Bir İnsanın Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

Bir İnsanın Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

Bir konuşma sırasında karşımızdakinin doğruyu söyleyip söylemediğini anlayabilmek bazen zorlayıcı olabilmektedir. Karşımızdaki insanın sözlerinin doğru olup olmadığını anlayabilmenin belli başlı yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? Peki, bir insanın yalan söylediği nasıl anlaşılır?


Bir konuşma sırasında karşımızdakinin doğruyu söyleyip söylemediğini anlayabilmek bazen zorlayıcı olabilmektedir. Karşımızdaki insanın sözlerinin doğru olup olmadığını anlayabilmenin belli başlı yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? Elbette ki yalancının mumu yatsıya kadar sözünün bir nedeni bulunuyor. 

Bir insanın yalan söylerken özellikle vücut dili nedeniyle onun yalanını yakalamak mümkün oluyor. Peki, bir insanın yalan söylediği nasıl anlaşılır?


1. Göz Temasından Kaçınır!

Yalan söyleyen insanların göz teması kurmaktan genel olarak kaçındıkları araştırmalarla sabittir. Ya hiç göz göze gelmeme ya da aşırı uzun süreli bakışmalarla karşıdakinde baskı kurma tepkimesi, yalan söyleyen insanların en sık gösterdikleri tepkimelerdir. Yalan söyleyen insanların, genel itibariyle farklı nesnelere veya durumlara odaklanarak konuyu geçiştirme ya da önemsizleştirme eğilimi içerisine girmesi elbette ki tesadüfi değildir. 

Bunun asıl nedeni karşıdakinin de durumu daha az önemsemesini sağlamaya çalışırken daha doğal bir görünüm çizmeye çalışmaktır. Bir diğer neden ide vücudun istemsiz olarak savunma moduna geçerek gerilmesidir. Bu nedenle yalan tespitiyle uğraşırken bir kişiyi en rahat yakalayabilmenin yolu, onun bakışlarını takip etmektir. Kişinin yalnızca bakışlarını takip ederek dahi yalan söyleyip söylemediğini anlayabilmek bu sayede mümkün olmaktadır. 


2. Elleri ve Vücudu Terler

Yalan söylemeye başlayan bir kişinin en büyük düşmanı kendi vücududur. Bu noktada gerginliğe bağlı terlemeye ve kızarmaya başlamak, yalan söyleyen insanlarda en sık görülen tepkimelerden bir tanesidir. Yalan söyleyen kişilerin yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere en sık verdikleri tepkimelerden biri olan terleme, çözüme de kavuşturulamayan bir tepkime olması nedeniyle büyük bir ipucu olabilmektedir.

Yalan söyleyen kişinin gerilmesi ve uzaklaşma çabası onun terlemesine neden olabiliyor. Elbette ki burada dikkat edilmesi gereken nokta, her terleyenin yalan söylemediğini bilmek oluyor. Yalanı söyleyen kişi haricinde de insanların terlemeleri mümkün olduğu için kişilerin bu terleme noktasını dikkate alabilmek için diğer kriterleri de değerlendirmesi gerekiyor. 


3. Saçıyla veya Bir Eşyayla Devamlı Oynar

Yalan söyleyen kişilerde genellikle başka şeylerle ilgilenme eğilimi görülür. Bunun nedenlerinden ilki gerginliği gizlemek ve duyguları ekarte ederek “pokerface” olarak da adlandırılan ifadesiz duruşu sergileyebilmektir. Bunun yanında gerginliği azaltabilmek için de başka şeylerle ilgilenebilmektedir. Başka şeylerle oynamanın nedenlerinden bir diğeri de konuya olan dikkati dağıtmak ve konuyu önemsizleştirmektir. 


4. Burnuyla Oynar 

Buruna dokunmak yalan söyleyenlerin en sık gösterdikleri tepkilerden biridir. Yalan söyleyen kişilerin burnuna dokunarak ağızlarını gizleme amaçlı el kapattıkları görülebilmektedir. Parmakları ile dikkati farklı noktaya çekerek yalanın çıktığı ağızın kapanmasını sağlamak yalan söyleyenlerin en sık başvurdukları yöntemlerden biridir. 


5. Genellikle Sağ Üst Köşeye Bakar

Yalan söylerken veya bir şeyi hatırlamaya çalışırken yukarıya doğru baktığımız araştırmalar sonucu ortaya çıktı! Araştırmalar, yalan söyleyen kişilerin genellikle sağ üst köşeye bakma eğiliminde olduğunu söylüyor. Kişi hem gözlerini kaçırıyorsa hem de sağ üst köşeye bakıyorsa çok büyük bir yüzdeyle yalan söyleme eğilimde olduğu veya yalan söylediği anlaşılabilmektedir. Yalan söyleyenler genellikle bir şeyi hatırlamaya çalışır gibi davranarak yalan veya bahane uydurma durumuna geçiş yaptıkları için gözlerini üst köşeye doğru çevirmektedir. 


Yalan Söyleyen Kişilerin Beden Dili

Yalan söyleyen kişilerin beden dili incelendiğinde, yukarıdaki maddeler başta olmak üzere daha pek çok detaya erişmek mümkün oluyor. Fakat bazı durumlarda, özellikle de karşımızda yalan söyleyen kişinin profesyonel olması durumunda beden dilindeki çok ince detayları inceleyerek ancak yalan tespitinde bulunulabiliyor. 

Yalan söyleyen kişilerin ayaklarının duruşunun dahi farklı olduğunu biliyor muydunuz? Siz de bu ve bunun gibi daha pek çok ufak hileyi öğrenmek ve karşınızdakinin bir yalancı olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilmek istiyorsanız, vermekte olduğumuz Kişilik Tipleri ve Eneagram Eğitimi ve Beden Dili Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. Eğitimlerimiz sonucunda sizler de artık yalancıları rahatlıkla tespit edebiliyor olacaksınız, bu fırsatı kaçırmayın!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.