29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 29 Ekim 2022
  • 723

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ülkemiz tarihi açısından önemli pek çok gün bulunsa da 29 Ekim bir milat olarak anılmaktadır.


Ülkemiz tarihi açısından önemli pek çok gün bulunsa da 29 Ekim bir milat olarak anılmaktadır. Şu anda toprakları üzerinde bir bütün olarak yaşıyor olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 29 Ekim, Türk milletinin kazanmış olduğu hakların ve ülke korunumunun sağlanması adına önemli bir tarih olarak akıllara kazınmıştır. 

Halkın kendi kendini yönetmesini esas alan bir rejim olan cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde duyurularak ilan edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, halkın sözünü ve sesini duyurmak, eski ve yanlış rejimleri engellemek için Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanına karar verdiği bu tarihte, ülkenin ve halkın kaderini de olumlu yönde etkileyen önemli bir adım atmıştır. 

Öngörüleri ve liderliği ile yönetim biçiminin değişmesini ve cumhuriyetin ilanını kararlaştıran Atatürk, 29 Ekim 1923’te bu kararını duyurdu. Büyük mücadelelerle kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, temellerini o gün atan Atatürk, yürüttüğü kutlu savaşlar ve müthiş liderliği ile Türk halkının egemenliğini baki kılarak Türk halkı için önemli bir adım atmış oldu. 

29 Ekim’in ilk kez kutlanması 1925 yılında çıkarılan bir yasa ile 29 Ekim gününün Cumhuriyet Bayramı ilan edilmesi ile olmuştur. Bu tarihten itibaren 29 Ekim resmi bir bayram olarak her yıl kutlanmaya başlandı. 

Teşkilat- Esasiye Kanunu’nun kabulü ile halkın kayıtsız şartsız egemenliğe sahip olduğu kesinleştirilmişti. Bu noktada Büyük Millet Meclisi’nin kurulması ve halkı temsil adına meclisin kararlar vermesi uygun görülmüştür. Fakat 1 Kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılması sonrası büyük bir kafa karışıklığı ile halkın beklemekte olduğu görülmüştü. 

Bu süreçlerde meclisin halk adına ülkeyi yönettiği süreçlerin sonrasında, dağılan meclisin yerine bir başka etkili meclis kurulamamış olması Mustafa Kemal’i düşündürdü. Bunun sonunda Cumhuriyet rejiminin en doğru rejim olduğuna karar veren ve bu fikri İsmet İnönü ile görüşen Atatürk, bu rejimin ilanına karar verdi.

Halkın etkili bir şekilde kendini ifade edebilmesine ve yönetimde söz hakkı sahibi olabilmesine imkan tanıyan cumhuriyet rejimi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilmişti. Bu rejim değişikliği sonrası halkın yönetimdeki gücü artmış ve ülke meclis tarafından değil, halkın söz hakkıyla yönetilmeye başlanmıştı.

Büyük zorluklarla kurulan ve her bir karışı bizler için son derece önemli olan ülkemizin bu önemli değişikliğe gitmesi sonrası günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması mümkün oldu. 29 Ekim'in 1925 te yasa ile resmi bir bayram olarak açıklanması sonrasında da Cumhuriyetin ilanı her yıl kutlanmaya başlandı.  

Bugün de kutlanan ve son derece önemli olan bu bayramı 1925 ten beri milletçe her sene kutlamaktayız. Daha nicelerini umarak kutladığımız bu güzel günü, başta Atatürk’ümüz olmak üzere bütün gazi ve şehitlerimiz ve bu ülke uğruna fedakarlık etmiş bütün vatandaşlarımızı anarak kutlamaktayız. 

Bu güzel günde Eğitim Kutusu ailesi olarak da büyük bir minnet ve saygı ile cumhuriyetin ilanını kutlamaktayız. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu ve daim olsun!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.