Akıcı İngilizce Konuşmanın Yolları
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 21 Eylül 2022
  • 616

Akıcı İngilizce Konuşmanın Yolları

Her birimiz en azından bir tane olsun İngilizce kelime biliriz. “How are you?” gibi ifadeleri hepimiz okul yıllarında öğrenmişizdir. Peki, gerisi nerede?


Günümüzde hangi ülkede olursanız olun, insanlarla iletişim kurabilmenizin yolu İngilizceden geçiyor. Dünya dili olarak bilinen ve her milletten insanın artık öğrenmesi olmazsa olmaz derecesinde görülen bu dili geliştirmek ve akıcı konuşmak için ise bazı adımları takip etmek gerekiyor. 

Her birimiz en azından bir tane olsun İngilizce kelime biliyoruzdur. “Hello”, “How are you?” gibi ifadeler hepimizin okul yıllarında öğrendiği ifadeler. Peki, gerisi nerede?

İngilizcenizi geliştirmek için yalnızca gramer bilgisi yeterli olmaz. Üstelik gramer noktasında da Türkiye’deki oranlara bakıldığında pek çok eksik olduğunu görmek mümkündür. Bu noktada gelişimi devamlı kılabilmek ve akıcı İngilizce konuşabilmek için izlenmesi gereken belli başlı noktalara dikkat etmek ve bazı yöntemleri takip etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda İngilizceyi akıcı konuşmak için izlenmesi gereken yolları ele aldık. İşte bu yollar:


  • Dile Maruz Kalmak

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu dile maruz kalmaktır. Türklerin çok olduğu, çoğunlukla Türkçe konuştuğunuz bir ortamda yeni bir şey öğrenme gereği duymazsınız. Peki, ya yabancılar içerisinde bir başınıza kalsaydınız?

Zorda kalmak bazen bir şeyleri öğrenmenin en etkili yollarından biridir. İngilizce öğrenme noktasında en etkili olabilecek şeylerden biri de dile maruz kalmaktır. Dile maruz kalmaktan kasıt yalnızca yabancıların arasında kalmak değildir. Arkadaş ortamında, eğitim merkezlerinde veya aile içerisinde de İngilizce konuşularak kişilerin dile maruz kalması sağlanabilir. Özellikle küçük çocukların veri işleme ve bir şeyleri öğrenme hızı çok daha gelişkin olduğu için dile maruz kalmaları dili öğrenmede son derece etkili olmaktadır. 

“I learned English by going to America and marrying an Englishman who didn't speak French. That helped.” 

(İngilizceyi Amerika'ya giderek ve Fransızca bilmeyen bir İngilizle evlenerek öğrendim. Bu yardımcı oldu.)

Bu sözün sahibi olan Fransız oyuncu Catherine Deneuve de dile maruz kalmanın en güzel örneklerinden biri olarak ele alınabilmektedir. 


  • Bol Bol Pratik Yapmak

Günlük hayatta İngilizce konuşmayı denemek, ana dili İngilizce olan arkadaşlar edinmek ve onlarla hem yazışarak hem de sesli görüşmeye çalışmak gibi hamlelerle pratik yapılabilmektedir. Dili konuşma noktasında pratik yaparken her zaman başka bir kişiye de gereksinim duyulmaz esasında. Örneğin; telaffuz geliştirme ve konuşma pratiği yapabilmek için tıpkı karşılıklı konuşuyormuşsunuz gibi hazırlanmış diyalog videoları ve eğitimleri bulunmaktadır. Bunlar sayesinde de akıcı İngilizce konuşmak için pratik yapabilirsiniz.

Pratik yapabilmek için etkili bir diğer hamle ise video karşısında sanki karşımızda biri varmış gibi kendi duygu ve düşüncelerimizi aktarıp kayıt altına almaktır. Bu çalışma metodu sonrasında videoyu yeniden izleyebilir ve konuşmanızdaki hatalı telaffuzları, gramer bilgilerini ve zayıf olduğunuz noktaları tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemle herhangi bir çabaya girmeden de kolaylıkla pratik yapmanız mümkün olur. 


  • İngilizce Altyazılı Dizi/Film İzlemek

Türkiye nin pek çoğunun akıcı olarak İngilizce konuşmak istediği ama konuşamadığı veya özgüvensizlikleri yüzünden konuşmayı reddettiği bilinen bir gerçek. Bu durumda kişilere dil geliştirmek için pek çok iş düşmekte. Dilini geliştirmek ve akıcı bir şekilde konuşmak isteyen kişiler kendilerini İngilizce düşünmeye teşvik etmek ve dile iyice aşinalık kazanmak için İngilizce altyazılı film veya dizileri izleyebilirler. 


  • Günlük Konuşma Dili Kalıplarına Çalışmak 

Akıcı bir şekilde konuşabilmenin temel yolu günlük yaşamda kullanılan kalıplara hakim olmaktır. Kendi anadilimizdeki yazılı ve sözlü konuşma biçimlerimiz nasıl ki aynı değilse, İngilizce için de bu durum geçerlidir. Okullarda gramer bilgisi öğrensek de İngilizce konuşma konusunda zayıf kalmamızın nedenlerinden bir tanesi de günlük ve sözlü anlatımda kullanılacak ifadelere hiç çalışmıyor olmamızdır. Oysaki atasözleri, kalıplar ve deyimler İngilizcede de sıklıkla kullanılmaktadır. 

Dünyada her yerde İngilizce konuşulsa da dili asıl kavrayabilme ve akıcı konuşma noktasında bir Amerikan veya bir İngiliz gibi olaya yaklaşmak ve dili yerli biriymişçesine öğrenmek gerekir. Bunun için de asıl bakılması gereken yer günlük dildir. Elbette ki bu noktada yalnız günlük dile de odaklanmamak gerek. Gramer tekrarlarının önemini Mark Twain tarafından söylenmiş su sözle hatırlatmış olalım:

“I know grammar by ear only, not by note, not by the rules.” 

(Dilbilgisini yalnızca kulaktan biliyorum, notayla değil, kurallara göre değil)


İngilizcemi Neden Geliştirmeliyim?

Dünyanın her yerinde konuşulmakta olan uluslararası bir dil olan İngilizce, günümüzde olmazsa olmaz bir dil olarak öne çıkmaktadır. Türklerin pek çoğunun İngilizce konuşurken gerildiği ve hata yapmaktan korktuğu için konuşmayı minimum düzeyde tutmaya çalıştığı görülmektedir. Oysaki İngilizce öğrenmek ve konuşmak iş hayatında da büyük etkilere sahip olmaktadır. 

Türkiye’deki pek çok insanın İngilizce konusunda yaşadığı bu sosyal anksiyete, iş hayatında Türkiye bazlı bakıldığında İngilizcenin önemini de artırmaktadır. İş hayatında da öne çıkmanızı sağlayacak ve günlük yaşantınızda, sosyal yaşantınızda size katkıları son derece fazla olacak bu dili öğrenmek için siz de vermekte olduğumuz İngilizce A1-A2 ve İngilizce B1-B2 eğitimlerimizi alabilirsiniz. Bu eğitimlerimiz size yardımcı olacak ve öne çıkmanıza katkı sağlayacaktır. 

İngilizce haricinde de dil gelişimi ve yeni diller öğrenmek son derece önemlidir. Bu noktada gelişim göstermek için ise vermekte olduğumuz çeşitli Dil Eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. Siz de durmayın ve bu eğitimleri alarak kişisel gelişim sürecinizi destekleyin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.