Doğru İletişim İş Hayatına Etkileri
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 05 Ocak 2023
  • 648

Doğru İletişim İş Hayatına Etkileri

Doğru bir şekilde iletişim kurabilmek hayatın her alanında artı sağlar. Kaldı ki iş hayatı için etkili ve doğru iletişim kritik öneme sahiptir.


Doğru bir şekilde iletişim kurabilmek hayatın her alanında artır sağlar. Gündelik yaşantı içerisinde dahi iletişimin kuvveti ile olayları çabucak açığa kavuşturmak mümkün olur. Kaldı ki iş hayatı için etkili ve doğru iletişim kritik öneme sahiptir. 

Doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için ise belli başlı teknikleri bilmek gerekiyor. İletişim gücünden hayatın farklı pek çok alanında faydalanabiliyor olması, iş hayatında iletişimin önemini de arttırıyor.

İşleri doğru bir şekilde yürütebilmek ve açık bir şekilde istenilen en kısa sürede çıkartabilmek için iletişimin güçlü olması gerekiyor. İletişimi güçlendirebilmek ve doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için ise yapılabilecek pek çok şey bulunuyor.

Doğru iletişim kurmanın iş hayatına pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Özellikle de doğru iletişim kurarak iş hayatında elde edebileceğiniz başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kurum içi çalışmaları çok daha hızlı ve doğru bir şekilde yürütülmesini sağlarsınız,
  • Ekip içi iletişimin ve bağın kuvvetlenmesini sağlarsınız,
  • Bireysel olarak işverenleriniz tarafından çok daha iyi bir şekilde değerlendirilme fırsatı edinirsiniz,
  • Süreçleri ve sunumları daha etkili yönetme imkanı edinirsiniz.


İletişimin Anahtarı Nedir?

Doğru bir şekilde iletişim kurmanın belli başlı gereklilikleri vardır. Öncelikle beden dilini etkili bir şekilde kullanabilmek, ses tonunu ayarlamak ve doğru kelimeleri seçerek konuşmak iletişimin anahtarları olarak ele alınabilir.

Bir konuşma sırasında bileşimi daha güçlü hale getirebilecek olan şeylerden bir tanesi de diksiyonun düzgünlüğüdür. Diksiyonunu düzgün bir insanın kendini ifadesi ve hitabeti de çok daha kuvvetli olacağı için iletişimi olumlu yönde etkilemesi mümkün olacaktır.

Doğru iletişimin kurulmasının hayatımızın pek çok noktasında bizlere faydası bulunur. Gündelik hayatımızda da iş yaşantımızda da iletişimin güçlü olması insanlarla olan etkileşimimizi artıracağı için bizi artı puan yazar.


Doğru İletişim Nasıl Anlaşılır?

Doğru bir şekilde iletişim kurulup kurulmadığını anlayabilmek için öncelikle iletişimde olması beklenen olumlu noktaları gözetmek gerekir. Birlikçinin sağlıklı hale gelebilmesi için ne gibi unsurları bulundurması gerekir?

Bütün olay sağlıklı bir rejimde bulunması gereken unsurları tespit edip bir iletişim sırasında bunların bulunup bulunmadığını gözlemlemektir. İletişimin sağlıklı olduğunu kavrayabilmenin en temel yolu budur. Doğru iletişimi anlayabilmek için öncelikle iletişim sırasında kullanılan beden dilini, jest mimikleri de ölçmek gerekir. Bu noktada beden dilimiz bizleri ele verebildiği için iletişimi güçlendirme noktasında muhakkak bedenlerimizden faydalanmamız gerekir.

İletişimin doğru olup olmadığını anlayabilmek için yapılabilecek bir diğer şey de anlatanın yanı sıra dinleyenin ifadelerini ve cevaplarını gözlemlemektir. Sağlıklı bir iletişim tek taraflı olmayacağı için hem anlatıcının hem de dinleyeni sağlıklı bir şekilde hareket etmesi beklenir.

