Adobe Programları Ne İşe Yarar?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 28 Kasım 2022
 • 3494

Adobe Programları Ne İşe Yarar?

Pek çoğumuzun bildiği ve özellikle de dijital tasarım alanına ilgi duyan kişilerin tercih ettiği Adobe programları sık sık kullanılmaktadır.


Pek çoğumuzun bildiği ve özellikle de dijital tasarım alanına ilgi duyan kişilerin tercih ettiği Adobe programları sık sık kullanılmaktadır. Özellikle de Adobe Creative Cloud içerisinde yer alan bütün bu programların iş hayatı içerisinde sık sık kullanıldığı görülebiliyor. 

Adobe, kafa karıştırabilen ve nasıl kullanılacağı sıklıkla araştırılan uygulamaları kapsamaktadır. Özellikle dijital çizim, tasarım ve grafik alanlarında kullanılmakta olan pek çok Adobe programı bulunmaktadır. Bu programların çoğunun temelinde düzgün bir şekilde tasarım yapabilmek yer alsa da esas olan hangi program ne işe yarar bu sorunun cevabını doğru bir şekilde verebiliyor olmaktır. 

Fotoğraf düzenleme, görsel efekt ekleme, video düzenleme gibi farklı pek çok amaçla kullanılmakta olan Adobe uygulamaları sosyal medya hesaplarında, internet sitesinde, reklamlarda ve daha farklı pek çok alanda kullanılmak üzere piyasaya sürülmüştür. 

Temelde Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, Adobe indesign, Adobe illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Audition, Adobe Dreamweaver gibi birbirinden farklı programları bünyesinde toplayan Adobe; tasarım ve kurgu alanlarında ilerlemek isteyen kişilere öncü oluyor. 


En Sık Kullanılan Adobe Programlarının Bilinmeyen Özellikleri

Adobe son derece popüler bir uygulamalar bütününü piyasaya sürüyor olsa da belli başlı programlarının özellikle de kullanımlarının çok daha yaygın olduğunu görebilmek mümkün. İşte Adobe’un en sık kullanılan uygulamaları ve bu uygulamaların bilinmeyen özellikleri:


Adobe Premiere Pro

Adobe’un en sık kullanılan uygulaması olan Premiere Pro, hemen hemen herkesin adını duyduğu bir programdır. Bu program üzerinden video kurgu işlemlerini sürdürmenin mümkün olması, tasarımcıların sıklıkla uygulamayı tercih etmesini sağlamaktadır. Adobe Premiere Pro’nun nasıl kullanılacağını öğrenmek için ise Adobe Premiere Eğitimi’mizi alabilirsiniz. 


Adobe Illustrator 

Adobe Illustrator, şu anda özellikle de tasarım işlerini tamamlarken kullanılmaktadır. Fotoğraf boyutlandırma, içerik hazırlama, grafik ve sunum templateleri düzenleme gibi farklı pek çok amaçla kullanılabilen bu program da Adobe’un en sık tercih edilenlerindendir. 


Adobe Photoshop

Şüphesiz ki Adobe içerisinde en çok kullanılan programlardan biri de Photoshop’tur. Bu uygulama içerisinde fotoğraf ve video editleme, düzenleme ve içerik oluşturma gibi işlemlerin yapılabilmesi sayesinde Photoshop da sık sık tercih edilmektedir. 


Adobe Indesign

Adobe Indesign, özellikle de dergi, gazete gibi mizanpaj gerektiren alanlarda kullanılmakta olan bir uygulamadır. Web sitesini düzenleme noktasında da içerik oluştururken faydalanılan bu uygulama Adobe’un gözbebekleri arasındadır. Bu programı daha iyi kullanabilmek için ise yapmanız gereken tek şey Adobe Indesign Eğitimi’mizi almanız olacaktır. 

Bu uygulamaların etkili bir şekilde kullanılması hâlinde elde edilebilecek pek çok avantaj da bulunmaktadır. Peki nedir bu avantajlar?


