Chiron Nedir?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 02 Temmuz 2022
  • 1723

Chiron Nedir?

Chiron astrolojide sıklıkla duyulan ve anlamı araştırılan bir kavramdır. Peki, nedir bu Chiron?


Chiron astrolojide sıklıkla duyulan ve anlamı araştırılan bir kavramdır. Pek çok kişinin astroloji incelemeleri yaparken ve doğum haritalarına bakarken Chiron nedir, sorusunun cevabını araştırdığı görülmektedir. Peki, nedir bu Chiron?

Astrolojide Chiron aslında bir kuyruklu yıldızı temsil etmektedir. Kuyruklu yıldız tarafından yansıtılan bu burç grubunun insanın derin ve karanlık yönlerini yansıttığı bilinmektedir. Chiron, kişinin içindeki en derin duyguları ve aynı zamanda en olumsuz özellikleri yansıtan burç grubudur.

Chiron aslında yarı insan yarı at olan bir mitolojik canlı ile ifade edilmektedir. Tıp, güzel sanatlar, savaşçılık, dini ritüeller ve daha pek çok alanda bilgi sahibi olması ve bu bilgiyi çevresindekilere aktarması ile bilinen Chiron, kişilerin haritalarında bir burç grubu olarak ele alınmaktadır.

Chiron doğum haritası içerisinde bizlere çok detaylı ve farklı bilgiler vermektedir. Yetenekleri ve bilgileri ile bilinen bu mitolojik canlının bilgisini başkalarına aktarmasının yanında kendine yetememesi ve kendi sorunlarını çözüm bulamaması aslında kişilerin de kendi özel hayatlarında uyguladıkları muameleyi ifade etmektedir.

Farklı insanlara karşı son derece verici ve paylaşımcı olan kişilerin kendilerine karşı yapmayı beceremedikleri veya yapamadıkları şeyler Chrion burcu tarafından temsil edilmektedir. Kişilerin bir nevi kendilerine karşı kör olmalarını ifade eden Chiron burcu, kişinin kendi tersini yani aciz kaldığı durumları görmesini sağlamaktadır. Terzinin kendi söküğünü dikememesi gibi insanların da kendi problemleriyle zaman zaman başa çıkamaması normaldir. Bu başa çıkılamayan noktaları astroloji haritası içerisinde Chiron burcu tarafından öğrenmekteyiz.


Chiron Ne İşe Yarar?

Chiron aslında bir gezegen değil bir kuyruklu yıldız olarak bilinmektedir. Doğum haritası içerisinde farklı gezegenlere bağlı olarak burç belirlemesi yapıldığı görülmektedir. Bunun haricinde yıldızların yansıttığı burçlara da sahip olduğumuzu biliyor muydunuz? Bu yıldızlardan da bir tanesi olan ve hatta en önemlisi olan Chiron, kişiliğimize ve gizli kalmış yönlerimize dair pek çok bilgiyi bizlere sunmakta.

Chiron insanların kendi kendilerine yetemedikleri veya kendileri için yapamadıkları durumları temsil etmektedir. Kişinin kendine karşı kör olmasını, toksik yanlarını ve olumsuz özelliklerini yansıtan Chiron, aynı zamanda içsel bir hesaplaşmayı da temsil etmektedir. Kişinin kendine karşı kör olması ile birlikte kendi için yerine getiremediği sorumluluklar Chiron burcu tarafından görülebilmektedir. Bu burcun olduğu konum ve harita içerisindeki etkileri kişinin karakterini ve yaşantısını derinden etkilemektedir. 

Bireysel haritalar içerisinde Chiron’u yorumlamak için derin bir astroloji bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Satürn ve Uranüs yörüngeleri arasında bulunan bu kuyruklu yıldızın her burca göre farklı hızlarda hareket ettiğini bilinmektedir. Satürn, astrolojide karma ve korkuyu temsil ettiği için bu konudaki bilgilere de Satürn etkisinde kalan Chiron üzerinden ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda bağımsızlık ve orijinallik ihtiyacını da bu burç sayesinde anlayabilmekteyiz.


