5 Etkili Google Meet Özelliği
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 14 Eylül 2022
 • 660

5 Etkili Google Meet Özelliği

Online toplantılar, uzaktan eğitimler, arkadaşlarla görüşmeler… Hepsi günümüzde nereden yapılıyor? Tabii ki Google Meets üzerinden!


Online toplantılar, uzaktan eğitimler, arkadaşlarla görüşmeler… Hepsi günümüzde nereden yapılıyor? Tabii ki Google Meets üzerinden. Google’a ait bir konferans uygulaması olan Google Meets üzerinden görüntülü görüşme ve çeşitli toplantılar düzenleyebiliyor oluşumuz, sıklıkla bu uygulamayı kullanmamızı sağlayan en önemli etken olarak öne çıkıyor. 

Video konferans yapmayı için veya online toplantı oluşturmayı tercih ettiğimizde en güvenilir olan ve en sık tercih edilen uygulama olarak Google Meets öne çıkmakta. Online görüşmeler için sık sık tercih edilen ve farklı kesimlerden veya işlerden pek çok kişinin kullanımına uyumlu ola Meets sayesinde profesyonel bir şekilde toplantı yönetimi yapmak da mümkün oluyor. 

Meets pek çok kişi tarafından kullanılsa da bazı etkili özellikleri herkes tarafından bilinmiyor. Peki, Meets’in en etkili özellikleri nelerdir? 


 • 1- Görüntülü ve sesli konferans

Tabii ki asıl amacı görüntülü ve sesli konferans yapmak olan Meets’in en önemli özelliği, sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde görüşmeleri sürdürebiliyor olmak. Elbette ki özellikler bunlarla sınırlı değil. Görüntülü konferansların yanı sıra classroom mantığı ile derslerin de Meets üzerinden işlenebiliyor olması büyük bir kolaylık sağlıyor. 


 • 2- Toplantıları kaydetme ve Drive'da otomatik olarak saklama

Yapılan toplantıların otomatik olarak kaydedilmesini ister miydiniz? Meets işte sizin için bu özelliği kendisi uyguluyor. Bu özellik sayesinde yapılan toplantı ve konferansları otomatik olarak kayıt altına alabiliyor ve daha sonrasında da açıp izleyebiliyorsunuz. Ayrıca toplantıya ait görüntülerin bu şekilde kayıt altında tutulması sizleri bir şeyi unutma veya bir noktayı atlama gibi olumsuzluklardan kurtarıyor. 


 • 3- Otomatik raporlar ile katılımcı takibi

Katılımcıların giriş çıkışını, toplantıda durdukları süreyi hesaplama ve raporlama özelliği de Meets’in önemli özellikleri arasında yer almakta. Katılımcıların durumunu kontrol etme ve toplantıyı etkili ve verimli bir şekilde yönetebilme imkanı tanıyor olmasıyla öne çıkan Meets, en başarılı konferans uygulamalarından biri olarak anılıyor. Özellikle pandemi sürecinde sıklıkla faydalanılan bir uygulama olması da Meets’e olan güveni artıran bir detay olarak öne çıkıyor. 


 • 4- Dijital beyaz tahtalar

Toplantı veya ders içerisinde dijital beyaz tahtalara yazmak veya çizmek ister misiniz? Meets işte bunun için var! Size sunmuş olduğu bu özellik sayesinde bir anlatı sırasında dikkat çekmek istediğiniz noktaları dijital beyaz tahtanıza çizme veya yazma imkanı edinebiliyorsunuz. Bu özellik de yine Meets uygulamasının dikkate değer ve katkı sağlayan özellikleri arasında yer alıyor. 


 • 5- Toplantı güvenlik kilitleri

Yaptığınız toplantıları korumaya almak ve tam denetimde tutmak mı? Meets ile çok kolay! Meets’in en güzel ve etkili özelliklerinden bir tanesi de toplantı ve güvenlik alanlarında kilitleri yönetebiliyor olmanızdır. Google ın geliştirmiş olduğu bu konferans uygulamasında yapılan toplantılarınızı veya derslerinizi korumaya alabilirsiniz. 


Bütün bu özelliklerin yanı sıra Meets’in devamlı güncellendiğini de unutmamak gerek. Yakın tarihlerde gelmesi planlanan bazı özellikler de bulunmakta. İşte Meets içerisindeki yeni özellikler:

 • • Konuşmacıları ekranın ortasına otomatik konumlandırma
 • • Birlikte ortaklaşa çalışırken birbirinizi görmek için canlı Meet görüntülü görüşmelerini Dokümanlarınıza, E-tablolarınıza ve Slaytlarınıza yerleştirme
 • • Okul alanınızın dışından kişilerle herkese açık canlı yayın yapma
 • • Canlı yayınlar sırasında altyazılar kullanma

Bu özelliklerle birlikte Meets’i çok daha etkin bir şekilde kullanmanız mümkün olacak. Böylece basit bir konferans uygulamasından öteye gitmiş olan Meets üzerinden pek çok işinizi etkili ve doğru bir şekilde yönetebileceksiniz. Üstelik özellikler kısmındaki bu kişiselleştirme imkanları da sağlanan önemli avantajlardan. Google Meet’e kaydolup özellikleri açmak için plan satın almak veya ücretsiz kısımlardan faydalanarak Meets’den yararlanmak mümkün.


Google Workspace Nedir?

İş hayatındaki ortak çalışma araçlarını ve iş uygulamalarını kapsayan Google Workspace, her boyutta işletmenin yararlanabileceği bir uygulama olarak öne çıkıyor. Bu plan işletmelerinize özel bir e-posta sağlayarak Gmail, Dokümanlar, E-Tablolar, Drive, Meet gibi farklı çalışma araçlarını bünyesinde barındırmaktadır. 

Her işletmenin faydalanabileceği ve ortak çalışma uygulamalarını içerisinde barındıran bu plan dahilinde siz de çalışma sürdürebilirsiniz. Ekibinizle ortak ve planlı çalışma sürdürmek istemeniz hâlinde son derece işinize yarayacak olan bu plandan faydalanabilirsiniz. 

Google, daha farklı pek çok özelliği ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Her daim güncellenen ve gelişen dijital evren içerisine daha kolay uyum sağlayabilmek için Dijital Çağda Stratejik Düşünme Teknikleri Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google’ın bilinmeyen çeviri özelliklerini incelemek için de ilgili bloğumuza göz atmanız yeterli olacaktır. 

Durmayın ve siz de Google’ın ve dijital dünyanın bilinmezlikleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için sitemizi ziyaret edin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.