2023 YKS Ne Zaman Yapılacak?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 08 Aralık 2022
  • 311

2023 YKS Ne Zaman Yapılacak?

2023 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS sınavı için adaylar şimdiden heyecanlanmaya başlamış durumda. Peki, ÖSYM 2023 sınav tarihini belirledi mi?


2023 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS sınavı için adaylar şimdiden heyecanlanmaya başlamış durumda. Yaz döneminde her sene tekrarlanan bu sınav ile üniversiteye giriş için gerekli notların alınacağı bilinmekte. Peki, ÖSYM 2023 sınav tarihini belirledi mi?

2023 YKS sınav tarihi ÖSYM tarafından duyuruldu. Pek çok kişi YKS ne zaman yapılacak, sorusunun cevabını araştırmaktaydı. ÖSYM; 2023 YKS ne zaman olacak, sorusuna yanıt arayan kişiler için ÖSYM 17-18 Haziran'da yapılacak açıklamasında bulundu. Böylece 2023 YKS sınav tarihi resmen duyurulmuş oldu.

Uzun zamandır açıklanması beklenen 2023 yılı sınav takvimi ile ilgili açıklama nihayetinde ÖSYM tarafından geldi. ÖSYM takvimine göre yükseköğretim kurumları sınavı Haziran 2023'te yapılacak.

Sınav takvimine göre YKS oturumları 17-18 Haziran 2023'te tüm Türkiye genelinde gerçekleştirilecek. ÖSYM, YKS başvuruları hakkında da tarih açıklamasını yapmış bulunmaktaydı. Açıklamaya göre Mart 2023'te YKS başvuruları yapılacak ve böylece Haziran ayı içerisinde adaylarının sınavlara girmesi mümkün olacak.


2023 YKS'ye Kimler Girecek?

Her yıl olduğu gibi 2023 yılı içerisinde de gerçekleştirilecek olan YKS sınav tarihi belli oldu. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava 17 ve 18 Haziran'da giriş yapılacak. 

Her sene bu sınava sıkı bir şekilde çalışan ve iki oturumda gerçekleşen sınavına girerek üniversite giriş puanını belirlemek isteyen adayların bu haberi büyük bir merakla beklediği de biliniyordu. Peki, YKS sınavına kimler girecek?

YKS sınavına, kayıt dönemlerinde başvuru yapmış olan kişilerin girmesi mümkün olacak. Sınava girebilmek için liseden mezun olma koşulları da bulunduğu unutulmamalı. Liseden mezun olmuş olan ve kayıt döneminde kaydını yaptıran herkesin 2023 YKS sınavına girmesi mümkün olacak.

Tahmini 4-5 milyon aralığında adayın katılacağı bu sınav 2 günde gerçekleşecek. Ayrıca dil öğrencileri için 3 bir oturum olan yabancı dil oturumu da sınavın 2. gününde gerçekleşecek.


YKS Sınavında Hangi Alan Hangi Derslerin Sorularını Çözecek?

YKS sınavı ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de sınav sorularının alanlara bağlı olarak nasıl cevaplanacağıdır. Sınavın 2 günde yani iki farklı oturumda gerçekleşeceği bilinmekte.

Sınav süresince 17 Haziran gününde gerçekleşen tyt sorularına bütün adayların katılması ve soruları yanıtlaması gerekmekte. Temel düzeyde olan gerekliliği ölçen bu sınavda bütün alanlardaki öğrencilerin olabildiğince soruları doğru bir şekilde çözmesi bekleniyor.

17 Haziran alan belirleme değil temel seviye belirleme sınavını içerdiği için bu tarihte gerçekleşen sınavdaki soruların tümünü yanıtlanması gerekmekte. 18 Haziran'da gerçekleşecek olan 2. oturumda ise adayların kitapçık içerisinde yer alan soruları kendi alanlarına bağlı olarak yanıtlaması gerekiyor.

Bu noktada sözel alanından sınava giren öğrencilerin edebiyat, felsefe, tarih ve coğrafya alanındaki soruları yanıtlaması bekleniyor. Sayısal öğrencilerin ise matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki soruları cevaplaması gerekli görülüyor. Eşit ağırlıktan giren öğrenciler ise edebiyat, sosyal bilimler 1 ve matematik sorularını yanıtlayacak.


YKS Sınavına Nasıl Daha Etkili Hazırlanılır?

YKS sınavına hazırlanırken adayların öne geçmek amacıyla farklı teknikleri benimsediği görülebiliyor. Bu noktada özellikle belli başlı tekniklerin sınavda çok daha güzel sonuçlar alabilmek adına etkili olduğu biliniyor. Özellikle hızlı okuma alanındaki kişilerin kendilerini geliştirmelerinin büyük ve olumlu etkileri bulunmakta. İşte tam olarak bu nedenle vermekte olduğumuz YKS Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimimiz adayların sınavlarda çok daha başarılı sonuçlar almasını desteklemek üzerine oluşturulmuştur. Bu sınavdan çok daha etkili bir sonuç alabilmek istiyorsanız Eğitim Kursu olarak özel içeriği ile hazırlamış olduğumuz Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimimizi alabilirsiniz.

Deneme sonuçlarınızdan alabileceğiniz ortalama puanı hesaplamak için de ayrıca YKS puan hesaplama aracımızı kullanabilir ve böylece hangi düzlemde ilerlediğinizi görebilirsiniz. Haydi siz de durmayın ve eğitimlerimizi alarak sınavdan çok daha başarılı sonuç alma imkanı edinin. Bu noktada ayrıca Zaman Yönetimi Eğitimimiz de sizlere sınav maratonu içerisinde büyük katkı sağlayacaktır. Bu fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.