2023 YKS Puan Hesaplama
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 02 Haziran 2023
  • 151

2023 YKS Puan Hesaplama

Haziran ayına giriş ile birlikte bütün gözler ÖSYM'ye döndü. Peki, YKS 2023 puan hesaplaması nasıl yapılır?


Haziran ayına giriş ile birlikte bütün gözler ÖSYM'ye döndü. Haziranın 17'si ve 18'inde gerçekleşecek olan YKS birinci ve ikinci oturumlarına dair pek çok konu merak ediliyor. Tüm bu merak edilenlerin yanında merak edilen bir diğer konu ise puanların nasıl hesaplanacağı. Peki, YKS 2023 puan hesaplaması nasıl yapılır?

YKS'ye girecek olan adayların YKS, TYT - AYT puan hesaplama süreçlerini merak ettiği bilinmekte. YKS puanının hesaplanması için öncelikle sınav süreçlerini geride bırakmış olmanız gerekiyor. Puanlama süreci için elbette yalnızca resmi sınav sonuçlarını kullanmaya gerek duyulmuyor. Adayların tyt-ayt denemelerinin sonuçlarını test etmek için de bu tip sistemleri kullanması mümkün oluyor. Örnek bir hesaplayıcı görmek için tıklayınız.

YKS puan hesaplaması yapılırken diploma notunuzu da ekleyerek puan hesaplaması gerçekleştirildiği biliniyor. Bu noktada tam bir puan hesaplayabilmek için ortaöğretim başarı puanının da eklenmesi gerekiyor. Ortaöğretim başarı puanı (obp) 4 yıllık lise sınıf ortalamalarının toplamının ortalaması ile belli oluyor. 

2023 YKS de baraj puanı kaldırıldı mı, sorusu da sıklıkla merak ediliyor. Pek çok aday ayt ve tyt de baraj puanı kaldırıldı mı, sorusuna yanıt arıyor. Geçen sene baraj puanının kaldırılması ile birlikte bu sene de aynı uygulamanın tekrarlanıp tekrarlanmayacağı araştırılmaya başlandı. Herhangi bir açıklama yapılmaması gerekçesi ile baraj puanının bu sene de uygulanmayacağı bilinmekte. 


YKS 2023 Derslerin Puan Ağırlığı Nedir?

YKS, Türkiye'de üniversiteye giriş için yapılan ve üniversite tercihlerinde büyük bir etkiye sahip olan bir sınav uygulaması. Bu yüzden, sınava hazırlanan öğrencilerin puan ağırlığını doğru bir şekilde anlamaları büyük önem taşıyor. Peki, YKS 2023 ders puan ağırlıkları nedir?

Temel Yeterlilik Testi (TYT):

TYT içerisinde, Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testi vardır. Bu testin puanı, üniversite tercihlerinde en az yüzde 40 ağırlığa sahip. Puan hesaplamasında Türkçe ve Matematik testleri 40'ar soruyla katılırken, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri ise 20'şer soruyla değerlendiriliyor. TYT için derslerin katsayıları şu şekilde ele alınıyor:

TYT
Matematik: 3.3 PuanTürkçe: 3.3 PuanFen: 3.4 PuanSosyal: 3.4 Puan

Yabancı Dil Testi (YDT):

YDT, yabancı dil bilgisini ölçen bir testtir ve puanı, üniversite tercihlerinde yüzde 20 ağırlığa sahiptir. Bu testin amacı, öğrencilerin yabancı dil becerilerini değerlendirmektir. Yabancı Dil Testi'nde genellikle İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi dillerden biri tercih edilir. 

Alan Yeterlilik Testi (AYT):

AYT, Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler-2 testi,  matematik ve fen bilimleri olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Bu testin puanı, üniversite tercihlerinde %60 ağırlığa sahiptir. AYT'deki her bölüm, farklı puan ağırlıklarına sahiptir. Eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümlere bağlı olarak da derslerin alınan ağırlığı değişiklik gösteriyor. AYT ve YDT için derslerin katsayıları şu şekilde ele alınıyor:


Sayısal (MF) Katsayıları

TYT
Matematik: 1,32 PuanTürkçe: 1,32 PuanFen: 1,36 PuanSosyal: 1,36 Puan

AYT
Matematik: 3 PuanFizik: 2,85 PuanKimya: 3,07 PuanBiyoloji: 3,07 Puan


Sözel (TS) Katsayıları

TYT
Matematik: 1,32 PuanTürkçe: 1,32 PuanFen: 1,36 PuanSosyal: 1,36 Puan
AYT
Edebiyat: 3 PuanTarih-1: 2,8 PuanCoğrafya-1: 3,3 PuanTarih-2: 2,9 PuanCoğrafya-2: 2,9 PuanFelsefe: 3 PuanDin Kültürü:  3,3 Puan


Eşit Ağırlık (TM) Katsayıları

TYT
Matematik: 1,32 PuanTürkçe: 1,32 PuanFen: 1,36 PuanSosyal: 1,36 Puan
AYT
Matematik: 3 PuanEdebiyat: 3 PuanTarih-1: 2,8 PuanCoğrafya-1: 3,3 Puan


Yabancı Dil Katsayıları

TYT
Matematik: 1,32 PuanTürkçe: 1,32 PuanFen: 1,36 PuanSosyal: 1,36 Puan
AYT
Yabancı Dil: 3 Puan

Bu ağırlıklar gözetilerek adayların girmeyi hedefledikleri bölüme göre belirli puanları alması bekleniyor. Adaylar ise almak istedikleri puanda kaç adet ve hangi dersten netler çıkartmaları gerektiklerini buna göre hesaplıyor. Elbette bu hesaplamalar sırasında standart sapmayı da unutmamak gerekiyor. 


TYT Puanı ile Girilecek Bölümler

TYT sıralama hesaplama kadar merak edilen konulardan biri de TYT ile girilebilecek bölümler. Bilindiği gibi sınavdan sonra geçerli 2 yıllık süreçte TYT puanınızı kullanmanız mümkün oluyor. Bu noktada da TYT ile girilecek bölümler sık sık araştırılıyor. İşte bu bölümlerden bazıları:


Adalet (2 Yıllık)
Ağız ve Diş Sağlığı (2 Yıllık)
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (2 Yıllık)
Ambalaj Tasarımı (2 Yıllık)
Ameliyathane Hizmetleri (2 Yıllık)
Anestezi (2 Yıllık)
Arıcılık (2 Yıllık)
Aşçılık (2 Yıllık)
Bitki Koruma (2 Yıllık)
Biyokimya (2 Yıllık)
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü (2 Yıllık)
Boya Teknolojisi (2 Yıllık)
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (2 Yıllık)
Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri (2 Yıllık)
Atçılık ve Antrenörlüğü (2 Yıllık)
Atık Yönetimi (2 Yıllık)
Avcılık ve Yaban Hayatı (2 Yıllık)
Ayakkabı Tasarım ve Üretimi (2 Yıllık)
Bağcılık (2 Yıllık)
Bahçe Tarımı (2 Yıllık)
Bankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık)
Basım ve Yayım Teknolojileri (2 Yıllık)
Bilgi Yönetimi (2 Yıllık)

Bu bölümler haricinde TYT ile girilebilen başka bölümler de vardır elbette. Fakat bu bölümlerin her biri için üniversite şart mı? Hiç sanmıyoruz! Üniversite gerektirmeyen bölümlere ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!

  • 13367 Kişi
  • 6 Modül
  • 46 Ders
999 ₺ yerine 734 ₺
  • 41 Kişi
  • 2 Modül
  • 2 Ders
1560 ₺ yerine 1121 ₺