3 Adımda Stresten Kurtulacaksınız
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 14 Aralık 2022
  • 514

3 Adımda Stresten Kurtulacaksınız

Hayatımızda her adımda stresle boğuşurken ise hepimizin aklında tek bir soru bulunmaktadır: Stresten nasıl kurtulurum?


Stres hemen hepimizin yaşamının ayrılmaz bir parçası. İş hayatımızda, özel yaşantımız içerisinde, ikili ilişkilerimizde ve daha hayatımızın pek çok noktasında stresle boğuşmaktayız. Hayatımızda her adımda stresle boğuşurken ise hepimizin aklında tek bir soru bulunmaktadır: Stresten nasıl kurtulurum? 

Hayatımızı daha kaliteli bir hale getirebilmek ve daha etkili bir şekilde yaşantımızı sürdürebilmek için stresten kurtulmamız gerekmektedir. Bu nokta pek çok inanın tıkandığı ve çözüme kavuşturamadığı bir nokta olarak da hayatımız içerisinde yer edinmektedir. Stresle baş etme ve stresin olumsuz etkilerinden kurtulma gibi noktalarda ilerleme kaydedebilmek için kişilerin öncelikle kendilerini geliştirmesi ve bu gelişim ile birlikte stresi nasıl yönetebileceklerine karar vermesi gerekmektedir.  

Stresi yenmenin hayatınızda hem maddi hem de manevi etkileri olduğunu da görebilmek mümkündür. Çok daha rahat bir şekilde yaşamınızı sürdürebilmek ve etkili bir şekilde ilerleyebilmek için de yapılabilecek belli başlı şeyler bulunmaktadır. İşte stresi yenmenize ve çok daha etkili bir şekilde yaşamınızı sürdürebilmenize yardımcı olacak 3 etkili adım! 


Yoga/ Meditasyon Gibi Aktivitelerle Uğraşın 

Psikolojik anlamda da rahatlamanızda katkı payı büyük olacak olan meditasyon, yoga gibi hem zihni hem de bedeni çalıştırmaya yönelik aktivitelerle stres seviyenizi yönetebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu noktada sizler de stresinizi daha etkili bir şekilde yönetebilmek ve stres seviyenizi düşürerek daha etkili bir şekilde yaşamınızı sürdürebilmek için yoga ve meditasyon gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Stres seviyenizi azaltmanın yanında yaşam felsefenizde köklü bir değişime giderek daha etkili bir şekilde kişiliğinizi yapılandırma ve hayatınızı sürdürme süreçlerine girmenize de katkı sağlayacak bu aktiviteler, bedensel faaliyetleri ve hareketliliği de desteklediği için son derece idealdir.  

Sizler de stres seviyenizi en doğru şekilde yönetebilmek için Meditasyon, Yoga ve Reiki Eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. Bu sayede sizler de çok daha kolay ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için önemli bir adım atmış olacaksınız! Durmayın ve bu fırsattan faydalanarak strese bir dur deyin! 


Uyku Düzeninizi Sağlayın 

Stres oluşumundaki en önemi etken sizce nedir? Kahve tüketimi, hareketsizlik, yoğun iş temposu...? Hayır bunlardan hiçbiri değil! Stres oluşumundaki başlıca nedenlerden bir tanesinin uykusuzluk olmasına pek şaşmamak gerek. Uykusuz kaldığımızda vücudumuzun stresi tetikleyici şekilde hormonsal dengimizi şekillendirdiğini biliyor muydunuz? 

Stresli bir yaşamdaki en önemli etkenlerden bir tanesi de yeterli uykunun alınamaması ve vücudun yeterince dinlenememesidir. Üstelik burada kastedilen uzun saatler boyunca uyumak da değildir. Uyku düzeni, pek çoğumuzun sandığının aksine yalnızca saatlerle ölçülebilen bir durum değildir. Uyku kalitemizi artırıcı şekilde yattığımız yerdeki ses, nem düzeylerine ve daha pek çok etkene bağlı olarak uyku düzenimizin bozulduğu görülebilir. Bu noktada belli başlı rutinler oluşturmak ve elbette ki yeterli gelecek şekilde uyku süresini planlamak etkili olacaktır.  


Dengeli Beslenmeye ve Şekerden Uzak Durmaya Özen Gösterin 

Vücudumuzda stres ve sıkıntı şeklindeki negatif etkilerin ortaya çıkmasındaki bir diğer etken de beslenme düzenimizdir. Dengeli beslenen kişilerin stres düzeylerinin çok daha düşük seviyelerde olduğu pek çok kez gözlemlenmiştir. Bu noktada bakıldığında yapılabilecek en etkili şey stresi yenme noktasında dengeli beslenmeye de özen göstermektir.  

Gün içerisinde tükettiğimiz çay, kahve, şeker miktarlarına bağlı olarak vücudumuzun stres düzeyinde artışa gidebildiği bilinmektedir. Bu noktada dengeli beslenmek ve özellikle de aşırı şekerden uzak durmak son derece belirleyici ve etkili olmaktadır. Sizler de dengeli beslenme ve güzel yiyecekler yapabilme noktasında bilinçlenmek için Aşçılık Eğitimi’mize de bir göz atabilirsiniz.  


Stresi Yenmek İçin Ne Yapmalı? 

Stresi yenebilmek ve çok daha kolay bir yaşamın kapılarını aralayabilmek için yapılabilecek ne mantıklı şeyler yukarıda da belirtilmiş olan 3 adımı uygulamaktır. Bunun yanı sıra da elbette stresi yenebilmek için yapılabilecek daha başka şeyler de bulunur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Sosyal medyadan uzak durmak 
  • Nefes egzersizleri yapmak 
  • Tartışma ortamlarından uzak durmak  
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak 
  • Meditatif çalışmalara ve masaj gibi uygulamalara yönelmek 
  • Şifa çalışmaları yapmak 

Bu adımları dikkate alarak da stres seviyesinde düşüş gözlemlemek mümkündür. Sizler de stresinizi yenmek için bu maddeleri uygulayabilir ve stres seviyenizi çok daha etkili bir şekilde yöneterek çok daha etkili bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Durmayın ve muhakkak bu adımları uygulayarak çok daha mutlu olacağınız bir yaşamın kapılarını aralayın! 


Stres Her Zaman Negatif Midir? 

Stres bilinenin aksine her zaman negatif bir duygu değildir. Çoğu zaman sorumluluk bilinci yükleme ve daha etkili bir şekilde yaşantıyı sürdürme gibi etkileri de bulunan bu duygu dengeli bir şekilde bünyede bulundurulduğunda kişilerin yaşantılarına fayda dahi sağlayabilmektedir.  

Stresin olumsuz etkileri kadar olumlu etkileri olduğu da görülebilmektedir. Özellikle de son dakika savaşçıları bu dediğimi daha iyi anlayacaktır. İşleri yetiştirme, çok daha başarılı bir şekilde üretim süreçlerini tamamlama gibi noktalarda stresin olumlu yanlarını da görebilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada sizler de stresin negatif etkilerinden korunmak ve pozitif yanlarının neler olduğunu öğrenebilmek için Stres Yönetimi Eğitimi’mizi alabilirsiniz! Durmayın ve siz de stresten uzak, rahat bir yaşam sürdürmek için muhakkak eğitimimizden faydalanın ve stresin olumlu yüzü ile tanışma fırsatı yakalayın. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.