Anlayarak Hızlı Okuma Kursu ve Hızlı Okuma Egzersizleri
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 30 Aralık 2023
  • 152

Anlayarak Hızlı Okuma Kursu ve Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı Okuma Kursu, Hızlı Okuma Teknikleri, Hızlı Okuma Testi, Hızlı Okuma Metinleri, Hızlı Okuma Kitabı, Hızlı Kitap Okuma Avantajları, YKS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi ve LGS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi


Hızlı Okuma Kursu

Hızlı Okuma Eğitimi miz, kitapları, sınavları, belgeleri hızlı ve etkili bir şekilde anlamak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Uzman eğitmenlerimizden alacağınız online eğitimle, iş, öğrenim ve günlük yaşamınızda avantaj elde edebilirsiniz. Sertifika ile özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz. Başarınızı artırmak ve genel okuma hızını geliştirmek için başvurun. Hızlı okuma becerilerinizi hemen geliştirin.

Eğitim Kazanımlarımız:

  • Hızlı okuma tekniklerini üst seviyede öğreneceksiniz.
  • Lise veya üniversite sınavına girecekseniz, hızlı okuma ile puanınızı ve sıralamanızı yükselteceksiniz.
  • Metinleri hızlı okuyarak işinizde kendinize önemli avantajlar sağlayacaksınız.
  • Avukatlık gibi çok belge incelemeniz gereken bir mesleği icra ediyorsanız, işiniz kolaylaşacak.


Hızlı Okuma Teknikleri

Göz Hareketleri ve Göz Egzersizleri:

Klasik okuma alışkanlıklarını değiştirerek, kelime gruplarını veya satırları daha etkili bir şekilde tarayabilirsiniz. Sabit bir odak noktası kullanmak yerine, metni daha hızlı taramak için gözlerinizi hareket ettirebilirsiniz.

Parçalama:

Metni küçük parçalara bölmek, aynı anda daha fazla kelime veya kelime grubunu görebilmenizi sağlar. Parmak veya kalem gibi bir işaretçi kullanarak metni takip etmek, gözlerinizi odaklanmış tutmanıza yardımcı olur.

Altını Çizme veya İşaret Etme:

Önemli noktaları veya ana fikirleri belirlemek için metni işaretleyebilirsiniz. Ancak, aşırı işaretleme veya altını çizme anlama sürecini yavaşlatır.

Odaklanma:

Dikkatinizi metni anlamaya odaklanmış bir şekilde tutmak önemlidir. Dışarıdan gelen gürültüleri azaltmak veya sessiz bir ortamda okumak, odaklanmayı artırır.

Kelime Grupları:

Kelimeleri bireysel olarak değil, bir grup olarak görmeye çalışın. Bu, gözlerinizi daha az hareket ettirmenize ve daha hızlı ilerlemenize yardımcı olur.

Farklı Okuma Hızları:

Metnin zorluk seviyesine göre okuma hızınızı ayarlamak önemlidir. Hızlı okuma tekniklerini uygulamak için zamanla pratik yaparak, hızınızı artırabilirsiniz.

Alıştırma ve Pratik:

Hızlı okuma becerilerinizi geliştirmek için düzenli olarak alıştırmalar yapın. Yavaş başlayın ve zamanla hızınızı artırın. Anlama seviyenizi koruduğunuzdan emin olun.

Dış Etkileri Azaltma:

Okuma sırasında dikkatinizi dağıtan faktörleri azaltın. Cep telefonu bildirimlerini kapatmak, sessiz bir ortamda okumak veya kulaklık kullanmak gibi yöntemlerle dış etkileri minimumda tutun.
Hızlı Okuma Testi

Aşağıdaki hızlı okuma metinlerini süre tutup okuyarak hızlı okuma yeteneklerinizi test edebilirsiniz. Okuma testini yapmak için okuduğunuz kelime sayısını süreye bölmelisiniz.


Hızlı Okuma Metinleri

Hızlı Okuma Kitabı

1. Metin (80 Kelime):

Sofrada yemeğimi yerken zihnim, benim vücudumun dışında, benim irademin dışında, benim ruhumun dışında yabancı bir makine gibi işliyor, düşünüyor, planlar kuruyordu. Kafamın içinde doğan fikirlere hükmedemiyor, susuyordum. Öyle ya… Bu zavallı ihtiyar mutlaka yakında ölecekti. Kütüphane yirmi beş bin lira… Köşk, bağ, Faik Paşa Yokuşu’ndaki apartman filan… Yetmiş seksen bin lira da bunlar: Yüz bin liralık servet! Artık burada yaşar mıydım? Doğru Avrupa’da soluğu alacak, zevk içinde hayatın tadını çıkaracaktım. Fakat… Ya bu ihtiyarcık evlenmeye filan kalkarsa… Fakat mümkün mü?

