Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 13 Temmuz 2022
 • 625

Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi

İletişim her şeyin anahtarı olarak görülüyor. Peki, diksiyon eğitimi nedir ve ne işe yarar?


 İletişim her şeyin anahtarı olarak görülüyor. Hayatta iletişim becerilerimizi etkin kullanabilmek için diksiyonun güçlü olması önem taşıyor. Diksiyon geliştirme alanında çeşitli eğitimler verildiği görülüyor. Peki, diksiyon eğitimi nedir ve ne işe yarar?

Diksiyon eğitimi, kişilerin kendilerini ifadede gelişmiş hale gelmelerini sağlar. Konuşma düzeyinde etkili olan bu eğitim ile birlikte kişilerin etkili ve akıcı bir şekilde konuşması mümkün oluyor. 


Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi Nedir?

Diksiyon, özellikle iş hayatında büyük önem taşıyor. Etkili bir şekilde iletişim kurmak, iş hayatının herhangi bir alanında katkı sağlayabiliyor. Şirket veya kurum içi görüşmelerde de şirketler arası görüşmelerde de diksiyon son derece etkili oluyor.

Diksiyon ve davranış eğitimi sayesinde iletişimde inisiyatifi ele alarak rahatlıkla konuşmak mümkün oluyor. Diksiyon, karşımızdakileri etki altına alma noktasında da büyük önem taşıyor. Akıcı bir şekilde, açık ve seçilir bir dille konuşma gerçekleştiren bir kişiye kim kayıtsız kalabilir ki?Diksiyon Eğitimi İçeriğinde Neler Vardır?

Diksiyon ve etkili konuşma eğitimi içeriğinde doğru konuşmaya yönelik içerikler işlenmektedir. Bu eğitim içerisinde ele aldığımız başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • · Nefes Teknikleri
 • · Ses ve söyleyiş
 • · Vurgu ve Tonlama
 • · Duygu-Tavır
 • · Yazı Dili-Konuşma Dili
 • · Metin Çözümleme
 • · Konuşma Yanlışları

 

Diksiyon Eğitiminin Kişiye Kazandırdıkları

Hitabet ve diksiyon eğitiminin kişilere kazandırdığı pek çok ayrıcalık ve avantaj vardır. Bu noktada başlıca kazanımlar şu şekildedir:


Akıcı Konuşma

Diksiyonunu düzeltmiş bir kişinin akıcı bir şekilde konuşması, kendini ifade etmesi mümkündür. Akıcı konuşma sayesinde kişilerin kendilerini geliştirmeleri mümkün olmaktadır.

Kendinizi daha doğru ifade edebilmek ve dilediğinizi anlatabilmek için akıcı konuşmanız önem taşır. Bu noktada kendinizi geliştirmek istiyorsanız siz de akıcı konuşmaya özen gösterebilirsiniz. 


Hızlı Anlama

Hızlı anlama ve kolaylıkla kavrama noktasında gelişmek için de diksiyon önemlidir. Diksiyonunuzu geliştirerek siz de çok daha hızlı bir şekilde anlama yetisi kazanırsınız.

Hızlı anlama, süreçleri doğru yönetme için de önemlidir. Bu noktada siz de kendinizi geliştirebilmek adına diksiyon kursu alabilirsiniz.


Kendimizi Doğru İfade Edebilme

Etkili iletişim kendini doğru ifade edebilmekle başlar. Diksiyon eğitimi sayesinde kendinizi daha doğru ifade edebilirsiniz. Bu sayede kuracağınız iletişimler çok daha sağlıklı olacaktır. 

Kendinizi doğru ifade edebilmek için siz de diksiyon eğitimi alabilirsiniz.


Doğru Ses Kullanımı

Bu noktada doğru ses kullanımıyla kendinizi daha etkili ifade edebilmeniz mümkün olacaktır.


Konuşmalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konuşmalar sırasında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek sizler de kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte o noktalar:


Dile Hakimiyet ve Dilin Etkin Kullanılması

Konuşma sırasında dile hakim olmak, konuşma becerilerini geliştirme ve öne çıkma noktasında önemlidir. Dile hakim olarak kendinizi daha doğru şekilde ifade edebilirsiniz. Bu noktada kişisel gelişim ve iletişim becerilerinin gelişimi için özen gösterilmelidir. 

Dile hakim olmak, düzgün bir diksiyona sahip olmak konuşulan konuda etki düzeyinizi de artıracaktır. 


