerektiğini bilmek gerekir. Peki, doğum haritası açıklanırken hangi noktalara bakılır?


Doğum Haritasını Açıklarken Nelere Bakılır?

Doğum haritası açıklaması gerçekleştirilirken pek çok noktada fikir sahibi olunması ve bilgiye erişilmesi mümkün olmaktadır. Uzman astrologlar tarafından yorumlanan astrolojik haritalarda kişisel gelişimi destekleyici, yardımcı olabilecek alanlardaki açıklamalar da sağlanabilmektedir. 

Doğum haritasını açıklarken farklı pek çok noktaya bakılabilmektedir. Merkür, Venüs gibi gezegenlerin burçları olabildiği gibi Ay burcu da astrolojik harita yorumlamalarında büyük önem arz eden noktalardan biri olarak görülmektedir. Doğum haritasını açıklarken pek çok farklı noktaya bakılmaktadır. 

Doğum haritasını açıklarken kişinin ailesi, yakın çevre, arkadaşları, sevgilisi gibi farklı noktalarla ilgili pek çok çıkarımın yapılabilmesi mümkündür. Hatta bazı astroloji yorumcuları harita incelemesi ile birlikte evlenme yaşını, kaç çocuğa sahip olunacağını da açıklamaktadır. Elbette ki burada kadersel göstergeler olarak burç hartaları ve evler göz önünde bulundurulmaktadır. 

12 evin denk geldiği konumlar, gezegenler, yaptıkları açılar göz önünde bulundurularak astrolojik yorumların yapılması mümkün olmaktadır. Bu yorumların tutarlı bir şekilde yapılabilmesi için aynı zamanda kişilerin doğru bilgileri vermesi de son derece önemlidir. Bununla birlikte yorumları gerçekleştiren kişinin alanında uzman olması da son derece önemlidir. 


Yükselen Burcun Doğum Haritasına Etkisi

Yükselen burç hesaplaması da sıklıkla yapılmakta olan ve merak edilerek araştırılan bir konudur. Yükselen burcumuz, dışarıdan insanların bizi nasıl algıladığını göstermekte olduğu için kişilerin büyük bir merakla bu burcu araştırdığı görülmektedir. 

Dışarıdan algılanma şeklimiz ve temsili kişiliğimiz hakkındaki açıklamalar genellikle yükselen burcumuzun etkilerine bağlı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle de yükselen burcumuz en az güneş burcumuz kadar merak edilmektedir. Peki, ama yükselen burcumuza göre biz dışarıdan nasıl görünüyoruz?


 • Yükselen Koç Burcu: Yükselen burçlar içerisindeki belki de en asi görünümlü burçlardan bir tanesi koçtur. Bu burç grubunu yükseleni olarak taşıyan kişiler genellikle dışarıdan çabuk öfkelenebilen, liderlik yetisine sahip ve zaman zaman da mızmız kişiler olarak algılanmaktadır. Bütün bunların yanı sıra dışarıdan bakanlara göre koç burçlarının neşeli, ve hareketli bir tavrı olduğunu söylediği de görülmektedir. 
 • Yükselen Boğa Burcu: Dışarıdan bakıldığında sakinliği ve sessizliği ile bilinen kişilerin genellikle yükselen boğa olmaları elbette tesadüf değil. Rahatına son derece düşkün bir izlenim bırakan ve son derece sakin mizaçları ile bilinen yükselen boğalar, dediğim dedik tavırları ile e tanımlanabilmektedir. 
 • Yükselen İkizler Burcu: İnsanlara göre son derece eğlenceli, anlayışlı ve enerjik görülüyorsanız, büyük ihtimalle yükseleniniz ikizlerdir. Bu burç grubunun dışarıdan eğlenceye düşkün, neşeli, iyimser fakat biraz dengesiz olarak algılandığını söyleyebiliriz.
 • Yükselen Yengeç Burcu: Anaç tavrı ile bilinen yengeç burcunun yükselen burcunuz olması hâlinde, siz de dışarıdan son derece masum ve anaç algılanabilirsiniz. İçe dönük ve duygusal bir yanları da olan yengeç burcunun, yükselen burcunuz olması, sizin de bu özelliklere sahip ve sessiz bir kişi olarak algılanmanıza neden olur. 
 • Yükselen Aslan Burcu: Ortamda ışıltısı ve aurası ile dikkat çeken biri varsa bizce onun yükseleni muhakkak aslandır. Yaydığı güçlü enerji ile bilinen ve cömertlikleri ile de tanınan aslan burçlarının yükselen burcunuz olması halinde sizler de şüphesiz bu özelliklere sahip olan ve zaman zaman da egosu yüksek biri olarak algılanabilirsiniz.
 • Yükselen Başak Burcu: Düzen takıntısı, kontrol manyaklığı, serinkanlı çözümler deyince akla elbette başak burcu gelmekte. Bu nedenle birinde bu özellikleri gördüğümüzde de onun başak burcu etkisi taşıdığını anlamamız pek güç değil. 
 • Yükselen Terazi Burcu: Güzelliği ve çekiciliği ile ün salmış olan yükselen terazileri, tarzları ve auraları ile tanımak mümkündür. Siz de yükselen teraziyseniz, muhtemelen bu özellikleriniz ile bilinmektesiniz!
 • Yükselen Akrep Burcu: Derin ve ihtiraslı bakışlar, ketumluk ve belki biraz da sinsilik. İnsanların size baktıkları zaman gördükleri özellikler kesinlikle bunlar olmakta. Sezgisel bakışlar ve etkileyici bir hava da yükselen akrepler için çoğunlukla sayılan özellikler arasında yer almaktadır. 
 • Yükselen Yay Burcu: Eğlenceli, neşeli halleri ile bilinen yay burçlarının dışarıdan daha umarsız ve keyifli anılması da son derece doğaldır. İyimserlik de bu burç grubunu tanımlarken kullanılan sıfatlar arasında yer almaktadır. 
 • Yükselen Oğlak Burcu: Disiplinleri ve çalışkanlıkları ile tanınan bir burç grubu denince akla ilk olarak oğlaklar gelir. Soğuk, donuk bir görünüme sahip olduğu düşünülen bu burç grubundaki kişilerin dışarıdan biraz da mesafeli olarak yorumlanması mümkündür. 
 • Yükselen Kova Burcu Yeniliklere açık ve özgürlükçü tavırları ile bilinen kovaların dışarıdan zaman zaman bu dünyaya ait olmadığına dair bulgularla yorumlanması mümkündür. Kova burçlarının ısrarcı tavırları ve bazen bencilliğe kayan tarafları da bu burç grubuna dair olumsuz algılanan özellikler arasında yer almaktadır. 
 • Yükselen Balık Burcu: Ortamların sulu gözü, hayalperesti ve en duygusalı olarak bilinen pek çok kişinin yükselen burcunun balık olduğu anlaşılmaktadır. Bu burç grubundaki kişilerin duygusallığa aşırı yatkın tarafları genel olarak onların kabaca ağlak olarak da tanımlanmasına sebep olabilir. 


