Aile Terapisi
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 27 Haziran 2022
  • 696

Aile Terapisi

Aile içi anlaşmazlıkların yaşanması doğal olsa da bazı durumlarda çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bulunduğu gözlemlenmektedir. Peki, aile terapisi nedir?


Aile içi kavgaların, anlaşmazlıkların yaşanması doğal karşılansa da bazı durumlarda bu gibi anlaşmazlıkların özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu gibi durumların çözüme kavuşması ve aile içi dinamiklerin yeniden düzene sokulması için aile terapisi alınabilmektedir. Peki, aile terapisi nedir ve ne işe yarar?

 Aile terapisi sayesinde kişilerin aile içindeki problemlerini ve çözüme kavuşturulamayan, sürüncemede kalan durum ve duygularını yeniden ele alma ve doğru bir şekilde yönlendirme imkânı bulunur. Aile terapisi, aile içerisinde dışarı çıkamadan bastırılmış bütün duygu ve düşüncelerin sağlıklı şekillerde dışarı çıkarılmasını ve sorunların çözüme kavuşturulmasını sağlamaktadır. 

Aile terapisinde amaç, aile içi dinamiklerinin en doğru şekillerde oluşturulması ve düzene sokulmasıdır. Özellikle çocuk psikolojisinde, anne baba içgüdüsünde ve eşler arası iletişimde yaşanan sıkıntılar aile terapisinin alınmasını şart hâline getiren etkenlerdir. Kişilerin bu konulardaki herhangi bir sorunu için, aile terapisine başvurması mümkündür. 

Bu terapi yöntemi sayesinde aile fertlerinin sorunlarla baş etme ve yeniden aile düzenini ve dengesini sağlama noktasında yetkinleşmesi sağlanmaktadır. Aile terapisi veren kişilerin, Aile Danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış kişiler olması son derece önemlidir. Bu noktada, aile terapisi veren kişilere veya aile danışmanlığı yapmaya uygun sosyoloji, psikoloji pdr gibi bölümlerin mezunlarına uyumlu olacak şekilde, en güncel ve nitelikli bilgilerle hazırlamış olduğumuz Aile Danışmanlığı Eğitimi’miz ön plana çıkmakta.

Siz de Aile Danışmanlığı Eğitimi alarak, alanında uzman eğitmenimiz tarafından sunulmakta olan bu bilgilerle mesleğinize katkı sağlayabilir ve aile danışmanlığı alanında uzmanlaşabilirsiniz. Hiç aile danışmanlığı vermeyi düşündünüz mü? İlgili bölümlerden mezun olmanız ve danışmanlık verme imkanınızın bulunması hâlinde siz de vermekte olduğumuz eğitimi alabilir ve bu fırsattan yararlanabilirsiniz! Üstelik eğitiminizin sonunda alabileceğiniz uluslararası geçerliliği olan, üniversite onaylı ve e-devlet görünürlüğü olan sertifikalarınız sayesinde özgeçmişinizi de son derece zengin bir hâle getirebilirsiniz. 


Aile Terapisi Hangi Durumlarda Alınır?

Aile içi dengelerin sağlanamadığı, dinamiklerin bozulduğu ve ev içerisindeki bireylerin psikolojik anlamda yıprandığı süreçler dahilinde aile içi terapisi alınabilir. Bu terapi sayesinde aile bireyleri arasındaki ilişkinin çok daha dinamik ve kuvvetli bir hâle gelmesi de mümkün olacaktır. 

Aile sisteminde kişilerin ruh sağlıkları zaman zaman yıpranabilmektedir. Bu yıpranmalar karşıtı olabilecek şekillerde bakıldığında kişilerin terapi yönteminden yararlanarak hem kendilerini hem de ailesi içerisinde bulunan diğer bireyleri çok daha sağlıklı bir hâle getirdiği bilinmektedir. 

Aile terapisi ekstrem durumlarda alınması gereken bir terapi yöntemi değildir. Sağlıklı bir aile olabilmek ve sağlıklı bir aile olarak kalabilmek adına aile terapisinden faydalanılabilir. Aile terapisi aile üyelerinin çok daha açık ve rahat olmalarına katkı sağlayacağı için ebeveyn ve çocuk ilişkilerindeki hasar veya yıpranma gibi problemlerin önüne geçilebilmektedir. 


Aile Terapisi Ne İşe Yarar?

Aile terapisi ile birlikte bireylerin birbirlerini çok daha rahat bir şekilde anlamaları ve etkili iletişim kurmaları mümkün olmaktadır. Aile terapisi ile birlikte yakın ilişkinin kurulması ve ilişki kurulurken bireylerin kendilerini çok daha güvenli ve rahat hissetmesi, son derece önemli bir noktadır.

Aile terapisi pek çok noktada kişilere yardımcı olur. Aile sisteminde işleyişin eksiksiz ve tam olması için kişilerin sağlıklı iletişim kurabiliyor olması son derece önemlidir. Bu noktada aile terapisi yoluna başvurmak son derece mantıklı ve doğal bir süreç olacaktır. 

