Anne Sütü Saklama
  • Eğitim Kutusu
  • 0 Yorum
  • 21 Mayıs 2022
  • 683

Anne Sütü Saklama

Uzmanlar anne sütünün önemi ile ilgili hemen her gün yeni bir açıklama yapmaktadırlar. Bebeklerin gelişimi için doğru beslenme anne sütünden geçmektedir.


Uzmanlar anne sütünün önemi ile ilgili hemen her gün yeni bir açıklama yapmaktadırlar. Bebeklerin gelişimi için doğru beslenme, doğru beslenme de anne sütünden geçmektedir. Çünkü hazır gıdalara göre anne sütü oldukça şifalıdır. Dolayısıyla anne sütünün ziyan edilmeden kullanılması gerekmektedir. Annelerin bebeklerini emziremediklerinde yani bebeklerinden uzak kaldıklarında sütlerini doğru koşullarda saklamaları gerekmektedir. Peki anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütü saklama koşulları noktasında yine uzmanlar çeşitli bilgiler bizlere sunmaktadırlar. Süt saklama işlemi anne sütü saklama poşeti ya da anne süt saklama kabı ile yapılmaktadır. Bunun için önce anne sütü sağma işlemi yapılmalıdır. Anne sütü saklama poşeti ya da anne süt saklama kabına sağılan süt, 72 saat buzdolabında saklanabilmektedir. Anne sütü saklamak için derin dondurucu ya da buzluk kullanılabilir. Anne sütü buzlukta ya da derin dondurucuda 18 (-) derecede 3 ay boyunca  saklanabilmektedir. 

Burada önemli bir nokta anne sütü içeren poşet ya da kapların üzerlerine sağıldığı saat ve tarih yazılmalıdır. Çünkü süt buzdolabına girdikten sonra kullanım süresi kısıtlıdır. Dolayısıyla anne sütünü kullanmadan önce eski olandan başlamalısınız. Çünkü 3 günü geçen anne sütü bozulmaktadır. 3 günü geçen sütü bebeğinize asla vermemelisiniz.

Bir diğer önemli nokta anne sütü saklamak için kap kullanılıyorsa anne sütü kaplarının ağzına kadar doldurulması doğru olmayacaktır. Anne sütü dolaptan çıkarıldıktan sonra sıcak su ile ılıtılmalıdır. Sıcak suyun altına koyduğunuz anne sütü poşeti ya da anne sütü saklama kabı ılıyacaktır. Bu gibi detaylar oldukça önemlidir. Annelerin bu nedenle anne sütü saklama talimatı ne ise ona uygun bir şekilde sütü hazırlaması ve muhafaza etmesi gerekmektedir. 

Saklanan sütün kullanımında birçok önemli kural vardır. Burada söz konusu bir bebeğin sağlığı olduğundan durum daha da hassaslaşmaktadır. Yukarıda saydığımız kurallara bağlı olarak anne sütünüzü saklayabilir, bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin son derece hassas olması, anne sütünün yedirilmesi ve saklanması noktalarında hassas hareket edilmesi gerektiğini göstermektedir. Sağılan anne sütü oda sıcaklığında 19-26 c 3 saat buzdolabında bekletildikten sonra,  benmari usulü ısıtılmış bir şekilde çocuğa yedirilmeye hazır hâle getirilmelidir. 


Anne Sütü Nedir?

Hamilelik döneminde annenin göğüsleri, doğmamış bebek için dünyanın en uygun sütü üretmeye ve kullanmaya hazırdır. Doğumda göğüsler, bebeğin ilk yiyeceği olacak olan "ilk süt" veya "ağız sütü" olarak adlandırılan sütü salgılamaya hazırdır. Memede süt üreten madde, annenin beyni tarafından salgılanan "PROLAKTİN" adlı bir hormondur.

Kan damarları memede süt üretimi için gerekli maddeleri süt hücrelerine taşır ve memeler ısınır ve sertleşir. Süt akmaya başladığında ve bebek emmeyi öğrendiğinde memedeki gerginlik azalır ve anne rahatlar. Bu dönemde hem anne hem de bebek zorluklar yaşayabilir. İlk birkaç gün hem anne hem de bebek yardıma ve desteğe ihtiyaç duyabilir. Bebeği doğumdan hemen sonra anne memesine yerleştirmek ten tene temas sağlar ve süt akışını kolaylaştırır.

Bebeğin memeden alacağı ilk besine “ilk süt”, “kolostrum” veya “kolostrum” denir. "İlk sütün" görünümü anneden anneye değişir, ancak genellikle sarı renkte ve kalın bir kıvamdadır. Bu "ilk süt" özellikle çok besleyicidir ve bebeği birçok hastalıktan korur. Bu bebeğinizin ilk aşısıdır. 