Hangi Gezegen Neyi Yansıtır?

Gezegenlerin neyi yansıttığı ve hangi anlama geldiği de sıklıkla merak edilmektedir. Gezegenlerin doğum haritası içerisinde değerlendirilirken yansıttıkları anlamlar şu şekildedir:

 • Güneş: Temelimizi ve benliğimizi yansıtmaktadır.
 • Ay: Duygusal dünyamızı ve içsel bakış açımızı yansıtmaktadır.
 • Venüs: Romantik ilişkilerimizi ve sevgi ile aşka bakış açımızı yansıtmaktadır.
 • Merkür: İletişimimizi ve insanlarla olan etkileşimimizi bu gezegen yansıtmaktadır. 
 • Mars: Kavgacı yanımızı, mücadelemizi yansıtmaktadır.
 • Jüpiter: Maddi konuları ve kişisel servetimizi yansıtmaktadır.
 • Satürn: Düzenleme ve kısıtlamaları yansıtmaktadır.
 • Uranüs: Yeniliği ve güncellenmeyi yansıtmaktadır.
 • Neptün: Ruhani ve bilinmeyen yönleri, spiritüalizmi yansıtmaktadır.
 • Plüton: Yeniden yapılanmayı ve yıkımlar karşısındaki duruşumuzu yansıtmaktadır. 

Bu gezegenlerin açıklamalarına bağlı olarak genellikle yorumlamalar gerçekleştirilmektedir. Harita içerisindeki incelemeler bu gezegenleri hangi evlerin kestiğine ve açılarına bağlı olarak farklı şekillerde yorumlamalara tabii tutulmaktadır. 

Siz de etkili bir şekilde astroloji haritaları yorumlamak ve bu alanda uzmanlaşarak astrolojiyi daha derinden kavramak için Astroloji Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde sizler de astrolojide uzmanlaşabilecek ve doğru bir şekilde ilerleme kaydederek hem kendi haritanızı hem de çevrenizdeki kişilerin haritalarını yorumlayabileceksiniz. Bu fırsatı kaçırmayın!


Doğum Haritasında Gezegenlerin Olumsuz Özellikleri Nelerdir?

Doğum haritası içerisinde gezegenlerin olumsuz etkiler göstermesi için genellikle zıt evlerle açı yapması gerekmektedir. Haritada olumsuz etkiler verebilen pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlardan özellikle evlerle yapılan açılar, sekstiller, kareler ve üçgen açılar olumsuz özelliklerin temelini oluşturmaktadır. 

Doğum haritasında olumsuz etkilerin tespit edilmesini sağlamak ve bu alanlarla ilgili yorumlamalar yapabilmek için de astrolojide ileri düzey bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Bu noktada ileri düzey bilgiye ulaşabilmek için ise astroloji ile ilgili bir eğitim alınması mümkün olacaktır. 

Doğum haritalarını etkili bir şekilde yorumlayabilmek ve etkili açıklamalar yapabilmek için ise astrolojiyi çözümlemeniz beklenir. Siz de ilgili eğitimlerimizi alarak bu alanda ilerleme kaydedebilir ve etkili bir şekilde harita yorumlamaları gerçekleştirerek astroloji alanında uzmanlaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.