2. Metin (101 Kelime):

Fakih, düşündü. Önüne baktı. “Yok” diyecekti. Fakat işte, sefer eğlentisi yapmaya başlayan büyük bir ordunun velvelesi içinde “Kızılelma’ya” naraları birbiri arkasına çakan şimşekler gibi gürlüyordu. Asker; yalnız sefere gideceği, muharebeye gireceği zaman değil, hatta şımardığı, isyan ettiği vakitlerde bile bu narayı savurmuyor muydu? Bu daima taşan, kabaran, coşan bir kuvvetin ne olduğunu bilmeyen bir gayesi idi. Daha medresede minimini bir çömezken, sipahi, yeniçeri bölüklerinin bu narayı bastıklarını işitirdi. Bunu iyice hatırlıyordu. Ama aslının ne olduğunu merak edip öğrenememiş, okuduğu metinlerde bu isme dair bir şeye rast gelmemişti. Yutkundu. Önüne bağlı duran ellerini sıktı. Artık, “Kızılelma örfte yoktur.” diyemezdi. Çünkü… İşte… Duyuyordu!

3. Metin (91 Kelime):

Efendisi bir çiftçiydi. On sene kuru ekmekle onun yanında çalıştı. Allah’a çok şükrediyordu. Çünkü artık bacaklarından mıhlı değildi. Abdest alabiliyor, tam kıblenin karşısına geçiyor, unutmadığı ayetlerle namaz kılıyor, dua edebiliyordu. Bütün ümidi memleketine, Edremit’e kavuşmaktı. Otuz sene içinde hiç ümidini kesmedi. “Öldükten sonra dirileceğime nasıl inanıyorsam, elli yıl esirlikten sonra da memleketime kavuşacağıma öyle inanırım!” derdi. En şanslı, en meşhur Türk gemicilerindendi. Daha yirmi yaşındayken Tarık Boğazı’nı geçmiş, poyraza doğru haftalarca, aylarca, kenar kıyı görmeden gitmiş, rast geldiği ücra adalardan cizyeler almış, irili ufaklı donanmaları tek başına hafif gemisiyle berbat etmişti.


Hızlı Kitap Okuma Avantajları

Hızlı kitap okuma, birçok avantajı beraberinde getiren değerli bir beceridir. Hızlı okumanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Zaman Tasarrufu:

Hızlı okuma, metinleri daha kısa sürede taramanıza olanak tanır. Bu da size daha fazla kitap veya bilgiye kısa sürede ulaşma imkanı sağlar.

Anlama Becerilerini Artırma:

Hızlı okuma, sadece hızı değil, aynı zamanda anlama kapasitenizi de artırır. Daha hızlı okuyarak ayrıntıları yakalama ve ana fikirleri anlama becerilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Konsantrasyonu Güçlendirme:

Hızlı okuma becerileri, odaklanma yeteneğinizi geliştirir. Tek bir konuya odaklanma ve dikkatinizi sürdürme konusundaki becerileriniz artar.

Daha Geniş Bilgi Alanlarına Erişim:

Hızlı okuma ile daha fazla bilgiye daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu, farklı konularda geniş bir bilgi yelpazesi edinmenize olanak tanır.

Sınav ve İş Performansını İyileştirme:

Hızlı okuma, öğrenme sürecini hızlandırır ve bu da sınavlarda veya iş performansını geliştirir.

Okuma Alışkanlıklarını Güçlendirme:

Hızlı okuma alışkanlığı edinmek, düzenli okuma pratiği yapmanıza ve sürekli olarak bilgi edinmenize olanak tanır.

Kişisel Gelişim:

Hızlı okuma, kişisel gelişiminizi destekler. Daha fazla kitap ve bilgiye erişmek, anlama oranınızı, genel bilgi seviyenizi ve anlayışınızı artırır.


YKS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi ve LGS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi

LGS ve YKS gibi sınavlarda hızlı okumak, sınırlı süre içinde daha fazla soruyu etkili bir şekilde yanıtlamak, geniş konu yelpazesini daha kısa sürede kavramak, metinleri hızlı anlamak, stresle başa çıkmak, soruları doğru anlamak ve uzun süreli konsantrasyonu sürdürmek için önemlidir. Bu beceri, sınav hazırlığı sürecinde düzenli çalışma, pratik ve en önemlisi de eğitim ile geliştirilebilir. Doğru eğitim sınav gününde daha başarılı performans sağlar. Sınavlarda bir adım öne geçmek için YKS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi ve LGS İçin Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi mize göz atabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!