Adobe Kullanmanın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

Adobe programlarını kullanmanın sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Bu faydalardan başlıcaları şu şekildedir:

 • • Bulut kullanılabilir olması ve geniş, artırılabilir depolama alanına sahip olması Adobe Creative Cloud’un en önemli artıları arasındadır. 
 • • Uygulamalara özel eklentiler ekleyerek işlerinizi daha da hızlandırmanız mümkündür. 
 • • Öğrencilere özel indirim politikası benimseyen kurumlardan biri olan Adobe içerisinde öğrenci kimliğinizle daha uygun fiyata bu programlara erişme imkanı edinebilirsiniz.
 • • Yazı fontlarınızı bulut içerisinde depolayabilirsiniz. 
 • • Dijital bir kütüphaneye sahip olursunuz, tasarımlarınızı en hızlı ve kolay şekilde kaydetme imkanı edinirsiniz. 
 • • Tasarım üzerine her türlü alanda çalışmalarınızı daha kaliteli bir hale getirebilme imkanı edinir ve öne çıkarsınız.
 • • CV’nizi çok daha kaliteli bir hale getirerek iş başvurularınızda veya çalışma hayatınızda ön plana çıkma imkanı edinirsiniz. 
 • • Adobe ile farklı pek çok dijital tasarım işlemlerinizi kısa sürede halletme imkanına erişebilirsiniz. 

Siz de Adobe’un faydalı yanlarından yararlanabilmeyi istiyorsanız muhakkak bu programlara bir göz atın. Konu üzerine bilgi edinmek için ise ilgili eğitimlerimizi almayı unutmayın! Haydi, daha neyi bekliyorsunuz? Siz de harekete geçin ve bu avantajlara sahip olun!


Adobe’u Nasıl Daha Etkili Bir Şekilde Kullanabilirim?

Adobe programlarının pek çok işe yaradıklarını hepimiz bilmekteyiz. Bu noktada bu programları nasıl daha etkili bir şekilde kullanabileceğimizi de araştırmamız son derece sağlıklı olmaktadır. Adobe’u etkili bir şekilde kullanabilmek için yapılması gereken en önemli şey programların kullanım alanlarını ve içerisindeki aletlerin kullanımını öğrenmektir. 

Adobe’u etkili bir şekilde kullanabilmek için yapılması gereken en önemli şey uygulama içeriğini öğrenmektir. Uygulama içeriğini çözümseyebilmek için ise genel program hakimiyetini ve grafik alanındaki bilgileri çözümlemek gerekir. Grafik alanında uzmanlaşabilmek için bu alan üzerine okul okumak veya ilgili eğitimleri almak son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra ekstra grafik tasarım programları ile ilgili alınabilecek eğitimler de bulunmaktadır. 

Kurgu, grafik tasarım gibi alanlarda uzmanlaşmanıza ve bilgi edinerek daha rahat bir şekilde bu alanlarda çalışmanızı mümkün kılacak eğitimlerimiz şu şekildedir:

Bu eğitimlerimizi alarak sizler de alanda gelişim gösterebilme imkanı edinebilirsiniz. Böylece rahatlıkla da alanda ilerleme kaydetmeniz mümkün olur. 


Adobe Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler 

Adobe kullanabilmek için öncelikle uygulama/uygulamalar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu noktada bilgi edinmek amacıyla ilgili eğitimlerin alınması da son derece faydalı olmaktadır. Bunun yanında elbette ki pratik yapmak ve alandaki çeşitli diğer uygulamaların kullanım şekillerini de deneyimlemek faydalı olmaktadır. 

Adobe ücretli bir uygulama olması nedeniyle aylık veya yıllık abonelik sistemleri üzerine çalışmaktadır. İlk kez üye olan kişiler için ücretsiz deneme süresi tanımlayan Adobe Creative Cloud üzerinden de programları belirli bir süreliğine ücretsiz bir şekilde kullanabilmek mümkün olmaktadır. 

Adobe, sık sık kullanılan ve dünya üzerinde kullanıcı sayısı milyonları aşmış olan bir programdır. Bu program içerisinde bulunan alt programların farklı alanlarda kullanılabilir olması ve program içi pek çok düzenlemeye imkan tanınır olması da bu programın popülaritesini korumasında yardımcı olmaktadır. 

Adobe kullanırken avantaj elde edebilmek ve etkili bir şekilde uygulamayı kullanabilmek için alınabilecek ek eğitimler son derece faydalı olsa da bu eğitimlerin nerelerden alındığı da önem arz etmektedir.  Programlar üzerine alınacak bir eğitimde eğitimi veren kurumun ve eğitim içeriğinin araştırılması ve buna göre aksiyon alınması çok daha faydalı olacaktır. 

Siz de Adobe üzerine çok daha detaylı bilgi sahibi olabilmek ve kendinizi bu alanda rahatlıkla geliştirmek istiyorsanız mutlaka Adobe eğitimlerimize göz atın! Bu eğitimler sayesinde sizler de programlara dair bilmeniz gereken ve hatta pek bilinmeyen her türlü detaya hakim olacaksınız. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.