Kariyer

2024 Üniversite Taban Puanları Düşecek mi?

Üniversite taban puanları, bir üniversitenin belirli bir bölümüne yerleşebilmek için en az almanız gereken puanı ifade eder. Bu puan, her sene ÖSYM tarafından yapılan YKS yerleştirme sonuçlarına göre belirlenir. İlgili bölüme son yerleşen adayın yerleştirme puanı, o bölümün taban puanı olarak ifade edilir. Yani bir bölüme yerleşebilmek için o bölüme yerleşen son adaydan daha fazla puan almanız gerekmektedir.

 

Adaylar, istedikleri üniversite ve bölüm için gereken ortalama taban puanı öğrenebilmek için bir önceki sene yapılan YKS yerleştirme sonuçlarını referans almalıdır. Bu taban puanları size fikir verebilir, ancak kesinlik taşımaz çünkü taban puanları her sene değişebilir. 2024 Üniversite taban puanları için UniversiteGO’yu ziyaret edebilirsiniz.

 

Taban Puanları Neden Her Sene Değişir?

Taban puanlarının her sene değişmesinde sınava giren aday sayısı, değişen kontenjanlar, o seneki sınavın zorluğu ve adayların başarı sıralamaları gibi sebepler yer alabilir.

Artan kontenjanlar taban puanlarının düşmesine sebep olurken, sınava giren aday sayısının artması yığılma oluşturacağından taban puanlarını yükseltebilir. 4 yıllık bölümlerin taban puanları için UniversiteGO’yu ziyaret ediniz.

 

2024 Üniversite Taban Puanları Düşecek mi?

2024 YKS gerçekleşmeden üniversite taban puanlarını kesin olarak tahmin etmek mümkün değildir. Ancak 2024 üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına, gerçek sınava en yakın sonuçları veren ÜniversiteGO’dan ulaşabilirsiniz. 2 yıllık bölümlerin taban puanları için UniversiteGO’yu ziyaret ediniz.