Alan Adı Nedir?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 26 Ağustos 2022
  • 755

Alan Adı Nedir?

Alan adı, bir markanın sahibi olduğu web sitesine almış olduğu tanımlayıcı isimdir. Peki, domain nedir ve ne işe yarar?


Alan adı, bir markanın sahibi olduğu web sitesine almış olduğu tanımlayıcı isimdir. Alan adı, internette domain olarak da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kez kullanılan domain kavramının anlamı da merak edilmektedir. Peki, domain nedir ve ne işe yarar?

Web sitenizin fiziki adresine karşılık gelen harf, sayı ve semboller domain oluşturmaktadır. Markanızı temsil eden ve web sitenizi öne çekmenize büyük oranda katkı sağlayan alan adı, internet üzerindeki somut varlığınız adına son derece mühimdir. Aktif bir şekilde arama motoru içerisinde yer edinmek ve siteye doğrudan ulaşılabilmesini sağlamak için arama çubuğuna domain adını girmek yeterlidir.

Arama motoru tarafından indekslenen ve en üst sırada çıkmanızı sağlayan markanızın adı, web sitesinin internet üzerinden erişilebilir olmasını sağlamaktadır. Web siteniz üzerinden kitlenize ulaşmak için doğru bir domain adına sahip olmanız son derece önemlidir. 

Domain adı, bir markanın asıl kimliğini yansıtan adı ve adresidir. Bu nedene bağlı olarak da domain web sitenizin ana damarıdır denilebilir. Varlığı ispat noktasında domain olmadığı takdirde hiçbir işi sürdürmek mümkün olmamaktadır. 

Domain seçerken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar da bulunur elbette. Bu noktalar arasında en önemlisi akılda kalıcı ve benzersiz bir domain adı bulmaktır. Daha önce kullanılmamış ve marka esaslı bir domain name bulunduktan sonra ismin haklarını alarak kullanmaya başlamanız mümkün olacaktır. 


Alan Adı Ne İşe Yarar

Alan adının yani domainin bir markayı dijitale entegre etme ve fiziki varlığını oluşturma noktasında önemi son derece büyüktür. Söz konusu alan adı bir web sitesi için temel varlığı oluşturduğu için doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. 

Dünyanın farklı yerlerinde konumlanmış olan sunucularda barındırılan ip numaraları, genel domain çalışma sistemleri içerisinde bulunmaktadır. Domain takipleri bu ip adresleri üzerinden sürdürülmektedir. Sunucuları yalnızca ip adreslerinin algılaması nedeniyle de DNS adı verilen domain adı sistemleri kullanılarak IP adresleri birbirine bağlanmaktadır. Bu sayede de siteye erişim sağlanır hâle gelir. Böylece IP adresi yerine domain adını yazarak arama gerçekleştirmek yeterli bir hâle gelir. 

Alan adı bir web sitesinin temel varlığını kanıtlama ve fiziki varlığını oluşturma noktasında büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada önemli olan domaini doğru bir şekilde planlamaktır. 


Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

Alan adı değiştirebilmek için öncelikle web hosting üzerinden hesabınızı yönetmeyi seçmelisiniz. Hesap panosu içerisinde bulunan ayarlar kısmından girip birincil alan adını değiştir seçeneğine tıklayabilirsiniz. Buradan alan adı değiştirme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olur. Böylece yeni alan adınızı sisteme entegre ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Alan adı değiştirme pek çok kişinin araştırdığı ve merak ettiği bir konu olarak öne çıkmakta. Markaların en sık araştırdığı konular arasında yer alan bu duruma dair bazı kafa karışıklıkları da bulunmakta. Bir kesim alan adını değiştirmenin etkilerinin olumsuz olacağını savunurken bir diğer kesim ise bu konuya olumlu yaklaşabilmektedir. 

Temel mantıkta bakıldığında alan adı değiştirmenin olumsuz etkileri de bulunuyor. Domain uzantılarından ismi kaldırıp yeni bir isim eklediğinizde ilk öncelik olarak indeks sorunu ile karşılaşmanız mümkün oluyor. Peki tam olarak alan adı değiştirdiğinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar neler?


Alan Adı Değiştirmenin Zararları

Alan adını değiştirmiş olmanın sebep olduğu pek çok problem olmaktadır. Bu problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • İndeks alma ve arama motoru tarafından kabul edilme sorunu
  • • Marka bilinirliğinde bozulmalar görülmesi
  • • Müşteride kafa karışıklığı oluşması 
  • • Değişikliği bütün kitlelere duyurma sıkıntısı

Başta bu sorunlar olmak üzere farklı pek çok problem alan adı değiştirmenin olumsuz sonuçları arasında yer almaktadır. Alan adı, bilişim teknolojileri ve genel bilişim alanlarında eğitim alabilmek için siz de WordPress Site Kurma Eğitimi’mizi alarak domaininize ait kendi web sitenizi kurabilirsiniz. 

Bunun yanı sıra genel Bilişim Eğitimleri’mizi inceleyerek de kendinizi geliştirmek istediğiniz konuda ilerleme kaydedebilirsiniz. Özellikle kodlama ve bilişim alanlarında gelişim kaydedebilmek için ise App Inventor veya SQL Server Veri Tabanı Programlama gibi eğitimlerimizi alabilirsiniz. Kendi sisteminizi kodladığınızı veya oluşturduğunuz bir mobil programın popüler bir hâle geldiğini bir düşünsenize. Siz de daha fazlasına erişmek istiyorsanız bizi ziyaret edin ve eğitimlerimizi alarak kendi domaininiz için gereken her şeyi yaparak markanızı yükseltin!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.