Ses Tonu Ayarı

Ses tonunu doğru bir şekilde ayarlayabilmek, konuşmanın doğru ilerlemesi için etkili noktalardandır. Karşınızdaki kişilerin sizleri anlayabilmesi ve sağlıklı iletişim kurulabilmesi için ses tonunu doğru ayarlamalısınız.Sözcüklerin Doğru Telaffuzu

Sözcüklerin doğru şekilde telaffuz edilmesi de etkili iletişim için önemlidir. Bir konuşmada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de doğru telaffuzdur. Karşımızdaki kişinin konuşmamızdan etkilenmesi ve iletişimimizin daha da güçlenmesi adına telaffuzun düzgün olması gerekir. 

Telaffuz konusu yalnızca ana dilimizde değil, yabancı dillerde de önem taşır. Bu noktada gelişmek için yapılabilecek pratikler bulunmaktadır. 


Heyecan Kontrolü

Heyecanımızı kontrol etmek her anlamda önemlidir. Özellikle de sunumlarda, iş görüşmelerinde kurulan iletişimlerin en büyük düşmanı heyecandır. Duyguların kontrolü ve heyecan kontrolünün sağlanması özellikle önemlidir. 


Sözcükler Arasında -e, -a, -ı Gibi Sesler Çıkarmaktan Kaçınmak

Sözcükler arasında duraksayıp farklı sesler çıkartmak, karşımızdaki kişide güvensizlik uyandırabilmektedir. Bir konuşma sırasında kişi ne kadar duraksayıp ses çıkartırsa o kişinin konuşmakta zorlandığı ve konuştuğu alana hakim olmadığı düşünülür. Bu nedenle de sözcükler arasında duraksamak ve farklı sesler çıkartmak sağlıklı değildir. 

 

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru bir şekilde nefes alabilmek ve kişinin kendisini bu alanda geliştirmesi gerekir. Doğru nefes almak için uygulanması gereken teknikler vardır. Bu teknikleri şu şekilde ele alabiliriz: 


Diyaframı Gerektiği Şekilde Kullanabilmek

Diyaframı etkili şekilde kullanmak, nefes yönetimini sağlarken dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Nefesi etkili şekilde kullanabilmenin, doğru sesi çıkarabilmenin yolu diyaframı etkili kullanmaktır. 

Özellikle şarkıcıların diyaframdan sık faydalandığı düşünüldüğünde, konuşma ve kendini ifadede diyaframın önemi fark edilebilir. 

 

Nefesi Diyaframda Tutabilme Çalışmaları

Nefesi doğru almak ve yönetmek için nefesi diyaframda tutma çalışmaları yapmak da önemlidir. Bu çalışmalarla diyaframdan konuşma anlamında kişinin kendisini geliştirmesi mümkün olur. Bu noktada nefes kontrolü için yoga, meditasyon gibi aktivitelerin de faydası olacaktır.

 

Nefesi Tasarruflu Bir Şekilde Kullanma

Konuşmada nefesi tüketmemek, dengeli şekilde kullanmak da diksiyona yardımcı olur. Nefesi tasarruflu kullanmayı öğrenmek de diksiyon eğitimi ve nefes teknikleri ile mümkündür. 

 

Nefes Egzersizleri Yaparak Doğru Nefese Ulaşma

Çeşitli egzersizler yaparak konuşma sırasında kullanılacak doğru nefese ulaşılabilir. Doğru nefes egzersizleri yapmak, nefes kontrolünü sağlama ve iletişimi etkili hale getirme için önemlidir. 


Diksiyon Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Diksiyon eğitiminin uzun vadede pek çok etkisi ve faydası bulunmaktadır. (Bknz) Kişilerin bu eğitim sayesinde elde edebilecekleri avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • • Çok daha etkili konuşarak kendinizi ifade noktasında gelişim sağlayacaksınız. Bu eğitim sayesinde kendinizi daha rahat ifade etmeniz, tanıtmanız ve yansıtmanız mümkün olacaktır.
 • • Şirketler veya kurumlar arası iletişim noktasında, kişileri etkileyebilmek için de diksiyon eğitimi faydalıdır. 
 • • Konuşma noktasında özgüven kazanımı da bu eğitim sayesinde mümkün olmaktadır. Kişinin etkileyici konuşma tekniklerini öğrenerek özgüven edindiği ve iletişimde daha rahat olduğu görülmektedir. 
 • • Diksiyon eğitimi sayesinde diyafram ve nefes kontrolü ile iyi bir konuşmacı olmak mümkün olmaktadır. 
 • • Doğru tonlama ve ahenk sayesinde konuşma sırasında insanları dinleme noktasında daha kolay adapte etmek de mümkündür. 


