Depresyondan Kurtulma Yolları
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 10 Eylül 2022
 • 474

Depresyondan Kurtulma Yolları

Büyükten küçüğe hepimizin ağzında olan depresyona çare bulundu mu? Bilinmez. Ama biz nelerin depresyondan kurtulmakta etkili olabileceğini biliyoruz!


Depresyon! Hayatımızın herhangi bir döneminde hemen hemen hepimizin yakalandığı ve hatta bazen yakalandığını dahi fark edemediği bir durum. “Depresyona girdim” cümlesini ne çok duymuşuzdur. En büyüğümüzden en küçüğümüze hepimizin ağzında dolanan depresyona çare bulundu mu? Bilinmez. Ama biz sizler için nelerin depresyonda kurtulmakta etkili olabileceğini biliyoruz! Gelin yazımızın devamında bu yollara değinelim!


 • 1. Hobi edinin

Depresyondan kurtulma noktasında yeni bir hobi edinmenin etkisi araştırmalarla desteklenmiş durumda. Yapılan araştırmalara göre yeni bir hobi edinen insanların çok daha rahat bir şekilde depresyonu yenme noktasında etkili duruş sergileyebildikleri görülmekte. Depresyon tedavisi noktasında kişinin yapabileceği en iyi şeylerden bir tanesi de yeni bir hobi edinmek. Peki bu yeni hobi ne olabilir?

Edinilecek olan yeni hobi depresyondan kurtulmak noktasında son derece etkili olacağı için kişinin kesinlikle zevk alacağı bir şey olmalıdır. Depresyon teşhisi konulmuş kişilere öncelikli olarak önerilen hobi, bir sanat dalına yönelmeleri şeklindedir. Bu çizim olabilir, yazı yazmak olabilir veya bunlar yerine tercih edilebilecek bambaşka bir hobi de olabilir. Araştırmalara göre açıklanmış bir diğer etkili hobi ise dil öğrenmektir. Kişilerin dil eğitimleri alması ve yeni bir dile yoğunlaşarak kendi zihinlerinin yoğunluğundan kurtulmaları da depresyonu yenme noktasında son derece etkili olabilmekte.


 • 2. Durumu kontrol altında tutmak için ciddiye alın ve desteği geri çevirmeyin

Depresyon herkesin yakalanabileceği ve kurtulmak için destek almanın son derece normal olduğu bir durum. Kişinin yaşam kalitesini etkileyen ve düşünme ve davranma şekillerinizi belirleyen depresyon, kurtulmak için destek alınabilecek bir rahatsızlık olarak öne çıkmakta. Depresyon belirtileri gösteren kişilerin duygu durum bozukluğu ile ilgili olarak destek almaları son derece doğal bir süreç olacaktır. Çeşitli terapiler ve tedavilerle birlikte depresyonun tedavisi çok daha rahat ilerleyeceği için bu düşünceden kaçmak yerine düşünceyi benimsemek ve uygulamak çok daha etkilidir.

Depresyon sürecinde doğrudan terapi almak istemeyen kişilerin kendilerini iyileştirebilmek amacıyla bu alandaki eğitimlere yönelmeleri de etkili olabilecek bir diğer yöntemdir. Örneğin; meditasyon, taşlarla terapi eğitimi veya biyoenerji gibi farklı noktalarda verilen terapi eğitimlerini almak da kişinin kendini iyileştirmesi noktasında etkili olabilecek şeylerden biridir.


 • 3. Spora başlayın

Spor yapmak tahmin edildiğinden çok daha fazla mutluluk hormonuna salgılanmasına neden oluyor. Bazılarımız için spor yapmak bir yük gibi görünse de düzenli yapıldığı takdirde spor hem yaşam kalitemizi arttırıyor hem de duygusal bozukluklara yatkınlığımızı azaltarak bizlerin çok daha mutlu bir yaşam sürmemize katkı sağlıyor. Özellikle stres atmaya yönelik olabilecek Aikido gibi farklı alanlarda spor yapmak iyileşme sürecinde dalgalanmalar görülmesine karşın bunları kontrol altına almakta etkili olabiliyor. 

