Aile Danışmanlığı Sertifikası
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 15 Haziran 2022
 • 545

Aile Danışmanlığı Sertifikası

Aile Danışmanlığı sertifikası, Aile Danışmanlığı Eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılar için sunulan bir belgelendirme yöntemidir.


Aile Danışmanlığı sertifikası, Aile Danışmanlığı Eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılar için sunulan bir belgelendirme yöntemidir. Bu sertifika programında sertifika çeşitleri olmakla beraber tümünün özellikleri de birbirinden farklıdır. 

Aile Danışmanlığı Eğitimi sonucunda başarılı olunması halinde alınacak sertifikalar; üniversite onaylı, uluslararası akredite ve e-Devlet sorgulanabilir olma özelliğine sahiptirler. Bu sertifikaların her biri ayrı ayrı kariyerinize yön vermek adına yapacağınız iş başvurularında sizleri bir adım öne çıkaracaktır. Katılımcılar, kendilerini aile danışmanlığı alanında geliştirdiklerini eğitim sertifikalarımıza sahip olarak ispatlayabilirler.

En az dört yıllık lisans bölümü yani psikolojik danışmanlık ve rehberlik ve psikoloji bölümü mezunu olanlar aile danışmanlığı sertifikası ile aktif olarak çalışabilirler. Bahsedilen psikoloji alanlarından birinde en az 4 yıllık lisans bölümü mezunu olunması gerekmektedir. Bu gibi lisans bölümü mezunları dışındaki kişiler eğitimi ve sertifikaları alsalar dahi aktif olarak kullanım sağlama imkanına sahip olamamaktadır. 

Bununla birlikte bir konudan bahsetmeden geçmemek gerekir ki bu, kişilerin aklını oldukça karıştıran bir durum haline geldi. Milli Eğitim Bakanlığı , sertifika programları için onay makamı değildir. Bu sertifikanın geçerli olabilmesi için YÖK yani Yükseköğretim Kurumu tarafından onaylanmış ve üniversite tarafından onaylı olması gerekir. Bu onaya sahip olunması hâlinde sertifikanın yetkili mercilerde ve kurumlarda geçerliliği sağlanmaktadır. Bu sayede sertifikayı özgeçmiş içerisinde kullanmak ve pek çok alanda geçerliliği sağlanmış olan bu sertifikayı kullanmak mümkün olmaktadır. 


Aile Danışmanlığı Eğitimi

Aile Danışmanlığı Eğitimi, aile planlaması ile ilgili soruların cevaplanması adına düzenlenen bir eğitim içeriğidir. Aile danışmanlığı, aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini iyileştirmek, çeşitli farkındalıklar yaratmak ve aile içi anlaşmazlıkları azaltmak için verilen psikolojik bir destektir. Bu destek her alanda olduğu gibi bu alanda da bazı kanunlara sahiptir.

Özellikle stresli bir gündelik akışa sahip olan ebeveynlerin ve çocukların aile iç yaşantılarında sıkıntı yaşayabildikleri görülüyor. Aile içi olan ve son derece hassas olunması gereken bu konularda aile danışmanlarının aktif rolü bulunuyor. Aile danışmanlığı sertifikası almış olan ve bu alanda yetkinliği bulunan kişilerin danışmanlıklar vererek aile içi yaşantıdaki sorunlara eğilmesi ve bu konuyla ilgili bir iyileşme süreci başlatması mümkün oluyor. 

Aile danışmanları; stres, tükenmişlik sendromu ve öfke gibi kontrol edilmesi gereken konularla ilgili sorunlarla baş etmede aile üyelerine destek sağlıyor. Bir aile danışmanının en önemli görevi, aileler arasındaki sorunları çözmek için aileye destek vermektir. Tabii bunu yaparken danışanlarla kurulan samimiyet seviyesine dikkat edilmelidir. Boşanma, bir aile üyesiyle tartışma, bir aile üyesinin ölümü gibi durumlar bu sorunların nedenlerinden bazıları olabilir.

Genellikle travmatik konular üzerine aile danışmanlığı alınması gerekebiliyor. Özellikle çocuklar üzerinde travmatik etkiler bırakan veya yetişkinler üzerinde yoğun bir stres ve baskı yaratan durumlar aile içi yaşantıdaki sarsılmaların temel nedeni oluyor. Bu neden eksen alındığında kişilerin aile içi bir danışmanlık almaya ihtiyaç duyabildiği görülüyor. Genelde bir sorun gözükmese de aile içi anlaşmazlıkların çıkması ve gerginliklerin yaşanması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu gibi durumlarda da aile danışmanlığının büyük etkisi bulunuyor. 

Aile Danışmanlığı Eğitimi, herhangi bir sorunu olan aile mensuplarının sorunlarını çözme ve aile ilişkilerini güçlendirme konusunda gelişim sağlanmasına katkı sağlayan bir eğitimdir. Aynı zamanda bu eğitim sayesinde danışanlarla nasıl bir iletişim kurulması gerektiği hakkında da fikir sahibi olunabilmektedir. 


Aile Danışmanlığı Eğitimine Nasıl Kayıt Olunur?

