CV Hazırlama Siteleri

CV Hazırlama Siteleri

En iyi ve kaliteli CV hazırlama siteleri hangileridir, gelin birlikte bu sorunun cevabını bulalım.


CV (özgeçmiş) hazırlama siteleri, iş başvurusunda kullanmak üzere CV hazırlamak isteyen kişilere kolaylık sağlayan web sitelerine denmektedir. Online CV hazırlama siteleri sayesinde en karmaşık özgeçmişleri dahi oldukça kolay bir şekilde hazırlamanız mümkündür. 

CV hazırlama web sitelerinin bazıları ücretli olurken bazıları ise ücretsizdir. Bu sitelerin ücretli olanlarında deneme sürümü kısımlarına da yer verilmektedir. Belirli bir süreliğine ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sitelerde de CV oluşturabilirsiniz. Sitenin ara yüzünü ve kullanım şeklini beğenmeniz hâlinde üyelik satın alma yoluna da gidebilirsiniz. Peki, en iyi ve kaliteli CV hazırlama siteleri hangileridir, gelin birlikte bu sorunun cevabını bulalım.


En İyi CV Hazırlama Siteleri Hangileridir?

İş görüşmelerinde ön plana çıkmak isteyen ve etkili bir CV hazırlamak isteyen kişilerin site arayışı içerisine girdiği görülmektedir. Bu noktada öne çıkan bazı siteler bulunmaktadır. En iyi CV hazırlanabilecek siteler şu şekilde sıralanabilir:

 • • Canva
 • • Resume
 • • CVlogin
 • • CV Maker
 • • Cake Resume
 • • Toptalent.co
 • • Resumonk
 • • EnhanCV
 • • Novoresume 
 • • Resume Genius

Siz de bu siteleri kullanarak kolay bir şekilde CV (özgeçmiş) hazırlayabilirsiniz. CV hazırlama programı kullanarak hem kolay bir şekilde hem de kısa sürede CV hazırlamanız mümkün. Üstelik sitelerin sunmuş olduğu temalar ve stiller dahilinde hem etkili hem de tarz bir özgeçmiş de oluşturabilirsiniz. 


 • 1.Canva 

CV hazırlama sitelerinde genellikle ücret talep edilir fakat bazı tamamen ücretsiz siteler de bulunmaktadır. Canva ücretsiz kullanılabilen CV siteleri arasında yer alması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Pek çok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılan ve özgeçmiş oluşturulan Canva, bu nedenlere bağlı olarak CV (özgeçmiş) hazırlama siteleri içerisinde birinci sırada yer alır. 

Canva, temeline bakıldığında aslında bir tasarım programı olarak öne çıkar. Bu site içerisinde estetik bir görüntüye sahip olabilecek CV’ler oluşturmanız mümkündür. Genellikle görsel veya video hazırlama amaçlı kullanılan Canva, özellikle son dönemlerde CV hazırlamak amacıyla da sıklıkla kullanılır hâle gelmiştir. 

Canva içerisinde CV hazırlamak için uygulama içerisinde bulunan şablonlar kullanılır. Dileyen kişilerin sıfırdan bir tasarım ve CV şablonu oluşturarak bu formatta kullanma imkânı da bulunmaktadır. Bu şablonların hazırlanmasının vakit alacağı unutulmamalıdır. Bu kısım tamamen kullanıcı inisiyatifindedir. 

Canva’nın hazır CV (özgeçmiş) örnekleri üzerinden düzenleme ve inceleme yapmak çok daha faydalı olacaktır. 

Canva ile CV Hazırlamanın Yolları

Canva üzerinden CV oluşturabilmek için izlenmesi gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • • Sistem içerisinde üyelik oluşturmak ve aktif bir Canva hesabına sahip olmak izlenecek ilk adımdır.
 • • Canva’nın ana sayfasında görüntülenebilen şablonlar kısmına tıklayarak CV kısmını seçmek izlenmesi gereken ikinci adımdır.
 • • Daha sonra CV hangi tarzda hazırlanacaksa buna uygun şablon belirlenir ve seçilir. 
 • • Dördüncü adım açılan sayfadaki sol tarafta bulunan metin, fotoğraf gibi seçenekler ve bileşenler yardımıyla CV (özgeçmiş) hazırlanır. 
 • • CV hazırlarken örnek şablon kullanmak istemeyen kişilerin sıfırdan CV tasarımı yapabilmek için ise ana sayfada sağ üst köşede bulunan “tasarım oluşturun” butonuna tıklamaları yeterlidir.

