5 Adımda Mülakatta Öne Çıkmak
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 16 Eylül 2022
  • 378

5 Adımda Mülakatta Öne Çıkmak

İş arayanların en büyük korkularından biri: Mülakat. Etkili ve doğru yönetilmeyen bir mülakat süreci, işi kapmanızdaki en büyük engel olabilir.


İş arayanların en büyük korkularından biri: Mülakat. Etkili ve doğru yönetilmeyen bir mülakat süreci, işi kapmanızdaki en büyük engel olabilir. Peki, mülakatlarda nasıl öne çıkılır? 

Mülakatta öne çıkabilmek için öncelikle uymanız gereken bazı kurallar ve yerine getirmeniz gereken bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamaların doğru bir şekilde olması adaylar arasından seçilmenizi ve işi kapmanızı sağlama noktasında son derece önemli. Doğru yönetilmiş bir mülakat, işe giriş biletiniz olacağı için bu süreci nasıl yönetmeniz gerektiğini iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir. 

Peki, işe alım sürecinin en önemli parçası olan mülakatlarda neler yapılmalı?


  • 1- Beden Dilini Etkili Kullanmak

Elinizi nereye koyduğunuzun dahi işe alım sürecini etkilediği biliyor muydunuz? Başvurduğunuz pozisyon ne olursa olsun, beden dilinizin bu işe en uygun kişi olduğunuzu gösterecek şekilde olması gerekir. Karşı taraf için sizin ilk odaya giriş şekliniz, attığınız ilk adımdaki özgüven veya çekingenlik dahi büyük önem taşır.

Mülakatlarda kendinizi avını izleyen bir aslanın karşısında gibi düşünmelisiniz. Karşınızdakine bir av olmadığınızı ve sizin de bir aslan olduğunuzu hissettirmelisiniz. Aksi takdirde sizi tek lokmada yenebilecek bir av gibi görecek ve bu iş için uygun olmadığınızı düşünecektir. Elbette ki bu noktada kastedilen haddinden fazla özgüvenli davranmanız değildir. 

Bu iş için uygun olup olmadığınızın görüşme sırasında anlaşılması için rahat ama usturuplu bir şekilde oturmanız gerekir. Otururken kesinlikle ellerinizle oynamamalısınız. Ayrıca herhangi bir şekilde gerginliğinizi belli edebilecek hareketlerden kaçınmalısınız. (Diz sallamak, saçlarla oynamak vb.)

Otururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kambur durmamaktır. Öne doğru, kambur bir duruş kendinizi korumak için saldırı pozisyonuna geçtiğiniz veya ezildiğiniz anlamlarına gelebilmektedir. Bir insanın ayağının durduğu yere dahi bakarak ruh hâlini çözümlemek mümkünken bu nedenle beden dilinize dikkat etmeniz mülakatlarda öne çıkmanızda büyük öneme sahip olacaktır. 


  • 2- Kılık-Kıyafet Tercihi

İnsan kaynakları tarafından iş görüşmelerinde en dikkat edilen noktalardan bir tanesi de kılık kıyafettir. “Kılık kıyafetimle mülakata uygun olduğumu nasıl anlayacağım”, sorusunu soruyor olabilirsiniz. Öncelikle iş görüşmelerinde giyeceğiniz kıyafetin aşırı abartıdan uzak olmasına dikkat etmelisiniz. 

Genellikle doğru bir mülakat kıyafeti, gömlek ve pantolon veya kadınlar için gömlek kalem etek/pantolon kombinlerinden oluşur. İlk izlenim noktasında önemli olduğu için ütülü, temiz kıyafetler giymek son derece önemlidir. Mülakata gelirken yapılan büyük hatalardan biri de abartı makyaj ve takı kullanımıdır. Mümkün olduğunca sade ama şık olunması daha etkili olacaktır.

Bonus: Mülakata giderken aşırı ağır veya çok parfüm sıkmamaya da özen göstermeniz gerekir. Güzel kokmayı hepimiz sevsek de bu durum sanılanın aksine kötü bir izlenim bırakacaktır. 


  • 3- Etkili Dil ve Konuşma Bilgisi

Doğru bir dil benimsemek ve kendini doğru bir şekilde ifade edebilmek de son derece önemlidir. Konuşma biçiminiz, ses tonunuz ve kelime birikiminiz, diksiyonunuz mülakatı başarıyla tamamlayabilmeniz için en önemli etkendir.

Bazı insanlar konuşsun ve biz sadece dinleyelim isteriz. Bunun nedeni karşımızdakinin etkili iletişim kurma becerilerinin yüksek olmasıdır. Mülakat sırasında başarılı olabilmek için sizin de bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için diksiyon geliştirici eğitimlerden de faydalanabilirsiniz. 


  • 4- Etkili Kendini Tanıtma (Doğru İlk İzlenim)

Kendini doğru bir şekilde tanıtma ve iyi bir ilk izlenim bırakma noktasında ifade gelişimini sağlamak gerekir. Mülakat sorularını doğru bir şekilde yanıtlama noktasında ilerleme kaydetseniz de ilk tanıtım noktasında başarılı olamazsanız mülakatın riske girmesi çok olasıdır. Kendinizi etkili tanıtmanız, mülakatı başarılı yürütmenize yardımcı olacak ve size mülakatın kalanında daha rahat olabilmek adına katkı sağlayacaktır. 

Diğer adaylar ile ayrışacağınız en önemli nokta kendinizi etkili tanıtmanız olacaktır. Başka adaylara olan ilgiyi kendinize çevirebilmek ve mülakatta başarı oranı ile öne geçebilmek için her şeyin başlangıcı kendinizi etkili tanıtmanızdır. 


  • 5- Söyleneceklerin ve Söylenmeyeceklerin Doğru Belirlenmesi

Mülakatlarda öne çıkmak için neler yapmak gerektiğini göz önünde bulundurduğumuzda iyi şekilde izlenim vermek için söylenmesi ve söylenmemesi gerekenlerin doğru belirlenmesi de son derece önemlidir. İş hayatı içerisinde etkili izlenim bırakmanın özü doğru ifade biçimlerini benimsemektir. Kendinizi ve hangi yeteneklere sahip olduğunuzu belirtip genellikle net cevaplar vermeniz mülakatta son derece etkili olacaktır. 

Mülakatta önemli püf noktalardan birisi, cevabı kolaylıkla arama motorlarında bulunabilecek soruların sorulmamasıdır. Bu tip sorular, iş başvurusunda bulunduğunuz yeri yeterince araştırmadığınız izlenimini oluşturacaktır. Bu nedenle de son derece olumsuz algılanacaktır. 

Soru sorma noktasında çekinmemeniz ve kendinizi doğru ifade etmeniz de büyük önem taşımaktadır. Bir işe girmeden önce işverenlerin olduğu kadar sizin de haklarınızı öğrenmeniz ve etkili sorular sormanız gerekir. Bu noktada karşı tarafa: “Bir çalışandan beklentileriniz nelerdir?” gibi sorular sorabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.