Zaman zaman depresif belirtilerde artış görülebilse de düzgün ve planlı bir şekilde spor yapılması ve farklı uğraşlarla bu sürecin de desteklenmesi depresif hissetme, düşünme ve davranma eğilimlerinden kurtulmanıza katkı sağlayacaktır. 


 • 4. Stresli ortamlardan uzak durun

Zaten strese neden olan depresyondan kurtulma noktasında kişinin stresten uzak durması son derece önemlidir. Depresyon kişinin kendisini son derece stresli ve gergin hissetmesine de sebep olabileceği için yaşanabilecek ekstra gerginlikler kişinin duygudurum bozukluğu yaşamasına sebep olabilir. Bu noktada özellikle terapistler aile üyelerinden destek beklemektedir. Depresyon sürecinin atlatılmasında kişinin çevresi de son derece önemlidir. İlerleyen depresyon fiziksel sorunlara yol açabilir. Depresyon; duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilen son derece riskli bir psikolojik sorundur. Bu nedenle de kontrol altında tutularak ilerlenmesi kişinin depresyondan kurtulma sürecini hızlandıracak ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlayacaktır.


 • 5. Kitap okuyun & Film izleyin

Hayatın karmaşasından kaçmak için kitap okumak ve film izlemek son derece ideal hobilerdir. Depresyon sürecinde kişinin kitap okuma veya bir filme odaklanma noktasında zorluk çekebildiği de görülür. Bu zihinsel dağılmayı engelleyebilmek için de birazcık sorunun üzerine gitmek etkili olabilmektedir. Elbette ki burada kastedilen kişinin kendini aşırı zorlaması ve çok daha ileri seviye bir depresyona sürüklemesi değildir. Bu noktada kastedilen şey kişinin biraz olsun sorunun üzerine giderek onu yenmeye çalışmasını kitap okuyarak ve film izleyerek desteklemesidir. 


Depresyon Neden Olur?

Bazı durumlarda kişiler depresyonda olduğunu dahi farkında olmayabilirler. Bu noktada da farklı reaksiyonlar veya belirtilere bağlı olarak teşhis koyabilmek mümkündür. Depresyon belirtileri şu şekildedir:

 • • Sürekli üzgün hissetme veya depresif bir ruh hali içinde olma.
 • • Bir zamanlar zevk alınan etkinliklere karşı ilgi duymama ya da eskisi kadar zevk almama.
 • • Diyetle ilgisi olmayan kilo kaybı veya kilo artışı
 • • Çok fazla uyuma veya uyku problemi yaşama.
 • • Enerji kaybı
 • • Karamsarlık veya çaresizlik hissi.

Depresyonun sebep olabileceği bir olumsuz sonuçlardan korunmak için kişinin sağlıklı bir yaşam düzenini benimsemesi gerekir. Depresyona yakalanmış olan kişilerin ise korkmadan bu sürecin atlatılabileceğini farkında olarak ilerlemesi gerekir. Depresyon tıpkı verilen fiziksel bir reaksiyon gibi vücudun vermiş olduğu bir tepkimedir. Önemli olan sorunun kaynağının sağlıklı koşullar arasında tespit edilerek çözüme kavuşturulmasıdır.


Depresyon Nasıl Yenilir?

İyileşme sürecinde dalgalanmalar olabilir elbette. Bu noktada yapılması gereken yılmadan ve istikrarlı bir şekilde süreci devam ettirmektir. Depresyonu yenme noktasındaki en önemli silah motivasyondur. Depresyondaki bir kişi olumsuz, negatif duyguları hissetmeye eğilimlidir. 

Depresyonu yenme noktasında etkili olabilecek bazı maddeleri yukarıda yazdık. Depresyon iyileşmemesi durumunda neden olabileceği bazı olumsuz durumlar vardır. Bu durumlara yakalanmamak için de depresyondan kurtulma yollarını etkili bir şekilde uygulamak ve kesinlikle destek almaktan kaçınmamak gerekir.

Depresyon ilerlediğinde klinik depresyon adı da verilir ve bu ad altında çok daha kötü bir noktaya gelebilir. Ayrıca majör depresif bozukluk yaşam kalitenizi de düşürmektedir. Bu nedenle depresyonu yenmek için harekete geçmek son derece önemlidir!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.