Aile terapisi verebilmek için, danışmanların yahut terapistlerin de belli başlı eğitimlere sahip olması gerekir. Bu noktada Aile Danışmanlığı Eğitimi’miz ile dikkatleri üzerimize çekmekteyiz. Siz de ilgili alanlardan mezunsanız Aile Danışmanlığı Eğitimi’mizi tercih ederek bu alanda uzmanlaşabilir ve ilgili sertifikanızı aldıktan sonra bu alanda hizmet verebilirsiniz. 


Aile İçi Sorunları Çözmek İçin Terapi Şart Mıdır?

Aile içi sorunları çözmek için terapi şarttır ya da şart değildir bir kanıya varmak doğru olmaz. Alanında uzman kişilerin açıklamalarına göre aile terapisinin etki oranının son derece yüksek olduğu biliniyor. Fakat terapiyi reddeden ve tedaviyi kabul etmeyen kişilere de rastlanabiliyor. Aile içi sorunların boyutuna bağlı olarak terapi almak veya almamak noktasında bakış açısı ve değerlendirme şekli farklılık gösteriyor. 

Terapi almak istemeyen kişiler farklı hobilere, eğitimlere de yönelebilmektedir. Direkt olarak terapi almak istemeyen, meditasyon gibi farklı ilgi alanları ile psikolojik durumunu ve ruh halini dengelemek isteyen kişilere de rastlanabilmektedir. Bu noktada da vermekte olduğumuz Meditasyon EğitimiYaşam Koçluğu Eğitimi, Taşlarla Terapi (Litoterapi) Eğitimi gibi farklı eğitimlerle kişilerin kendi iç dünyalarını dengelemeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca Bilinçaltı Temizleme Eğitimi, NLP Eğitimi gibi farklı eğitimlerimiz de kişilerin psikolojik anlamda rahatlamaları noktasında destek olabilmektedir. 

Elbette ki deste alınması en önerilen yöntem olsa da bu desteğin yanında eğitimlerimizden faydalanarak da çok daha hızlı ve etkili bir şekilde süreci yönetebilmek mümkün olmaktadır. 


Aile Danışmanlığının Sorunları Çözmedeki Etkisi Nedir?

Aile danışmanlığı sayesinde, ilişkilerdeki bozuk dinamikler, fark edilmeyen travmalar, bastırılmış duygular sağlıklı bir ortamda ortaya çıkartılabilmektedir. Bu gibi negatif etkilerin ve baskıların sağlıklı bir ortamda yeniden canlandırılması ve dile getirilmesi, uzun vadede iyileşme ve rahatlama etkilerinin gelişim göstermesine olanak sağlamaktadır. 

Aile danışmanlığının sorunları çözmede elbette ki büyük etkileri bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aileye odaklanmanın yanında aile içindeki “ben” yargısına odaklanmaktır. Kişilerin yaptıkları en büyük hata ben diyememek ve kendi sesini bastırmak üzerine olduğu için, etkili konuşabilmek için kendilerini destekleyici bazı eğitimler almaları mümkün olmaktadır. 

Eğitim Kutusu olarak vermekte olduğumuz Kişisel Gelişim Eğitimleri ve Koçluk Eğitimleri ile de dikkat çekiyoruz! Bu kategoriler dahilindeki eğitimler sayesinde çok daha etkili bir şekilde benlik algısına ulaşmak mümkün oluyor. Bunun yanı sıra uzman eğitmenlerimiz tarafından verilmekte olan Kişilik ve İkna Eğitimi veya İkna Edici Konuşma Eğitimi de aile içi etkili iletişim kurabilme noktasında son derece faydalı olmaktadır. 


Aile Danışmanlığı Nasıl Alınır? 

Aile danışmanlığı alabilmek için alanında uzman bir psikolog, terapist veya danışman ile görüşmek gerekliliği bulunuyor. Aile danışmanlığı alabilmenin yanı sıra verebilmek için de bazı gereklilikler bulunuyor. Üniversitelerin sosyoloji, pdr, psikoloji gibi bölümlerinden mezun olan kişilerin aile danışmanlığı yapabilmek için aile danışmanlığı sertifikasına sahip olması gerekir. 

Aile Danışmanlığı Eğitimi’mizi alarak sizler de bu alanda danışmanlık verebilirsiniz. İlgili bölümlerden mezun olmanız koşuluyla sizlerin de vermekte olduğumuz en güncel bilgiler ışığında hazırlanmış eğitimimiz ile birlikte aile danışmanlığı verme imkanınız bulunuyor. Üstelik eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra uluslararası geçerliği bulunan, e-devlet görünürlüğü bulunan ve üniversite onaylı sertifikalarımız arasından talepte bulunmanız mümkün oluyor. 

Sertifikanız sayesinde alandaki yetkinliğinizi kanıtlama ve özgeçmişinizi zenginleştirme imkanınızın bulunuyor olması da ayrı bir artı yandır. Ayrıca bu eğitiminizi destekleyici etkisi bulunan diğer kişisel gelişim ve danışmanlık üzerine olan eğitimlerimizi de Kişisel Gelişim Eğitimleri ve Koçluk Eğitimleri kategorilerinden inceleyebilirsiniz. Bu kategoriler içerisindeki size uygun eğitimleri de alarak alandaki yeterliliğinizi kanıtlamanız ve farklı alanlarda sertifika sahibi olmanız da mümkün. Siz de sunmuş olduğumuz bu fırsatları değerlendirebilir ve kolaylıkla sertifika sahibi olabilirsiniz!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.