İş hayatında iletişimin önemi kendini sıklıkla gösterir. İçerisinde kurulan iletişim pek çok zaman işinize yarayabileceği gibi iş yaşamlarını problemlerin doğmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle de iyi bir iletişim kurulması iş hayatı içerisinde oldukça önemlidir.

İş hayatının etkili iletişim kurabilmek için öncelikle doğru bir şekilde iletişim becerisi kazanmak gerekir nokta duygu düşünce gibi unsurları barındıran iletişim içerisinde karşınızdaki kişiyi harekete geçirecek ve onun dikkatini çekecek şekilde konuşmanız da önem arz eder.


Doğru İletişim Teknikleri Nelerdir?

Kişiler kendilerine çalışma ortamında en yakın hissettikleri kişiler ile çok daha rahat bir şekilde iletişim kurabilir. Fakat iletişim kurmak zorunluluğu kişiler arasındaki iletişimin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerliyor olması büyük önem taşır.

Doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için uygulanması gereken pek çok teknik bulunur. Bu noktada etkili iletişim kurabilmek için faydalanılabilecek teknikler ve noktalar şu şekildedir:


Beden Dili

Etkili bir şekilde kullanılan bir beden dili, iletişimi çok daha sağlıklı bir hale getirecektir. Bu noktada ne olursa olsun karşımızdaki kişiye kendimizi ifade ederken sözcükler kadar beden dilimizi de kullandığımızı unutmadan hareket etmeliyiz. 

İş yerlerinde, günlük hayatımızda ve iletişimin geçtiği pek çok alanda beden dilini kullanmak önem arz eder. Bu noktada kendinizi geliştirmek için ilgili içeriğimize bir göz atabilirsiniz. (Bknz)


Jest Mimikler

Jest ve mimikleri kullanmak, iletişimi daha sağlıklı ve etkili hale getirmekte etkili olmaktadır. Bu unsur sayesinde iletişimi en iyi ve doğru seviyeye getirebilirsiniz. Sizler de daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurmak için jest mimiklerden muhakkak faydalanın!


Diksiyon

Doğru bir diksiyon ve düzgün hitabetle başarılı olmayacak hiçbir iletişim yoktur, denilebilir. İletişimi asıl sağlıklı hale getirenin doğru bir diksiyon olduğu görülür. Sağlıklı bir şekilde iletişim kurmak için sizler de Diksiyon Eğitimi'mizden faydalanabilirsiniz. 


Sonuç 

Siz de yukarıda belirtilen iletişim unsurlarına dikkat ederek çok daha sağlıklı iletişim kurabilirsiniz. İletişim kurma teknikleri, sizlere çok yönlü bir gelişme sağlayacaktır. 

İletişiminizi güçlendirmeniz hayatınızın farklı pek çok noktasında etkili olacağı için büyük önem taşımaktadır. Siz de muhakkak kendinizi etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için geliştirin! Edineceğiniz fırsatlara şaşıracağına eminiz!


Etkili İletişim Kurmak İçin Alınabilecek Eğitimler

Doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için yapılabilecek pek çok şey bulunur. Özellikle de iletişimi daha sağlıklı hale getirecek eğitimlerden faydalanmak son derece akıllıca olmaktadır. 

İş hayatında iletişimin etkilerinden faydalanmak ve en doğru şekilde iletişim kurarak ilerlemek için sizlere fayda sağlayabilecek bazı eğitimlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

Bütün bu eğitimleri alarak sizler de iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. İletişiminizi daha sağlıklı hale getirmek için durmayın ve siz de Eğitim Kutusu'nu ziyaret edin! Buradan aldığınız eğitimlerle daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurmayı öğrenebileceksiniz! Üstelik bu iletişim becerilerinizi hayatınızın her alanında kullanma imkanınız olacak. Durmayın ve siz de bu fırsatı mutlaka değerlendirin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.