Bir Liderde Olması Gereken Özellikler
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 08 Eylül 2022
  • 584

Bir Liderde Olması Gereken Özellikler

Hayatta büyürken lider olarak gördüğümüz pek çok insan bulunur. Peki nasıl etkili bir lider olunur?


Lider deyince aklımıza kim gelir? Tabii ki de bize en doğru şekilde öncülük yapan ve bizi doğru bir şekilde yönlendiren kişileri lider olarak görürüz. Hayatta büyürken lider olarak gördüğümüz pek çok insan bulunur. Bunları direkt olarak lider demesek dahi anne babamız bile bizim için bir lider konumunda olabilir. Peki, nasıl etkili bir lider olunur?

Etkili bir lider olabilmek için sahip olunması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır. Etkili bir liderde olması beklenen özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:


Dürüstlük

Bir liderde olması gereken özellikler arasında başta dürüstlük gelmektedir. Liderler kendilerini ve ekiplerini doğru bir şekilde yönetmek için yeri geldiğinde ekiplerine karşı dürüstlüklerini de ortaya koymalılardır. İyi bir liderin ekibine karşı dürüst olması ve herhangi bir koşul veya durum karşısında ekibi ile olayları paylaşması gerekir. 


Gelişkin empati

Güçlü bir lider ekip yönetimi ile ilgileniyor olsa da yeri geldiğinde hem karşıdaki müşteri ile hem de ekip arkadaşları ile empati kurmalıdır. Nihayetinde etkili bir şekilde anlaşabilmek için empati olmazsa olmazdır. İyi bir ekip yönetiminde de empatinin önemi bu nedenle son derece büyüktür.


Adalet duygusunun gelişkinliği

Lider karar almadan önce adalet duygusuna danışmalı ve buna bağlı olarak karar vermelidir. Doğru bir karara varabilmek ve etkili bir şekilde liderlik yapabilmek için adalet duygusu yüksek olmalıdır. Herhangi bir durum karşısında karşıdakilere eşit davranabilmek lider ve ekip için önemlidir. Ekip arkadaşlarının inancını ve güvenini kırmadan ilerleyebilmek ve desteklenen bir lider olabilmek için adalet duygusunun gelişkinliği olmazsa olmazlardandır. İyi bir liderde olması gereken özellikleri arasında başlarda gelir.


Yenilikçilik

Devamlı gelişim gösteren dünyada geride kalmamak ve ekibi çok daha ileriye taşıyabilmek için yenilikçi bir tavır benimsemek gerekir. Gelişimi sürdürebilmek ve devamını sağlayabilmek için yenilikçi bir tavır benimsemek bu nedenle başarılı bir liderde bulunması gereken özelliklerdendir.


Takım çalışmasına yatkınlık

Elbette ekibi etkili bir lider gibi yönetebilmek için öncelikle takım çalışmasına yatkınlık gerekir. Lider sorumluluk alıp ilerlerken bir takımla birlikte çalıştığını da unutulmamalıdır. Sonuçta bireysel bir çalışmada kişi kendinin lideri olabilecekken bir takım çalışmasında tüm ekibi yönetmesi gerekir. Bu nedenle de takım çalışmasına yatkınlık ve anlaşılabilirlik son derece mühimdir. Aynı zamanda yeri geldiğinde başarılı bir lider ekibinin açığını kapatmayı da bilmelidir. Bu noktada da ekip çalışmasına yatkınlık büyük önem arz etmektedir. 


Planlama yeteneğinin yüksek olması

Planlı ve programlı hareket etmek herkeste olması gereken bir özellikken liderde olmaması mümkün olmayan bir özelliktir. İyi bir liderde olması gereken belki de en önemli özellik planlı olmaktır. Bir ekibin yönetimini sağlayabilmek için her şeyi planlamak ve doğru hareketleri ve hamleleri izleyerek ilerlemek gerekir. Bu nedenle bir liderin planlı bir şekilde çalışması gerekir.


Kreatiflik

Ekibinin sorunsuz ve özgün bir şekilde çalışmasını destekleyebilmek için lider iş içerisinde kreatif olmalıdır. Orijinallik ve iş bitiricilik noktasında kreatiflik büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle de kreatifliğe sahip olmak bir liderin sahip olması gereken özellikler arasında yer alır.


Çatışma yönetimini sağlayabilmek

Bir ekip içerisinde elbette ki tartışmalar olabilmektedir. Gerçek bir lider herhangi bir tartışma esnasında nasıl koçluk yapacağını ve çatışma yönetimini nasıl sağlayacağını bilmelidir. Ekibin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayabilmek için bu son derece önemli bir özelliktir.


Gelişme açıklık

Ekibi yöneten lider en yetkin kişi olarak görülse de elbette ki gelişime açık olmak da önemlidir. Liderin özellikleri arasında her zaman daha iyinin olduğunu bilerek hareket etmek de yer almaktadır. Bu nedenle gelişime açıklık ve devamlı gelişim göstermek de liderde bulunması beklenenler arasındadır. 


Eğiticilik

Ekibe yol gösterici olacak liderin özellikleri arasında eğiticilik de yer almaktadır. İş yerindeki herhangi bir soruna veya duruma karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğini, nasıl bir tavır sergileneceğini ve hangi yolların izleneceğini liderden öğrenmek gerekir. Ekibi doğru yönetebilmek için bu nedenle eğiticiliğin de gelişkin olması beklenir.


Anlayış

En nihayetinde hepimiz insanız. Bu nedenle lider iş arkadaşlarına karşı anlayışlı olmayı da bilmelidir. İş hayatında hatalar ve başarısızlıklar da yer alabilmektedir. Bu nedenle iyi bir liderin gerekli olduğu anlarda anlayış gösterebilmeyi de bilmesi gerekir.


İyi bir lider olabilmek için bu özelliklere sahip olunması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olması halinde iyi bir lider olarak anılmak ve öne çıkmak mümkün olacaktır.

Siz de etkili bir lider olmak ve lider olmanın getirdiği sorumlulukları doğru bir şekilde almak için Liderlik Eğitimi'mize göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra liderlik yaparken size yardımcı olabilecek daha farklı ilgili eğitimlerimizi de inceleyebilir ve bu eğitimleri olarak çok daha etkin bir lider olabilirsiniz. Eğitimlerimizi aldıktan sonra yöneticiliğinizdeki farkı kendiniz göreceksiniz. Bu fırsatı kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.