"İlk süt" miktarı az olsa da bebeğin beslenmesi için yeterlidir ve ilk günlerde bağırsaklar iyi çalışır. Önemli olan annenin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamasıdır. Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Sık aralıklarla emzirerek, bebek bu "ilk sütün" mümkün olduğu kadar fazlasını almaya özendirilmelidir.


Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Anne sütü bebeğin gelişiminde oldukça önemlidir. Sütün geldiği an olmasa bile sağılmış anne sütünün çocuğa sonradan yedirilmesi gerekmektedir. Anneler bebeklerinin sağlıklı büyümesi için anne sütü yedirmeye özen göstermelidir. Özellikle yukarıda bu noktadaki hassasiyetlerden bahsettik.

Peki, doğru anne sütü bebeğe nasıl yedirilir, anne sütü uygulaması kurslarla öğrenilir mi?

Cevabımız “evet”! Anne sütü eğitimimiz ile anne sütünün çocuğa doğru biçimde nasıl yedirileceğini işin profesyonellerinden öğrenebilirsiniz. Üstelik uzaktan eğitim kolaylığıyla… 

Uzaktan eğitim modeli katılımcılarına önemli avantajlar sağlamaktadırlar. Günümüzde özellikle büyük kentlerde yaşayanlar için sınıf içi eğitime katılmak oldukça güçtür. Katılımcılar; iş, trafik, ev işleri derken birçok parçaya bölünmektedirler. Bunun yanında bir de eğitim için bir noktadan bir noktaya gitmek oldukça güçtür. Özellikle çok fazla ders kaçırmaya sebep olmaktadır.

Sınıf içi derslerin doğası gereği tekrarı yoktur. Dersi kaçırdıktan sonra maalesef geri dönüp tekrar etmeniz olası değildir. Diğer taraftan online eğitim sisteminin sunduğu en büyük hizmet bu noktadadır. Eğitimi bir kere satın aldığınızda ömür boyu sizin olur. Böylece istediğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz ve ders kaçırma gibi bir sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz.

Diğer taraftan uzaktan eğitim zaman yönetimini kendiniz yapmanız için size bir fırsat vermektedir. Böylece nerede ve ne zaman kendinizi hazır hissederseniz derse devam edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman ara verebilir, tekrar ders döndüğünüzde bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz.

Online eğitimin bir diğer faydası da sizi ekstra maliyetlerden kurtarmasıdır. Yeme-içme ve yol gibi ekstra giderlerden kurtulursunuz. Zamanınız size kalır ve dilediğiniz gibi eğitiminize devam edersiniz. Üstelik en iyi eğitmenler evinize misafir olur ve size özel hissettirecek bir eğitim edinmiş olursunuz.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’nin yanında önereceğimiz eğitimler aşağıdaki gibidir.


Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi sertifikası ne işe yarar şimdi de bu konuyu inceleyelim. Günümüzde pek çok anne çocuğunu doğru yetiştirmek ve sağlığını korumak adına uzmanlardan destek almaktadır. Emzirme Danışmanlığı Eğitimimiz uzman danışmanları yetiştirmek ve yetkinliklerini belgelendirmek üzerine oluşturulmuştur.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi sertifikası ile özel ve resmi sağlık kuruluşlarında danışman olarak çalışabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz bireysel olarak danışan alabilirsiniz. Bu noktada sizin en büyük referansınız sahip olduğunuz Emzirme Danışmanlığı Eğitimi sertifikası olacaktır. Emzirme Danışmanlığı Eğitimi sertifikası ile başvurularınızı gerçekleştirebilir, danışmanlık verebilirsiniz.


Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Nasıl Alınır?

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi nasıl alınır son olarak bu konuyu inceleyelim. Emzirme Danışmanlığı Eğitimi almak için öncelikle web sitemize üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra Emzirme Danışmanlığı Eğitimi sayfasını ziyaret edebilir ve eğitimi sepetinize ekleyebilirsiniz.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi’ni sepetinize ekledikten sonra sepetim sayfasına giderek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından eğitim panelinize tanımlanacaktır. Eğitim videolarını izlemeye başlayabilirsiniz. Bu noktada belirtmemiz yerinde olacaktır ki, Eğitim Kutusu olarak müfredata uygun hareket etmekteyiz. Eğitim videolarını iler saramaz, videoları atlayamazsınız.

Eğitim videolarını tamamladıktan sonra eğitim bitirme sınavına girerek sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Online sertifikanızı cihazınıza indirebilir, basılı sertifika için başvuru yapabilirsiniz. Basılı sertifikanız, kayıt işlemleri sırasında belirtmiş olduğunuz adresinize kargo ile gönderilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.