Aile Danışmanlığı Eğitimi programına kayıt olmak için gerekli olan bazı evraklar vardır. Bunlar; nüfus cüzdanı, lisans diploması fotokopisi ve vesikalık fotoğraf gibi kişisel belgelerdir. Aile Danışmanlığı Sertifika Programı’nı tamamlayan katılımcılar, çeşitli danışmanlık merkezleri ve benzeri yerlerde aile danışmanı olarak çalışmaya başlayabilirler. Bu sayede aktif çalışma hayatına atılmış olan ve psikolojik danışmanlık alanında yetkinliği bulunan kişiler sertifikalarını referans göstererek kolaylıkla aile danışmanlığı verebilirler. 

Eğitim içeriği uzaktan eğitime uygun olarak hazırlanmış olup eğitim sonunda belgelendirme fırsatı sunulmaktadır. Bu fırsatı, eğitimi başarıyla tamamladığınız vakit sertifika talebinde bulunarak değerlendirebilirsiniz. Eğitim içeriği video online ve canlı online eğitim olarak düzenlenmiştir.

Aile Danışmanlığı Eğitimi sertifika programı alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanıp aktif olarak mesleğini icra eden eğitmenlerimizden oluşmaktadır. Bu da eğitim içeriklerimizin kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Sizler için en güncel bilgiler ve gelişmeler ışığında hazırlanmış olan eğitimimizin yanı sıra önerebileceğimiz diğer eğitimlerimizden de faydalanabilirsiniz. Bu eğitimleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı uyarınca gerçek kişiler ve özel hukuk tüzel kişileri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca açılacak aile danışma merkezleri yönetmeliği birinci bölüm; Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlardır.

Aile Danışmanı olmak isteyen katılımcıların, ilk olarak kendi öfkelerini kontrol altına alabilmeyi, tükenmişlik sendromuna kapılmamayı ve kendi stres yönetimlerini sağlayabilmeyi öğrenmeleri  gerekmektedir. Bu gibi kontrolleri sağlamak adına sitemizde bulunan Öfke Kontrolü Eğitimi, Tükenmişlik Sendromu Eğitimi ve Stres Yönetimi Eğitimi videolarına ömür boyu sahip olabilirsiniz. Böylelikle danışanlarınızla daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Bu gibi destekleyici eğitimler de sizlerin Aile Danışmanlığı konusundaki yetkinliklerinizi arttıracaktır. İş başvurularında akademik başarının yanı sıra başarıyla tamamlanan eğitimlerin ardından alınan eğitim sertifikaları da oldukça etkilidir. 


Aile Danışmanlığı Eğitimi Kursu Ne İşe Yarar?

Aile Danışmanlığı Eğitimi Kursu ne işe yarar, sorusunun cevabına birlikte bakalım. Aile Danışmanlığı Eğitimi eğitim programini tamamlayan katılımcılar, eğitimlerini üniversitenin ilgili bölümlerinde almış oldukları eğitimlerle desteklemeleri hâlinde kamu kurum ve kuruluşlarında Aile Danışmanlığı yapabilirler. 

Katılımcılar dilerlerse sahip oldukları sertifikalar ile aile danışma merkezi oluşturabilirler. Dileyen katılımcılar eğitim merkezi ve aile danışmanlık merkezinde çalışabilirler. Bunun dışında bireysel aileleri de danışan olarak alabilirler. Aile Danışmanlığı Eğitimi sonucunda sınavda başarılı olan katılımcıların alacağı Aile danışmanı sertifikaları uluslararası geçerliliğe sahip olmaktadır. Bu bağlamda kişiler sertifikaları ve almış oldukları eğitimleri ile birlikte yurt dışında da çalışma imkânı edinebilirler. 

Aile Danışmanlığı Eğitimi’ne kimlerin katılabileceği konusundaki sorulara da bir aydınlık getirelim. Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı’na katılabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuk gelişimi uzmanları
 • Psikologlar
 • Psikolojik danışmanlar 
 • Sosyal hizmet uzmanları 
 • Psikoloji mezunları
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunları 
 • Sosyologlar
 • Hemşireler

Aile Danışmanlığı Eğitimi sonucunda kazanılması ön görülen maddeler vardır. Bu maddeleri açıklamak gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz; sosyal bilgilerde ve psikolojik konularda uzman olabilir, eğitim videolarına ömür boyu erişim hakkı kazanabilir, eğitim sonunda alacağınız sertifika ile Aile Danışmanlığı Merkezi açabilirsiniz.


Aile Danışmanlığı Eğitimi Nasıl Alınır?

Ömür boyu sahip olmak istediğiniz aile danışmanlığı eğitimi için site içerisindeki arama butonuna eğitimin adını yazarak eğitim sayfasını açınız. Sonrasında eğitimi sepete ekleyip sepete giderek ödeme işlemini tamamladıktan sonra eğitime ömür boyu sahip olursunuz. 

Eğitim videolarını izlemek için sayfadaki “Eğitimlerim” kısmına gidebilirsiniz. Canlı dersler için sizlere bilgilendirme yapılacaktır. Eğitim sonunda başarınızı belgelendirmek için sertifika talebinde bulununuz. Sertifikalarımız farklı özelliklere sahiptir. Sizlere tavsiyemiz tüm sertifikaları talep etmeniz olacaktır. Her alanda geçerlilik sağlayabilmek ve çalışma hayatına sertifikayı uyumlayabilmek adına bütün sertifika seçeneklerimizden faydalanmanız son derece yararlı olacaktır. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.