5 Adımda Google Maps
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 20 Eylül 2022
  • 676

5 Adımda Google Maps

En sık kullandığımız navigasyon uygulaması olarak bilinen Google Maps, kullanışlı ve pek bilinmeyen pek çok özelliğe sahip bir uygulama olarak öne çıkıyor.


En sık kullandığımız navigasyon uygulaması olarak bilinen Google haritalar, kullanışlı ve pek bilinmeyen pek çok özelliğe sahip bir uygulama olarak öne çıkıyor. Hiç bilmediğimiz bir yere giderken dahi Google maps sayesinde yolumuzu bulabiliyoruz. 

Google haritalar kısmını aktif ve doğru bir şekilde kullanabilmek için ilk adımda haritada bir yer aramak veya haritalara tıklamak gerekiyor. Bir yer aratıldıktan sonra ikinci adımda ise sağ alt köşedeki yol tarifi kısmından navigasyonu başlatmak mümkün oluyor. 

Yol tarifi alırken üçüncü adımda yolculuk şeklinizi seçmeniz gerekiyor. Bu kısımda özel aracınızla mı, toplu taşımayla mı yoksa yürüyerek mi yolculuk edebileceğinizi seçebiliyorsunuz. Dördüncü adımda alternatif rotaları da göz önünde bulundurarak dilediğiniz güzergahı seçmeniz bekleniyor. Son olarak yol tarifine başla seçeneğini tercih ederek dilediğiniz noktaya varış için yol tarifi alabiliyorsunuz. 

Yukarıda belirtilmiş 5 adıma bağlı kalarak Google haritalar üzerinden dilediğiniz güzergaha gidiş ve dönüş tarifini alabilmeniz mümkün! Bu adımları izleyerek siz de yolunuzu çok daha rahat bir şekilde bulabileceksiniz!


Google Maps’in Bilinmeyen Özellikleri

Google Maps, pek çok kişi tarafından kullanılsa da henüz pek az kişi tarafından bilinen ve keşfedilmemiş pek çok özelliğe de sahip. Bu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:


  • 1- Haritadaki Önemli Yerleri İşaretleyebilmek

Google Maps içerisindeki en önemli ve faydalı özelliklerden bir tanesi haritada bulunan önemli yerlerin işaretlenebiliyor olması. Pek kullanılmayan ve bilinmeyen bu özellik ile önemli gördüğünüz noktaları işaretleyebilir ve daha kaliteli bir harita hizmetinden faydalanabilirsiniz. Örneğin evinizin ve iş yerinizin adreslerini ve yerlerini kaydetmeniz, yeniden konum bilgisi girmenize ve internet kullanmanıza gerek olmadan doğrudan haritalar hizmetlerinden faydalanmanızı mümkün kılıyor. 


  • 2- Gişelerin Olmadığı Alternatif Yolları Görüntüleme

Herhangi bir gişeye yakalanmadan, alternatif yollardan geçmek istiyorsanız Google Maps bunu da sizler için düşünüyor! Haritalar içerisinde rota belirlerken gişelerin olmadığı alternatif yolları tercih etmeniz ve buna göre bir güzergah çizmenizin mümkün olması büyük bir kolaylık sağlıyor. 


  • 3- Gideceğiniz Yerdeki Gezilecek Yerlerini Bulmak

Yeni bir yeri keşfederken ve hatta yeni bir ülkeyi gezerken gezilecek yerlerin nereler olduğunu öğrenmek ve dolu dolu geçirilmiş bir gezi keyfi yaşamak isteriz öyle değil mi? İşte bunu sağlayabilmek için doğru bir planlama yapmak ve gidilen yerdeki gezilecek alanlara hakim olmak gerekir. Bir düşünün… İngiltere’de keyifli bir tatil yapmak istiyorsunuz, fakat nereleri gezmeniz gerektiğini henüz bilmiyorsunuz. 

Google Maps sayesinde konumunuza bağlı olarak en yakından en uzağa gezilebilecek bütün alanların rota bilgilerine ulaşabilirsiniz! Üstelik dil problemi çekmeden ve başkalarına sormadan da bu navigasyon uygulaması sayesinde yolunuzu bulabileceksiniz! Yok ben insanlara sormak, emin olmak istiyorum fakat dil bilgim yetersiz diyorsanız; o hâlde İngilizce İntermediate Eğitimi’mizi alabilirsiniz! 


  • 4- Toplu Taşıma Saatlerini Öğrenmek

Her sabah kaçan toplu taşıma araçlarından bıktınız mı? Google Maps sayesinde artık böyle bir sorununuz kalmayacak! Google maps üzerinden toplu taşıma araçlarının saatlerini öğrenmeniz ve geç kalmadan dilediğiniz yere yetişme imkanı edinmeniz mümkün. Üstelik bir den fazla toplu taşıma aracının saatlerine de bakabiliyorsunuz. 


  • 5- Çevrimdışı Kullanım Hakkına Sahip Olmak

Google Maps’i çevrimdışı da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem şarjı hem de interneti yiyen uygulamalardan biri olan Google maps, rota indirme seçeneği ile internetsiz de indirdiğiniz rota ile ilgili yol tarifi alabilmenize imkan tanıyor. Böylece Google haritalar uygulamasından bakıp internetsiz de yol tarifinizi takip edebilmeniz mümkün oluyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.