Canva da Nasıl CV Hazırlanır?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 07 Eylül 2022
  • 1563

Canva da Nasıl CV Hazırlanır?

CV, iş hayatındaki kimliğimiz gibidir. Bu noktada kimliğimizin bizi en iyi şekilde yansıtmasını isteriz öyle değil mi?


CV, iş hayatındaki kimliğimiz gibidir. Bu noktada kimliğimizin bizi en iyi şekilde yansıtmasını isteriz öyle değil mi? Bu nedene bağlı olarak da düzgün bir CV hazırlayabilmek için aracı uygulamalara başvururuz. İşte bu uygulamalardan bir tanesi de Canva!

Canva, görsellik ve tasarım noktasında sıklıkla faydalanılan bir tasarım programı olarak öne çıkmakta. Program içerisinde farklı pek çok alandaki tasarımların yapılabilir olması da dikkatleri program üzerine çekmekte etkili oluyor. Canva, sık sık kullanılması ve milyonlarca kullanıcıya hitap etmesi ile de ayrıca dikkatleri üzerine çeken bir uygulama oluyor. 

Canva, sık sık CV hazırlama amacıyla da kullanılıyor. Bu noktada doğru bir CV hazırlamak ve Canva’yı etkili kullanabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlara rastlanıyor. Canva’da özgeçmiş hazırlamak için:


  • 1. Canva programını indirin ve açın

Uygulamayı açtıktan sonra üyelik oluşturmak gerekiyor. Eğer ki mevcut bir üyeliğiniz bulunuyorsa bu noktada e-posta, Google veya Facebook üzerine kurulu hesabınıza şifrenizle giriş yapmanız mümkün oluyor. Mevcut bir üyeliği bulunmayan kişilerin ise yine bu seçeneklerden birini tercih ederek üyelik oluşturma sürecini yürütmesi mümkün oluyor. 


  • 2. Kendinize en uygun şablonu seçin

Canva şablonlar üzerine kurulu bir uygulama olarak öne çıkıyor. Bu noktada doğru ve etkili bir CV oluşturabilmek için kendinize ve CV’nize en uygun şablonu tercih etmeniz gerekiyor. Kendinize uyumlu şablonu seçerken modern ve aynı zamanda da basit şablonlarını kullanmanız çok daha etkili olabilir. Bunun haricinde özel tasarımlar ve templateler ile de kendi CV’nizi özelleştirme imkanına erişebiliyorsunuz. 


  • 3. CV İçeriğini doğru bir şekilde girin

CV’niz sizin kimliğiniz gibidir demiştik. Doğru bir kişiselleştirme ile kendinizi güzel bir şekilde yansıtabilir ve bu yansıtma ile birlikte kimliğinizi karşınızdakilere doğru bir şekilde sunabilirsiniz. İş başvurusu noktasında en önemli şey CV’dir. İşverenin sizinle ilk temasa geçtiği alan CV olduğu için, kendinizi doğru bir şekilde yansıtmanız son derece mühimdir. Bu noktada yapabilecekleriniz arasında fontu, yazı tipini, renkleri değiştirmek ve birkaç küçük veya büyük dokunuşla farkınızı ortaya koymak yer alıyor. 

Bu adımları izledikten sonra CV’nizi en etkili şekilde hazırlamanız mümkün oluyor. Genel Canva kullanımı hakkında bilginiz yoksa ve öğrenmek istiyorsanız Canva Eğitimi’mizi de alarak siz de kişiye özel CV’nizi en etkili şekilde hazırlayabilirsiniz!


CV Nasıl Olmalıdır?

CV hazırlarken kişilerin aklında en çok dönen sorulardan birisi de iyi bir CV nasıl olmalıdır, sorusudur. Bu soruya yanıt arayan kişilerin öncelikle CV örnekleri incelemesi etkili olabilmektedir. İyi bir CV hazırlamak isteyen kişilerin CV Hazırlama Eğitimi alarak da nasıl etkili bir şekilde CV hazırlayabileceğini öğrenmesi mümkündür. 

Etkili bir CV içerisinde mutlaka yeteneklerden, çalışma geçmişinden ve alınan öğrenimlerden bahsedilmesi gerekmektedir. Özellikle de günümüzde sertifikalara ve alınan ekstra eğitimlere özel bir ilgi oluşmuş durumda. İşverenler artık yalnızca alınan yükseköğretim eğitimlerine değil, ek yeteneklere ve alınan sertifikalara da bakar hâle geldi. Bu nedenle sertifika bilgisi eklemek de CV için son derece faydalı olmakta.

Siz de CV’nizi çok daha zengin bir hâle getirebilmek için nitelikli sertifikalarımızdan faydalanabilir ve ilgili eğitimlerimize bakabilirsiniz! Bunun yanı sıra Canva yerine başka hangi uygulamaların veya ücretsiz sitelerin kullanılabileceğini öğrenmek için de bloğumuzu okuyabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.