Doğum Haritası
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 09 Haziran 2022
 • 2425

Doğum Haritası

Pek çok kişiden bugüne kadar doğum haritası hakkında çeşitli söylemler duymuşsunuzdur. Peki, doğum haritası nedir?


Pek çok kişiden bugüne kadar doğum haritası hakkında çeşitli söylemler duymuşsunuzdur. Hemen hemen herkes tarafından merak edilen ve araştırılan doğum haritası hakkında fikir sahibi olmak için ise detaylı bir inceleme sürecine girmek gerekmektedir. Peki, doğum haritası nedir?

Horoskop olarak da bilinen doğum haritası, kişilerin doğum anındaki gezegen diziliş şekilleri hakkında fikir sahibi olmasına yaramaktadır. Doğum haritası, günümüzde de pek çok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bu harita içerisinde gezegenlerin burçlar kuşağındaki hâllerine bakarak yorum yapmak mümkündür. Bu sayede kişilerin burçlarına bağlı olarak da karakterleri, hayata bakış şekilleri, yaşaması muhtemel olayları ve daha pek çok detayı öğrenilebilmektedir.

Doğum haritası üzerinden pek çok şeyi hesaplamak mümkündür. Haritanıza bakarak evleneceğiniz kişi hakkında fikir sahibi olmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik evlenmeniz muhtemel olan kişinin karakteristik özellikleri, dış görünümü, mesleği ve daha pek çok detayı hakkında fikir sahibi olma imkanına da sahip olabilirsiniz. 

Doğum haritanız, sizin hayatınıza açılan gizli bir kapı gibidir. Sizinle ilgili olan ve aynı zamanda yaşantınızı yakından ilgilendiren konularda doğum haritası inceleyerek fikir sahibi olmanız mümkündür. Doğum haritanızı hesaplayabilmek için ise doğum saatinizi ve doğum tarihinizi bilmeniz yeterli olmaktadır. Bir başkasına dair bu detayları bilmeniz hâlinde de o kişinin haritasını hesaplayabilirsiniz. 

Yıldız haritası olarak da geçen doğum haritasında, güneş burcunuzun, ay burcunuzun ve diğer gezegenlere bağlı burçlarınızın nelere denk geldiği ve nasıl açılar yaptığı son derece önemlidir. Gezegenlere göre burçların etki alanları da değişiklik gösterdiği için haritanızda herhangi bir gezegenin bulunduğu burç gezegenin etki ettiği alandaki konularda size dair bilgi verecektir. Yakın çevrenizle dahi etkili iletişim kurma ve bağlanma durumlarınızın haritanıza bağlı olarak gelişim gösterdiğini biliyor muydunuz?

Haritası uyumlu olan kişilerin bir arada durması elbette ki tesadüfi değil. Ruh ikizi olarak anılan şeyin de harita uyumu ile bir bağlantısı olduğunu iddia edenler dahi var. Aşkta uyum yakalamak isteyen kişilerin bu sebeple bile sık sık merkür venüs burçlarını ilişki içerisinde oldukları kişi ile karşılaştırdıkları görülüyor. 


Doğum Haritasında Evler Ne Anlama Gelir?

Doğum haritası incelemesi gerçekleştiren kişilerin sıklıkla doğum haritasında evler hakkında araştırma yaptığı ve bu konu hakkında fikir sahibi olmaya çalıştığı görülmektedir. Evler, astroloji haritasında önemi büyük olan ve haritayı yorumlama noktasında esas olan noktalardır. 

Astrolojide harita içerisinde bulunan her evin anlamı farklı olmaktadır. Bu noktada bakıldığında doğum haritasında evlerin tek tek ele alınması çok daha doğru olacaktır. Astrolojide bilinen 12 ev bulunmaktadır. Bu evlerin her birinin anlamı ve haritada düştükleri noktalara göre yorumu farklı olmaktadır. 

Evler hakkında bilgiye sahip olmadan bir haritayı yorumlamak mümkün olmamaktadır. Söz konusu bir haritayı yorumlarken haritada evlerin konumlarını ve düştükleri burçları, gezegenleri incelemeden bir yorum yapabilmek mümkün olmamaktadır. 

Her evin farklı bir yöneticisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra farklı duyguları ve konuları temsil etmeleri sebebiyle de evler birbirinden ayrışmaktadır. Astrolojideki evlerin tek tek yorumlanması elbette ki bu sabit bilgilere göre olmamaktadır.

Kişiye özel harita incelemesi gerçekleştirilirken öncelikli olarak doğum bilgileri gerekmektedir. Doğum yeri, saati ve tarihi kişilerin özel doğum haritaları hakkında fikir sahibi olmak için yeterlidir. Güneşin ayın ve diğer gezegenlerin konumlarına bağlı olarak yorumlanabilen haritalara net bir yorum getirebilmek ve her noktaya yeteri kadar değinebilmek için evleri de dikkatli bir şekilde ele almak gerekmektedir.  


Evlerin Temsil Ettikleri Duygular Nelerdir?