Bu adımları izledikten ve uyguladıktan sonra kolaylıkla ve kısa sürede CV’niz oluşturulur. CV nizin etkili olabilmesi adına tasarımlardan ve şablonlardan faydalanmanız da son derece etkili olacaktır. 

Canva ile nasıl CV hazırlayabileceğinize dair daha fazla bilgiye ulaşmak ve etkili bir CV hazırlamak istiyorsanız Canva Eğitimi’ni alabilirsiniz. Size özel hazırlanmış eğitimimiz ile işverenleri etkileyecek bir CV hazırlayın!


 • 2.Resume 

CV hazırlamak için kullanılabilecek bir diğer site ise Resume’dur. Resume; e posta ve sosyal ağlar üzerinden sınırsız bir paylaşım özelliğine sahip olan, özgeçmiş örnekleri sayesinde kişilere kolaylıkla özgeçmiş hazırlama imkanı sunan bir sitedir. Bu sitenin en etkileyici özelliklerinden bir tanesi otomatik metin düzenleme özelliğidir. CV içerisinde yer alan metinler Resume ile otomatik olarak düzenlenmektedir. 

Canva’da olduğu gibi Resume ile de şablonlar sayesinde çok daha etkileyici bir CV oluşturulabilir. Özgün bir tasarım oluşturmak ve özgeçmişinde bunu kullanmak isteyen kişilerin de Resume kullanarak bu işlemleri gerçekleştirmesi mümkündür. 

Resume içerisinde bulunan bir diğer faydalı özellik de site içerisinde yer alan kariyer tavsiyelerinin ve iş arama seçeneklerinin yer almasıdır. Bu sayede Resume, kullanıcılarına yalnızca özgeçmiş oluşturma noktasında değil bu özgeçmişi doğru şekillerde kullanma anlamında da fayda sağlamaktadır. 


 • 3.CVlogin

En iyi özgeçmiş hazırlama siteleri arasında CVlogin de yer almaktadır. Türkler tarafından geliştirilmiş olan bu site İngilizce bilgisi olmayan ve CV hazırlamak isteyen kişiler için son derece kullanışlıdır. Çoğu CV sitesinin dil desteğinin bulunmaması nedeniyle diğer sitelerde İngilizce bilgisi olmadan genellikle CV hazırlanamamaktadır. CVlogin ise bu noktada öne çıkarak kolay bir şekilde CV hazırlamaya olanak sağlamaktadır.

CVlogin, kullanıcılarının CV hazırlama deneyimlerini iyi geçirebilmeleri için ve nasıl etkili CV hazırlanabileceğini açıklamak üzere başlangıçta kısa bir eğitim vermektedir. Site kullanımına dair verdiği eğitim sayesinde kullanıcılarına yardımcı olan CVlogin, hiçbir detayı atlamadan ve kolaylıkla CV hazırlamayı mümkün kılar. 

Online CV hazırlarken en sık kullanılan sitelerden bir tanesi olan CVlogin, birbirinden farklı 8 adet CV örneğini kullanıcılarına sunar. Bu örneklere ücretsiz erişim sağlanabilir. Dileyen kişilerin ise özel tasarım yapma imkanları bulunmaktadır. 

Bu sitenin en etkili özelliklerinden bir tanesi hazırlanmış olan CV’nin şifrelenebiliyor olmasıdır. Bu şifreleme ile birlikte CV içerisinde yer alan bilgiler korunabilmektedir. CVlogin’de hazırlanan CV’ler pdf olarak cihaza indirilebilir ya da online ortamlarda paylaşılabilir. 


 • 4.CV Maker

Farklı dil seçenekleri sayesinde pek çok ülkeye hizmet vermekte olan CV Maker, işe alınma noktasında %65 garanti sunan bir sitedir. Bu sitede hazırlanan özgeçmişlerin etkileyicilik seviyesi oldukça yüksektir. 

Bu site içerisinde de CV şablonlarını kullanarak özgeçmiş hazırlanabilmektedir. Şablonlardan uygun olanı seçebilmek için ise sistem içerisinde bulunan farklı şablonlarla hazırlanmış örnek CV’ler incelenebilir. CV Maker içerisinde bulunan boş CV’ler indirilerek içleri doldurulabilir. Bu sayede aktif ağ bağlantısına ihtiyaç duyulmadan da CV hazırlanabilir. 


 • 5.Cake Resume

Özgeçmişinizi pdf formatında indirmenize olanak tanıyan Cake Resume, üyelerine yalnızca bir adet CV hazırlanma şansı tanır. Daha fazla CV hazırlayabilmek ve indirebilmek için ise platforma farklı hesaplar kullanarak giriş yapmak gerekir. 