Diksiyon Eğitimini Kimler Alabilir?

Diksiyon Eğitimi’ni dileyen herkesin alması mümkündür. Özellikle akıcı bir şekilde konuşmak isteyen kişilerin diksiyon eğitimleri alması faydalı olmaktadır. 

Diksiyonunu düzeltmek, ses tonunu ve diyaframını doğru bir şekilde kontrol ederek etkili konuşmak için ne yapılabilir? Diksiyon eğitimi alarak bütün bu isteklerini doğru bir şekilde yönlendirmesi mümkündür. 

Diksiyon eğitimi, iletişim temelli mesleğe sahip olan ve topluluklara hitap eden kişiler için de etkili bir eğitimdir. Bu eğitim sayesinde hitabın ve kitlelerle etkili iletişim kurmanın çok daha kolay bir hâle gelmesi mümkündür. 

Kendinizi iyi ifade etmek için Diksiyon Eğitimi’mizi alın. Bu sayede siz de iletişim kurma tekniklerini öğrenebilirsiniz!


Diksiyon Eğitimi Hangi Alanlarda Gereklidir? 

Diksiyon eğitimi, farklı pek çok alanda kullanılabilen ve etkileri hissedilen bir eğitimdir. Bu eğitim sayesinde sizler de etkili bir şekilde kendinizi ifade edebileceksiniz. Ayrıca diksiyonunuzu geliştirerek yaşantınızın farklı pek çok noktasında fayda sağlayabileceksiniz. 

Diksiyon eğitimi, özellikle iş yaşantısında katkı sağlamaktadır. Şirket içi veya kurum içi toplantılarda, sunumlarda, görüşmelerde bu eğitimin olumlu yöndeki etkileri görülebilmektedir. Beden dilini etkili şekilde kullanarak heyecan kontrolü sağlayabilme noktasında ilerleme kaydedilebiliyor.


Sonuç

Diksiyon, her birimizin geliştirmesi gereken bir alandır. Bu noktada iletişim becerimizi ve kişisel gelişimimizi tamamlamak için eğitim alabiliriz. 

Diksiyonumuzu geliştirerek kendimizi her alanda etkili ifade edebilmemiz mümkündür. Hayatımızın farklı alanlarında avantaj elde etmek için diksiyonumuzu geliştirmemiz gerekir. Bu noktada Diksiyon Eğitimi almak son derece faydalı olmaktadır.


Sık Sorulan Sorular

Diksiyon geliştirme üzerine farklı pek çok konu da merak konusu olabilmektedir. İşte diksiyon ve diksiyon eğitimi üzerine en sık sorulan sorular!


İyi Bir Diksiyon İçin Ne Yapılmalı?

İyi bir diksiyona sahip olabilmek için devamlı konuşma pratikleri yapmak gerekir. Dili düzgün kullanmanın yanında biyolojik yeterlilikleri doğru kullanmak da önemlidir. Örneğin; diyaframı etkin kullanmak, ses tonunu ayarlamak gibi noktalara dikkat etmek gerekir. 

İyi bir diksiyona sahip olmak için alınabilecek eğitimler de faydalı olmaktadır. Pratikler yaparak ve hataların üzerine gidip doğru şekilde yeniden düzenleyerek diksiyonu düzeltmek mümkündür.


Diksiyon Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Diksiyon Eğitimi, alınan kuruma ve kişinin diksiyonla ilgili problemlerine bağlı olarak farklı sürer. Bu noktada farklı kurumlara göre de eğitim süreci değişebilir. Eğitimin alınacağı kurum ve genel değerlendirmelere göre bu bilgiye erişmek ancak mümkün olmaktadır. 


Diksiyon Eğitimi Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Diksiyon Eğitimi alabilmek her yaştan insan için mümkündür. Eğitim sonunda alınabilecek üniversite onaylı sertifikalar için 18 yaşın üzerinde olmak gerekir.


Diksiyon Eğitimi

Siz de Diksiyon Eğitimi alarak etkili bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz. Böylece etkili iletişim kurmanın tekniklerini kavrayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu eğitimimizin açılmasını beklerken yararlanabileceğiniz diğer eğitimlerimiz ise şu şekildedir:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.