5 Adımda Etkili İletişim Kurmak
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 29 Eylül 2022
  • 480

5 Adımda Etkili İletişim Kurmak

Etkili iletişim kurabilmek için özellikle izleyebileceğiniz 5 adım bulunmakta. Bu adımları izleyerek siz de etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.


İletişim, hayatın her alanında önemi ve etkisi büyük olan bir noktadır. Özellikle iş yaşantısında, etkili iletişim kurabilmek son derece önemli olmaktadır. Etkili iletişim kurabilmek için ise izlenmesi gereken belli başlı adımlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları göz önünde bulundurarak iletişim kurmanız hâlinde etkili bir şekilde kendinizi ifade edebilir ve karşınızdakinin dikkatini tam olarak üzerinizde toplayabilirsiniz. 

Etkili iletişim kurabilmek için özellikle izleyebileceğiniz 5 adım bulunmakta. Bu adımları izleyerek etkili bir şekilde iletişim kurabilme imkanına erişebilirsiniz. Etkili iletişimin gücü, hayatınızın her alanına etki edeceği için siz de etkili iletişim yollarını öğrenerek çok daha etkili bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz!

Şimdi etkili iletişim kurma adımlarını inceleyelim:


  • • İlk Adım: Beden Dilinizi Doğru Kullanın

Etkili iletişim kurmakta beden dilini doğru kullanmanın ne gibi katkıları olabilir? Kendimizi ifade ederken yalnızca kelimelere başvurmayız. Oturuşumuz, duruşumuz, ellerimizi koyduğumuz yer ve hatta ayaklarımızın dönük olduğu yön bile iletişim kurma noktasında bizi avantajlı veya dezavantajlı hâle getirebilir. 

Etkili iletişim kurmak için gerekli olan maddeler arasında beden dilini doğru kullanmanın olması kimileri tarafından garip karşılanabilse de aslında son derece uygundur. Doğru bir iletişimin anahtarı yalnızca kelimelerden geçmemektedir. Bu noktada karşınızdaki kişi veya kişilerle iyi bir iletişim kurabilmek için bedensel iletişim becerilerinden de faydalanmanız gerekir. Peki, iletişim kurarken beden diliniz nasıl olmalı?

Etkili iletişim kurmanın olmazsa olmazı olan beden dili, karşınızdaki insanı çok daha dikkatli dinlemeye teşvik edecek şekilde olmalıdır. Omuzlar düz, baş dik ayaklar ise tercihen bitişik olmalıdır. Aynı zamanda ayakların yönünün hangi tarafa baktığı da büyük önem arz etmektedir. Araştırmalara göre ayaklarımızın genelde en çok ilgilendiğimiz kişiye dönük olduğu açıklanmıştır. Bütün bu verilere ve araştırmalara bağlı olarak beden dilinin iletişimdeki önemini anlamamız mümkündür. Siz de etkili beden dili kullanımını öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.


  • • İkinci Adım: Diksiyonunuzu Düzeltin

Elbette ki etkili iletişimin sırlarından bir tanesi de düzgün bir diksiyonla konuşmaktır. Konuşma sırasında ses tonunuzun, tınıların ve nefes alış-veriş süreçlerinizin bile karşınızdakinin konuşmaya olan ilgi seviyesini etkilediğini biliyor muydunuz? 

Bir konuşma sırasında karşı tarafın daha iyi bir dinleyici olması dahi aslında bize bağlı iken, diksiyonunun iletişimdeki önemi de geri plana atılamayacak kadar büyüktür. Konuşmanız sırasında diksiyonunuzu geliştirmek için Diksiyon Eğitimi’mize de göz atabilirsiniz. Diksiyonda önemli olan noktalardan bir tanesi de açık olmaktır. Karşınızdaki kişinin sizi daha iyi anlamasını istiyorsanız tane tane konuşun ve açık olun. Bu sayede etkili iletişim kurma noktasında önemli bir adım atmış olacaksınız. 


  • • Üçüncü Adım: Kelime Dağarcığınızı Genişletin

İletişimde kelimelerin önemi de yadsınamayacak kadar çoktur. Etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için kelime dağarcığınızın geniş olması da bu nedenle son derece önemlidir. İyi bir kelime dağarcığı sayesinde çok daha etkili bir şekilde konuşmanız da mümkün olacaktır. 

Kişilerle iletişim kurmak noktasında en önemli şeylerden bir tanesi kelimeleri seçerek ve geniş bir kelime yelpazesi ile konuşmaktır. Karşınızdaki kişilere kendinizi etkili bir şekilde anlatabilmek ve kelime dağarcığınızı geliştirebilmek için ise bol bol okuma ve araştırma yapmak gerekir. Peki, bunca şeyi kısıtlı zamanda kim okuyacak? Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi’miz sayesinde siz de nasıl hızlı okuma yapacağınızı öğrenebilir ve kelime dağarcığınızı genişletme yolunda ilerleme kaydedebilirsiniz.


  • • Dördüncü Adım: Jest ve Mimiklerinizi Doğru Yönetin

Etkili iletişim kurmak için standart beceriye sahip olmanın ötesine geçmek gerekir. Etkili iletişim için yapılması gereken şeylerden bir tanesi de jest ve mimikleri doğru kullanmaktır. Karşımızdakine duygularımızı aktarmanın en etkili yolu olan jest ve mimikleri doğru kullanarak kendimizi çok daha iyi bir şekilde ifade edebiliriz.

Kendimizi doğru bir şekilde ifade etmemiz, duygularımızı aktarmamız, düşüncelerimizin bizler üzerinde bıraktığı etkileri hissettirmemiz için jest ve mimiklerimizi etkili kullanmamız da son derece mühimdir. Özellikle “ne olursa olsun yüzünden okunuyor” ifadesini hepimiz sık sık duymuşuzdur. İşte bu nedenle de jest ve mimiklerimizi yönetebilmemiz etkili iletişim kurabilmek için büyük önem arz etmektedir. 


  • Beşinci Adım: Karşınızdaki Kişi veya Kişileri Analiz Edin/Haklarında İlgili Bilgileri Edinin

Beşinci ve son adımda ise analiz becerinizi geliştirmeniz yer alıyor. Etkili bir şeklide iletişim kurabilmenin adımları sabit olsa da bazı konuşmaların seyri, değinilecek noktalar, hassasiyetler ve örnekler kişilik tipine göre geliştirilmektedir. Bu nedenle de kişilik tiplerini iyi çözümlemiş olmak son derece mühimdir. 

Bir insanı analiz etmenin en kolay ve etkili yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçmektedir. Bunun yanı sıra iyi bir dinleyici olsanız bile bir kişi hakkına detaylı analiz yapabilmek bazı özellikleri ve teknikleri gerektirmektedir. Bu noktada Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi’miz sizler için son derece faydalı olacaktır. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.