Her evin temsil ettiği farklı bir duygu ve düşünce temeli bulunmaktadır. Astrolojideki evlerin yaşam alanımızın ve hayata bakış açımızın gelişmesi noktasında büyük bir önemi bulunmaktadır. Evlerin konumlarına ve bağlı oldukları burçlara göre dünyaya bakışımızın ve konfor alanımızın şekilleniyor olması da elbette ki tesadüfi değildir. 

Öncelikli olarak ele alınması gereken konu 12 evin temsil ettikleri duygulardır. Peki, nedir bu duygular?

 • 1. Ev: Asıl kişilik, maskeler, kişisel farkındalık ve kişinin kendisini keşfetmesi. Bu ev, başkalarına karşı olan görüntümüzü temsil etmektedir. Bu evin aslı koç burcu, yönetici gezegeni de Mars’tır. 
 • 2. Ev: Maddi konular ve güvence bu ev tarafından temsil edilmektedir. Bu evin asıl yönetici gezegeni Venüs ve asıl burcu da boğa burcudur. Sahip olunan maddi güvenceler ve birikimlerin bu evin yönetimi altında olduğu bilinmektedir. 
 • 3. Ev: Aklın ve zekanın evi olarak bilinen 3. Ev, İkizler burcunun etkisindedir. Bu evin yönetici gezegeni ise Merkür’dür. Gündelik hayatta kullanılan pratik zekâ ve aklın bu ev tarafından yansıtıldığı görülmektedir. 
 • 4. Ev: Yuva, ev, kendi yaşam koşullarımız, ebeveynlerimiz ve dünyaya geldiğimiz yer hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacak bu evin doğal burcu ise yengeç burcudur. Bu evde yengeç burcunun yöneticisi ise Ay’dır. 
 • 5. Ev: Yaratıcılık, sanatsallık, kişinin ilhamını aldığı yer ve kreatifliği bu ev tarafından yansıtılmaktadır. Bu evin sorunlu bir burçta olması kişinin hayal gücünün kısıtlanmasına ve yaratıcılığının körelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de kişilerin kendini ifade etme ve yaratıcı bakış noktasında etkilendiği bu evin rahat bir burçta olması son derece önemlidir. Bu evin doğal konumu aslan burcu olarak belirlenmiştir. Evin yöneticisi ise Güneş’tir. 
 • 6. Ev: İş yaşantısını, çalışma prensibini ve nasıl bir çalışan olduğumuzu belirleyen bu evin aynı zamanda dış dünyaya verilecek olan hizmetler hakkında da güçlü bir şekilde fikir edinmemizi sağladığı görülmektedir. 
 • 7. Ev: İkili ilişkiler, evlilik ve ortak yaşantılar hakkında fikir edinmemizi sağlayan bu evin doğal burcu terazi burcudur. Evlilik hakkında ve gelecekteki eşimiz hakkında asıl fikir edinmemizi sağlayacak olan evin 7. ev olduğu bilinmektedir. Bu burcun yönetici gezegeni ise Venüs’tür. 
 • 8. Ev: Doğal burcu akrep olan ve yıkılıp yeniden doğmanın gezegeni olan Plüton, bu evin asıl yöneticileridir. Kişisel servet, miras ve ortaklıklar üzerindeki paylar hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacak olan bu evin cinsellik, ölüm ve yeniden doğum noktalarında da etkin olduğu görülmektedir. 
 • 9. Ev: Felsefe, din ve hayat görüşü hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacak olan bu evin doğal burcu yay olarak belirlenmiştir. Yönetici gezegeni de Jüpiter olan bu evin kişilerin daha çok dini anlamda ve felsefi anlamdaki tutumlarına olan etkisi önem arz etmektedir. Kişinin vizyonu ve hayattaki soyut kavramlara olan bakışı da bu eve bağlı olarak şekillenmektedir. 
 • 10. Ev: Kişinin kariyer planlaması ve toplumsal saygınlığı bu eve bağlı olarak gelişim göstermektedir. Astrolojide bu evin doğal burcu oğlak olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda yönetici gezegeni Satürn olan bu evin etkilerinin odlukça kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bu evin toplumsal saygınlık ve statü noktasında da etkileri bulunmaktadır. 
 • 11. Ev: Kişinin arkadaş canlısı olmasını, kolektif bilincini ve takım çalışmasına yatkınlığını belirleyen bu evin, bireyin toplumsal yaşantıdaki yeri hakkında da fikir sahibi olmamızı sağladığı görülmektedir. Doğal burcunun kova, yönetici gezegeninin ise Uranüs ve Satürn olduğu bilinen bu evin insanlığa yarar sağlama noktasında da etkileri olduğu bilinmektedir. 
 • 12. Ev: Bu ev tamamen bilinçaltına ve spritüale eğilmemizi sağlamaktadır. Doğal burcu balık, yönetici gezegeni ise Jüpiter ve Neptün olan bu evin ruhani olaylara dayandığı da bilinmektedir. Eğer ki 12. eviniz su burcundaysa, o hâlde ruhani uyanışınızın ve spritüelliğinizin fazla olması muhtemeldir. 


Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum haritası hem kendiniz hem de başkaları hakkında detaylı fikir sahibi olmak için son derece etkili olmaktadır. Doğum haritasına bakarak elde edilebilecek pek çok bilgi vardır. Ülkelerin dahi doğum haritası ve burçları olduğunu biliyor muydunuz?

Bu noktada incelendiğinde Türkiye’nin akrep burcu bir ülke olduğu görülmektedir. Gizli düşmanları bulunan, sırlara eğilimli, kaosa genellikle yakın ve küllerinden yeniden doğma prensibine son derece uyumlu olan Türkiye’nin, akrep burcunun bütün özelliklerini yansıttığı görülebilmektedir. 

Doğum haritasında bulunan burçların, ülkelerin dahi işleyişlerine ve kişisel tutumlarına tesir ettiği böylece anlaşılabilmektedir. Doğum haritasına bakarak pek çok noktaya değinmek mümkün olmaktadır. Harita yorumlarken evlerin rahat olduğu ya da sıkıntı yarattığı burç grupları hakkında fikir sahibi olmak da oldukça önemli noktalar arasında yer almaktadır. 

Yıldız haritaları incelenirken kişilerin öncelikli olarak bilgilerini tam ve eksiksiz bir şekilde girmesi gerekmektedir. Haritada yer alan bilgilerin doğru yorumlanabilmesi ve tutarlı yorumların yapılabilmesi adına bu adım oldukça önemlidir. Doğum haritası analizi gerçekleştirilirken evlerin konumları, gezegenleri, haritada oluşan sekstilleri, transitleri, üçgen ve kare açıları ve daha pek çok detayı dikkate alarak inceleme yapmak gerekmektedir.

Önemli olan şey 12 burçtan ve etkilerinden yola çıkarak net bir tanım ortaya çıkarmak olacaktır. Tutarlı yorumlar gerçekleştirebilmek adına önemli olan şey doğduğunuz anda gökyüzündeki güneş in ve gezegenlerin konumu ve etkisinde oldukları burç grupları hakkında fikir sahibi olmaktır. 


Doğum Haritası Nasıl Yorumlanır?

Doğum haritası yorumlayarak belli başı konular hakkında fikir sahibi olmak herkesin istediği bir şeydir. Harita içerisinde yorum getirilirken dikkat çeken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalar arasında ay burcu da yer almaktadır. Kişilerin duygusal dünyalarını yansıtan bu burcun duyguları ifade edebilme noktasında önemi büyüktür. 

Haritanızda dikkat çeken ve incelenmesi gereken bir diğer nokta ise yükselen burcunuz olmaktadır. İnsanların dışarıdan sizi nasıl gördüğünü anlamaya yarayan bu burcun, dış görünüm ve etki yaratma noktasında önemi büyüktür. 

Diğer gezegenlerin de kendi içlerinde tesir ettikleri konular ve noktalar vardır. Bu noktaları evlere gezegenlerin etkisini inceleyerek anlamak da mümkündür. Doğum haritası yorumlamak bilgi ve temel gerektiren bir iştir. Bu nedenle konuda uzmanlık sağlamadan ve alanda yetkinleşmeden bir yorumda bulunulması pek mümkün değildir. 

Bu noktada bir eğitim süreci içerisinden geçmek son derece faydalı olacaktır. Siz de tutarlı ve doğru bir şekilde doğum haritası yorumlamak istiyorsanız vermiş olduğumuz Astroloji Eğitimimizden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda tarafımızca verilmekte olan Astroloji Eğitmenliği Eğitimi de bu alanda yetkinleşmenize ve başkalarını yetiştirmenize önayak olacaktır. 


Doğum Haritasından Öğrenilebilecek Bilgiler Nelerdir?

Haritanızda güneş burcunuz haricinde önemi olan başka noktalar da bulunmaktadır. Pek çok kişinin yalnızca güneş burcunu bilmenin kişiyi analiz etme noktasında yeterli olduğuna dair yanlış bir kanıyı benimsediği görülmektedir. 

Haritadaki bu diğer noktaları inceleyerek evlilik yaşı, evlilik yaşantısı, yurt dışı bağlantıları, ünlenme durumu, spritüal durum, geçmiş yaşantılar ve daha farklı pek çok noktada fikir sahibi olmak mümkündür. Kişinin mizacı, en gizli arzuları, hayata bakışı da harita üzerinden incelenerek anlaşılabilmektedir. 

Örneğin 1. evi akrep burcunda olan birini ele alırsak, bu kişinin ketum, yeri geldiğinde yıkıcı olabilen, keskin bakışlara sahip ve intikam almaya yatkın kişiler olduğu görülebilmektedir. Bu konuma sahip olan kişilerin hayatta her istediklerini aldıkları da bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda akrep burcunda 1. ev dünyanın daha keskin ve net anlaşılmasına neden olabilir demek de mümkündür.Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.