Astrolojide Chiron 

Astroloji içerisinde incelendiğinde Chiron, psikolojik olarak zorlandığımız noktaları, kendimize yetemediğimiz yerleri ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak yara aldığımız yerleri göstermektedir. Aynı zamanda gizli düşmanları veya maddi manevi hasarları da bu burç grubunu inceleyerek anlamak mümkündür. Bu sebeplere bağlı olarak da Chiron burcunun astroloji yorumlamaları içerisinde büyük bir önemi olduğu anlaşılmaktadır.

Chiron’un bulunduğu burca göre astrolojik harita içerisindeki yorumlanması ve etkileri farklı olmaktadır. Chiron, büyük bir şifacı olarak tasvir edilse de bulunduğu nokta bizim başkalarına iyi geldiğimiz fakat kendimize yeterli olamadığımız noktaları temsil etmektedir. Bu burç sayesinde başkalarına karşı şifacı olduğumuz, yarar sağladığımız noktaları anlayabiliyor olsak da aynı zamanda kendinize yetemediğimiz noktaları tespit etmemiz de mümkün. Bu özellikleri ile incelendiğinde Chiron’un hem olumlu hem de olumsuz özellikleri yansıttığı anlaşılabilir. 

Kimlik kazanma sürecimiz, başarı elde etmek için gösterdiğimiz çaba ve korkularımızın asıl kaynağı olan bu burç, korkuları ve endişeleri yarattığımız noktalara da temas etmektedir. Bütün sorunlarımızın kökeninde neler olduğunu anlayabilmeniz için astrolojik harita içerisinde Chiron burcunu incelememiz yeterlidir. Elbette ki doğum haritası tek başına bir burç grubu ile değil bütün burç gruplarının bir arada yorumlanması ile açıklanabilmektedir. Fakat Chiron burcu korkularımızı ve yara aldığımız yerleri kavrayabilmemiz adına diğer burçlardan bağımsız olarak tek başına yorumlanabilmektedir. Yine de genel harita yorumlaması hakkında bilgi sahibi olmak için vermekte olduğumuz eğitimlerimizden faydalanabilir; Astroloji, Doğum Haritası ve Ay Burcu Hesaplama bloglarımızı okuyabilirsiniz. 

Chiron burcunun olumlu etkiler alması ile birlikte hayata karşı elde ettiğimiz başarılar ve başkalarına karşı sağladığımız faydalar noktasında kazanç sağlayabiliriz. Chiron’umuz olumsuz burçlara yani gölge burçlara düştüyse bu hayatımızda yaşayabileceğimiz veya yaşadığımız sıkıntıları temsil edeceği için dikkatli olmak gerekir. 


Chiron Neyi Temsil Eder?

İncelendiğinde aslında genel olarak korkularımızı ve yenilgilerimizi temsil ettiğini anlayabiliriz. Psikolojik olarak veya fizyolojik olarak hayatta nerelerden yara alabileceğimiz, geçmiş travmalarımız ve kökensel olarak yaşadığımız problemler hakkında bilgi sahibi olabilmek için bu burç grubunu inceleyebiliriz. 

Bu burç grubunu incelerken ellbette ki derin astrolojik bilgilere sahip olmak gerekir. Tutarlı bir yorum çıkarılabilmesi için ve yanlış bir yönlendirmede bulunulmaması için bu burcun yorumlanmasında uzmanlaşmış kişilerin söz hakkı sahibi olması gerekir.

Siz de Chiron burcunuzu ve astrolojik haritanıza dair daha çok bilgiyi tutarlı bir şekilde yorumlayabilmek istiyorsanız vermekte olduğunuz Astroloji Eğitimi’mizden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda hem kendiniz hem de başkaları için harita yorumlaması gerçekleştirebilmek istiyorsanız Astroloji Eğitmenliği Eğitimi adlı eğitimimize de katılım sağlayabilirsiniz. Bu eğitimlerin yanı sıra size önerebileceğinizi eğitimlerimiz şu şekildedir:


Sizler de astroloji ve daha fazlası hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız sizlere özel hazırlamış olduğumuz, alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından çekilen ve son derece kaliteli eğitimlerimizi tercih edebilirsiniz. Tercih etmeniz durumunda başarıyla tamamlanmış eğitimlerinizle birlikte sertifika sahibi de olmanız mümkün. Siz de bu fırsatı kaçırmayın!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.