Adobe Indesign Nedir?

Adobe Indesign Nedir?

Görsel tasarımcıların en sık kullandıkları programlardan biri de Adobe Indesign. Adobe’un pek çok programının milyonlarca kullanıcısı olduğu biliniyor.


Görsel tasarımcıların en sık kullandıkları programlardan biri de Adobe Indesign. Adobe’un pek çok programının aktif olarak milyonlarca kullanıcısı olduğu biliniyor. Programlar görsel tasarım, grafik üzerine çalışan kişiler tarafından özellikle sık sık tercih ediyor. 

Özellikle tasarıma yeni başlamış kişilerin aklında “tasarım işlerimi nasıl yaparım” düşüncesi yer almaktadır. Adobe Indesign programı, mizanpaj işlerinizi en etkili şekilde yapabilmenize olanak sağlar. Adobe Indesign sayesinde kolaylıkla çoklu sayfa düzenleme imkanına erişmeniz mümkündür. Bu program, 90’lı yıllarda geliştirilmiş olup günümüzde Adobe Illustrator, Adobe Premiere gibi diğer Adobe programları ile paket hâlinde satılmaktadır.

Gelişmiş araç desteğine sahip olan Adobe Indesign, opaklık değerlerini ve daha pek çok parametreyi içerisinde bulundurmakta. Günümüzde Adobe Illustrator bu işlevler için daha çok tercih ediliyor olsa da genel itibariyle Illustrator programında sanatsal çizgiler, illüstrasyonlar yapılmakta. Indesign ise çoklu sayfa tasarımında daha ciddi çizgileri oluşturmanıza imkan sağlıyor. 

Masaüstü yayıncılık için geliştirilmiş olan Adobe Indesign ise çoklu sayfaları düzenleme ve planlama noktasında son derece fonksiyonel bir program olarak öne çıkıyor. Özellikle dergi tasarımı, katalog tasarımı, kitap tasarımı gibi alanlarda dizgi işlerini Adobe Indesign üzerinden programı üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 


Adobe Indesign Ne İşe Yarar?

Adobe Indesign, mizanpaj başlığı altında değerlendirilen işleri düzenlemek için etkili olmaktadır. Dergi, katalog, kitap gibi işlerin dizgi alanlarında çoklu sayfa düzenlemeleri ve tasarımları için Adobe Indesign kullanılmaktadır. 

Adobe Indesign, büyük-küçük baskı materyalleri üzerine çalışmak ve tekli sayfaların düzenlemelerini yapmak için de kullanılabilmektedir. Ayrıca bu uygulama üzerinden kartvizit tasarımı gibi farklı tasarım işleri de yapılabilmektedir. 

Gerek Adobe Photoshop gerek Adobe Illustrator olsun hemen hemen Adobe programlarının tümünü ve dosya formatlarını destekleyen Indesign içerisinde, bu programlarla iş birliği kurarak da çalışma sürdürmeniz mümkündür. Programları uyumlu ve entegre şekilde kullanabiliyor olmak sağlanmış en büyük avantajlardandır. 


Adobe Indesign’ın Bilinmeyen 5 Özelliği

Adobe Indesign tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan ama ilk kez duyanların ne olduğunu merak ettiği bir programdır. Bu programın pek bilinmeyen bazı özelliklere de sahip olduğu bilinmektedir. Bu özellikleri sıralamak gerekirse:


  • 1- Çoklu sayfalarda baskı almak

Adobe Indesign’ın temel mantığı çoklu sayfalarda çalışma sergilemek üzerinedir. Bu uygulama içerisinde gazete, dergi gibi çok sayfalı baskılar hazırlanabilmekte. Bu programda verilen herhangi bir hata sonucunda program çökse dahi tasarımınızın korunabildiğini biliyor muydunuz? Adobe Indesign üzerinde az vakitte çoklu sayfaları düzenleyerek inanılmaz hızlarda mizanpaj kolaylığına sahip olabilirsiniz.


  • 2- Data Merge

Indesign’ın data merge’ü sayesinde farklı kişilerin kartvizit bilgilerinden oluşan bir tasarım hazırlarken artık hiç zorlanmayacaksınız. Kişi bilgilerini kolonlar hâlinde bir Word dosyası veya excel içerisinde bulundurmanız hâlinde kişi bilgilerini Indesign sayesinde otomatik bir şekilde ekleyebilirsiniz. Tasarımınız içerisine bu bilgiler hızlıca yerleşeceği için de saniyeler içerisinde baskıya hazır tasarımınıza ulaşabilirsiniz. 


  • 3- Web sitesi tasarlamak

Indesign üzerinden web sitesi tasarlanır mı hiç? Diyenleri duyar gibiyim. Evet, tasarlanır! Indesign içerisinde interaktif seçenekler ile bir web sitesi oluşturmanız mümkün. Dahası da var! Sitenize yönlendirme yapılabilecek butonları bile bir slider ile ekleyebilirsiniz! 


  • 4- Animasyonlu sunum yapmak

Beklenmedik bir bilgi daha! Indesign içerisinden animasyonlu sunum yapmanız da mümkün! Sunumlarınızın powerpoint formatında ve donuk olmasını istemiyorsanız, Indesign’ı bu noktada da kullanabilirsiniz! Indesign içerisinde yer alan buton tetikleyicilerini kullanarak başka bir animasyonu sayfa içerisinde kullanma imkanı edinebilirsiniz. Üstelik sunumunuzu CC’a yükledikten sonra kopyaladığınız linki ile birlikte tüm tarayıcılar içerisinde gösterme imkanı edinebilirsiniz. 


  • 5- Tasarımlarınızı dijital üzerinden sunmak

Tasarımlarınız hakkındaki görüşlerden haberdar olmak ve tasarımlarınızı dijital ortam üzerinden sunabilmek ister miydiniz? Baskı dosyasında birkaç yönlendirme butonu ile interaktif pdf oluşturma imkanına erişebilirsiniz. Ses, video oynatmaya izin veren pdf’leriniz sayesinde müşterilerinize etkileşimli pdf’leriniz ile tasarım ve genel proje tanıtımı yapabilme imkanına erişeceksiniz! Üstelik doküman kaydetme sırasında interaktif pdf seçeneği ile normalde GB’lar sürecek ve büyük alan kaplayacak bir dosya yerine MB’lara sığdırılmış bir dosya elde edebileceksiniz. Flash player olduğu takdirde her bilgisayarda oynatılabilecek bu pdf ile 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.