Bitcoin Nedir?
  • Eğitim Kutusu
  • 0 Yorum
  • 09 Mart 2022
  • 1028

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya kişiler tarafından piyasaya sürülmüş bir kripto paradır.


Bitcoin, ismi hakkında tartışmalar bulunan Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya kişiler tarafından piyasaya sürülmüş bir kripto paradır. 2009 ‘da açık kaynak kodlu hale çevrilmesiyle kullanılmaya başlanmıştır. 

Herhangi bir resmi merkez bankası veya bankacılıkla bağlantısı yoktur.  Bitcoin, herhangi bir resmi kuruluşa ihtiyaç duymadan aracıdan aracıya transfer edilebilen dijital para birimidir Yapılan transfer işlemleri, kriptografi yoluyla network nodes tarafından bir  doğrulamaya tabi tutulur ve blockchain adı verilen halka açık bir veri olarak kaydedilir. El Salvador, 6 Haziran 2021 tarihinde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmiş ve tüm vatandaşlarına 30 Dolar değerinde Bitcoin tanımlaması yapmıştır.


Blockchain Nedir? (Blok Zinciri)

Blockchain teknolojisine bağlı olan madenciliği teknolojik olarak bir devrim niteliğindedir. Peki bu zincir teknolojisi nasıl çalışır. Üretim merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Blok zincir teknolojisi sahibi olan bittorent ağları noktadan noktaya dağınık bir ağ özelliğindeki veri tabanının oluşturduğu sistem denebilir. 

Blockchain ağında yapılan herhangi bir işlem diğer ağa anında yansır ve kaydedilir. Bu kayıtlar blok adı verilen bir yerde toplanır. Aynı zamanda her blokta hash adı verilen bir algoritma yer alır ve yüksek veri olması gerekmektedir.

Yaklaşık olarak 10 dakika süren bu işlemi gerçekleştiren herkese yaklaşık 12,6 Bitcoin hediye olarak verilmektedir. Böylece coinler dönüşüme ve piyasaya sürülmüş olur. 

Her blok kendisinden önce gelen bloğun hash harfini içerir. Böylece bir zincir (bockchain) oluşmuş olur. Bu zinciri bozmak oldukça zordur. Sadece %51 saldırısı denen bir saldırıyla bozulabilir. 

Ödül 210 bin blokta bir (yaklaşık 4-5 senede bir) yarıya düşürülür. Blok zincir teknolojilerini hayatımızda sürekli görmeye devam edeceğiz.


Bitcoin Madenciliği Nedir?

Dijital para yaratma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik temel matematikle beraber hesaplama yetkisi sahiplerinin bu gücü kullanarak para oluşturması sistemidir.. Bu işlemleri yapmak için Bitcoin programları kullanarak ve güçlü bilgisayarlarla (işlemci gücü ve özellikle ekran kartı), çok büyük işlemler yapan kişilere de Bitcoin Madencileri denir.

Sistemde yer alan ilk blok  "genesis block" olarak isimlendirilmiştir ve blockchain teknolojisi 4 Ocak 2009'da ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklarda bu tarih 19 Ocak olarak geçmektedir. Bu bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve madencilerin ağa katılmaları hedeflenerek yapılmıştır.Böylece bir ototritesi olmayan sisteme para üretmek isteyenlerin dağınık olarak girmesi sağlanmıştır. Böylece madenciler hem bitcoin üreterek sistemi büyütmekte hem de arzı karşılayarak bitcoin olarak kazanç sağlamaktadır. 

Madencilere her yıl sisteme girecek olan paraları azalan bir oranda üretmektedir. Bu sistem altın çıkaran madencilerin yaptığı işleme benzemektedir. Zaten madencilik ismi de buradan gelmektedir. Kimileri de madenciliği tedarik zincirlerine benzetmektedir. 

Sistem 21 milyon Bitcoin ortaya çıkana kadar devam edecek ve buradan sonra madenciler sadece işlemler üzerinden para kazanabilecektir. Kripto para madenciliğinde bir çok kişi ilk başlarda para ile bu bitcoin almışlardır. 


Bitcoin Para Yerine Geçer Mi?

Bitcoin kimi ülkelerde ödeme kimi ülkelerde ise yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de de TL vererek karşılığında bitcoin almak mümkündür. Para gibi kullanılabildiği için gün geçtikçe değeri artmaktadır. Öngörülere göre değerleri artarak devam edecektir. 

Değeri aynı döviz ve para birimlerinde olduğu gibi piyasadaki arz ve talep koşullarına göre değişmektedir.  Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. 

Şu anda sınırlı bir üretim sayısı olması Bitcoin önündeki en büyük engeldir. Ve bu da değerini arttırmaktadır. Bunun dışında bir riski de bulunmaktadır. 

Biten bir yapıya sahip olduğu için farklı coinler piyasaya sürekli girmektedir. Kripto paralar geleceğin para birimleri olabilir. Kimbilir belki ileride finansal hizmetler için de coinler kullanılabilir.


Blockchain Eğitimi Nasıl Alınır?

Özellikle dijital para üretmek ve değer kazanmasını sağlamak için Blockchain eğitimi alınması zorunludur. Tüm sistem yukarıda anlattığımız gibi bu süreç üzerinden yürümektedir. Bu nedenle konusuna hakim eğitmenlerden bilgileri almak gereklidir. 

Eğitim Kutusu içerisinde bulunan Blockchain Eğitimi ile tüm bu bilgilere sahip olacaksınız. Kim bilir belki de kendi coininizi yaratacak ve kazanmaya başlayacaksınız. Blockchain in tüm özelliklerini ve teknik yönlerini öğreneceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.