Canonical URL Nedir, Ne İşe Yarar?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 24 Ocak 2023
  • 232

Canonical URL Nedir, Ne İşe Yarar?

Canonical, SEO kısmında önemi son derece yüksek olan fakat değeri yeni yeni bilinmeye başlamış bir kavramdır.


Canonical, SEO kısmında önemi son derece yüksek olan fakat değeri yeni yeni bilinmeye başlamış bir kavramdır. URL biçiminin adı rel canonical etiketinden gelmektedir. Birleştirme sonrasında oluşması muhtemel olan kopya içeriklerin önüne geçmek için Canonical etiketi kullanmak gerekmektedir. 

Ziyaretçiler tarafında görülmesini istediğiniz URL, canonical URL etiketidir. Canonical etiketi kullanmak kopya içerik sorununun ortaya çıkmasını engellemek adına önemlidir. Farklı URL lerin birleştirilmesi ve ana sayfanın google a doğru bir şekilde kanıksatılabilmesi için benzer içeriğe sahip farklı içeriklerde linkler oluşturulması gerekir. 

  • http://www.egitimkutusu.com
  • www.egitimkutusu.com
  • example.com
  • https://www.egitimkutusu.com

 Yukarıda yer alan bütün URL'lerin aynı sayfaya yönlendirmesi hepsinin farklı URL'ler olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Arama motorunun bakışında ise bu durum problemlerin doğmasına neden olmaktadır. Bir link rel canonical href https içerisinde en uygun olacak versiyonu ile canonicalleştirilir. 

Birden farklı link olması ve aynı içeriğe farklı yönlendirmeler ile ulaşılabilmesi, arama motoru tarafından ters algılanmaya neden olabilir. Bu nedenle de arama motoruna ve kullanıcılara canonicalleştirilmiş url sunumu yapılması ve bu url üzerinden sayfaya yönlendirme yapılması daha mantıklı olmaktadır.
Canonical URL Kullanımı

Canonical URL, sık sık kullanılan ve SEO açısından da önemi büyük olan bir URL biçimidir. Özellikle son dönemlerde kıymeti bilinmeye başlanmış olan bu URL çeşidinin içerik olarak bir sayfaya tek url sistemi üzerinden ulaşılmasını sağlamasıdır. Yani açıklamak gerekirse, yukarıda da farklı varyasyonlarını görmüş olduğumuz web sitesinin tek bir canonical URL üzerinden Google a algılatmak gerekir.

Farklı varyantları kullanılsa da özellikle bir ana sayfa tek bir ana sayfadır. Bu durumda farklı url yapılarının canonical ile tek url yapısı üzerinde birleşmesi ve bunun arama motoruna kanıksatılması gerekir. 

Canonical URL kullanımı, günümüzde özellikle yaygınlaşmıştır. Google tarafından doğru algılanabilmek ve herhangi bir problemle karşılaşmamak adına da bu yapıyı kullanmak önem taşımaktadır. Sitelerin birbirleri ile benzer yapıya sahip bir çok url'i olabilmektedir. Temelde hepsinin yönlendiği nokta aynıdır. Bu noktada yapılacak iş son derece basittir: Son durak olarak bir canonical url belirlemek. 

Kavram anlam olarak basite indirgeme karşılığına gelmektedir. Bu noktada bir url'in gözükmesini istediğiniz en basit formunun canonical olduğunu unutmadan doğru yönlenirme yapmanız gerekmektedir. 


Canonical Nerelerde Kullanılır?

Hangi durumlarda ve nerede kullanılacağı bilinmeyen Canonical, sık sık araştırılmaktadır. Bu alanda kolaylıkla ilerleyebilmek için canonical nasıl kullanılır ve nerelerde kullanılır sorusunu yanıtlamak gerekir.

Canonical, esasen ana sayfaları tek bir alan altında toplamak amacıyla tercih edilmektedir. Birden fazla varyantı bulunan içeriğin, bütün varyantlarının tek bir anlamı karşıladığını yansıtabilmek için kullanılan canonical, her alanda kullanılabilmektedir. 

Canonical kullanarak farklı url yapıları ile ifade edilen tek bir alanın kopya olarak algılanmasının önüne geçilmeye sağlanır. Basit bir anlatımla bir ürünü anlatırken onu farklı şekillerde ifade etseniz de yönleneceğiniz tek şey üründür. Bu durumu Google a izah etmek için canonical kullanılmaktadır. 

Canonical yapısını kullanırken botları trafiği hangi url üzerinden yürütebileceğine dair yönlendirme işlemini uygulamak gerekir. Canonicalın temelde mantığı budur. 
SEO'da Nasıl Uzmanlaşılır?

SEO'da uzmanlaşabilmek için yapılması gereken en önemli şey bu alana dair teknik detaylara hakim olmaktır. Teknik anlamda kendinizi SEO ile ilgili geliştirmeniz, sizlerin öne çıkmasını sağlar. Özellikle de arama motoru içerisinde daha etkin bir hale gelmeniz için SEO önemlidir. 

SEO kısmında uzmanlaşabilmek için öncelikle bu kavramın ne anlama geldiğini iyi bilmek gerekir. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bu optimizasyon sistemi, özellikle de Google içerisinde öne çıkabilmeniz ve sayfanızı yükseltebilmeniz için önemlidir. Motor içerisinde aktif olmanız, motorun sizleri doğru algılaması sizin öne çıkmanızı ve daha çok tercih edilir hale gelmenizi sağlayacaktır. 

SEO'da uzmanlaşabilmek için teknik alanda ve aynı zamanda içeriksel alanda SEO uzmanlığına dair ilgili eğitimleri almak faydalı olabilmektedir. Bu noktada SEO alanında gelişmek istiyorsanız siz de Dijital İçerik Yazarlığı ve SEO Algoritması Eğitimi ve SEO Coding Eğitimi'ni alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.


SEO Eğitimi

SEO alanında siz de ben en iyisi olmak istiyorum diyorsanız durmayın ve mutlaka SEO Eğitimi'mizi alın! Bu alanda almış olduğunuz eğitimler sayesinde sizler de SEO noktasında kendinizi geliştirebilir ve dilediğiniz şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz. 

SEO alanında uzmanlaşmak için kesinlikle bu eğitimleri almalı ve siz de kendinizi bu alanda geliştirerek sitenizi ön plana çıkartmalısınız! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.