Sisteme üye olunduğunda öncelikle çıkan soruları cevaplamak gerekir. Sonrasında CV hazırlama ekranını görüntüleyerek özgeçmiş hazırlanabilir. 


 • 6.Toptalent.co

Sunulan farklı pek çok CV’yi inceleyerek dilediğiniz örneğe uygun ve formatta CV hazırlama imkanına sahip olabilirsiniz. Oldukça profesyonel bir özgeçmiş hazırlayabilmek için Toplatent.co sitesini ziyaret edebilir ve buradaki boş CV şablonları içerisinden bir tercihte bulunarak özgeçmişinizi kısa sürede oluşturabilirsiniz. 


 • 7. Resumonk

Ücretsiz CV hazırlama siteleri içerisinde yer alan Resumonk, CV oluşturmak için üyelik gerektirmez. Sisteme üye olmadan da bu site içerisinden CV oluşturulabilmektedir. Kişisel verilerin korunmasını sağlayan ve veri gizliliğine uygun hareket eden site son derece güvenilirdir. 

Resumonk içerisinde 18 farklı yazı fontu ve 5 adet ücretsiz CV şablonu bulunur. Bu font ve şablonları kullanarak kolaylıkla CV hazırlanabilmektedir. Üstelik bu sistemden yalnızca CV değil, ön yazı da hazırlanabilmesi dikkat çekici özelliklerdendir. 


 • 8. Enhancv

Çalışılacak olan sektöre göre CV şablonu ve örneği sunan EnhanCV en iyi CV hazırlama siteleri arasında yer alır. Bu özelliği ile diğer CV sitelerinden ayrılan EnhanCV, farklı meslek gruplarına uyumlu CV türleri sunmaktadır. Ayrıca sistemde 10 adet ön yazı örneğinin bulunması da sitenin diğer sitelerden ayrılmasını sağlamaktadır. 

Pek çok arka plan tasarımı, şablon, simge ve font ile CV zenginleştirme ve etkili hâle getirme noktasında EnhanCV öne çıkmaktadır. Bu sitenin hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde kullanıma uygun versiyonları bulunmaktadır. Site içi satın almalarla birlikte ve ücretli kullanımla sağlanabilen en önemli avantaj, CV üzerinde bulunan EnhanCV logosonun kaldırılabilmesidir. 


 • 9. Novoresume 

CV’lerin PDF formatı ile indirilmesine olanak tanıyan Novoresume, kişiselleştirilmiş bir CV hazırlama imkanı sunar. Şık ve özgün tasarıma sahip olan Novoresume, detaylarla boğulmadan şık bir CV hazırlamak isteyenlerin tercih edebileceği bir CV hazırlama sitesi olarak öne çıkıyor. 


 • 10. Resume Genius 

Cv hazırlarken kullanılabilecek en iyi sitelerden bir tanesi de Resume Genius olarak bilinmektedir. Son derece basit bir ara yüze sahip olan site, ücretli ve ücretsiz olacak şekilde iki farklı hizmet sunmaktadır. 

Resume Genius kullanılarak hazırlanmış CV’lerin ücretsiz kullanım sırasında orijinali değil kopyasını edinmek mümkün oluyor. Ücretli sürümün kullanılmasında bu tarz bir kısıtlamayla karşılaşılmaz. 


CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle CV hazırlarken karmaşık bir yapıdan çok anlaşılır ve açık bir bilgi paylaşımı gerçekleştirilmelidir. Cv’nin etkili ve şık olabilmesi için ve aynı zamanda kolay hazırlanabilmesi için CV hazırlama sitelerinden yardım alınabilir. Bu siteler arasından bir tercihte bulunurken kişisel verilerin korunabilmesi adına güvenilir bir site tercihi gerçekleştirmek gerekir. 

CV içerisinde kişisel bilgiler, alınan eğitimler ve sertifikalar, iş deneyimleri, ilgi alanları, referanslar ve yetenekler gibi kısımlarda bilgilendirmeler gerçekleştirilmelidir. CV, kişinin çalışacağı sektöre yönelik hazırlanmalıdır. 

Her iş başvurusu sırasında CV içerisine işlenmesi gereken yeni bilgiler eklenerek CV güncellenmelidir. Siz de etkili CV hazırlamak ve nasıl CV hazırlanır, hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız; tarafımızca verilmekte olan ve size özel hazırlanmış CV Hazırlama Eğitimi’mizden faydalanabilirsiniz. İşe alım sürecinde avantaj sağlayabilmek için vermekte olduğumuz bu eğitimden faydalanarak son derece etkili bir CV oluşturabilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.