2023 LGS Soruları Açıklandı Mı?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 06 Haziran 2023
  • 352

2023 LGS Soruları Açıklandı Mı?

2023 LGS maratonu geçtiğimiz hafta sonunda gerimizde kaldı. Büyük bir heyecanla soruların açıklanmasını bekleyen adaylar için müjdeli haberi ise MEB verdi...


2023 LGS maratonu geçtiğimiz hafta sonunda gerimizde kaldı. Sınava giriş yapan milyonlarca adayın ise ilk sorusu "LGS soruları açıklandı mı, LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman açıklanacak?" oldu. Büyük bir heyecanla soruların açıklanmasını bekleyen adaylar için müjdeli haberi ise MEB verdi...

Liselere Geçiş Sistemi yani LGS, her yıl ortaokulu tamamlayan ve liseye geçen öğrencilerin girdiği bir sınav. Bu sınavdan alınan puan dahilinde öğrencilerin taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerine en uygun okula gitmesi mümkün oluyor. 

MEB tarafından gerçekleştirilen bu merkezi sınava ortaokulu tamamlamış tüm öğrencilerin girmesi gerekiyor. Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilmiş LGS sınavına dair en merak edilen konu ise 2023 LGS soruları açıklandı mı? İşte detaylar...

LGS soruları ve cevap anahtarı, özellikle sınav sürecini yeni gerisinde bırakmış öğrencilerin ana gündemini oluşturuyor. Eğitim Bakanlığı LGS soru ve cevap anahtarını yayınladı! LGS sorulari ve cevaplari hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin ise MEB'in sitesini ziyaret etmesi yeterli. 

Bu kitapçıklara bakarak adayların kendi cevaplarını kontrol etmesi mümkün. Sözel kitapçıkta toplam 50 soru soruldu, bu sorular için ise adaylara 75 dakika süre verildi. LGS ikinci oturumu olan, matematik ve fen bilimlerinin sorulduğu sayısal bölüm ise toplam 40 soru olacak şekilde planlandı. Adaylara bu 40 soru için ise 80 dakika süre tanındı. 


2023 LGS Hangi Dersler Soruldu?

2023 LGS sözel ve sayısal olmak üzere iki farklı oturumda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu sınav için cevap anahtarı ve sınav soruları açıklandı. Peki, adaylara 2023 LGS hangi dersler soruldu?

LGS ilk oturumu sözel için gerçekleştirildi. Bu bölümde 20 Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden ise 10 soru soruldu. İkinci oturumda ise sayısal bölümün soru dağılımı 20 Matematik, 20 Fen Bilimleri olacak şekilde planlandı. 


2023 LGS Taban Puanları

2023 LGS adaylarının en merak ettikleri konulardan birisi de 2023 lise taban puanları. Bu noktada kesin bir açıklama henüz gelmiş durumda değil. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte açıklanması beklenen LGS taban puanları için adaylar beklemede. Bu bekleme süresinde adaylar şimdilik geçen senelerin taban puanlarını incelemekte.

LGS taban puanların, sonuçların açıklanması ile birlikte yayınlanacağı düşünülmekte. Bu sürece kadar adayların genel açıklamaları takip etmesi ve MEB'in sayfasını düzenli olarak kontrol etmesi önemli. 

Her sene yüzdelik dilimler ve taban puanlar farklılık gösteriyor olsa da önceki yıllara bakarak genel bir çıkarım yapma imkanı da bulunmakta. 

Geçen senenin taban puanlarını ve yüzdeliklerini incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.


2023 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Peki gelelim en merak edilen soruya, 2023 LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2023 LGS sınav maratonu uzun zamandır bekleniyordu. Nihayet geçtiğimiz hafta sonunda sınav gerçekleşti. Liseye geçiş için sınavlarına giren öğrencilerin odağında ise şu an sınav soruları ve sınav açıklanma tarihi var.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre sınav sonuçlarının 26 Haziran 2023 tarihinde açıklanacağı söylendi. Fakat daha önce de olduğu gibi erken açıklama ihtimali de gündemde. Adayların açıklanma tarihine kadar siteyi kontrol etmesi bu nedenle önem taşıyor. 

Sınav sonuçlarının açıklandığında kontrol edilmesi için ise sonuc.meb.gov.tr sitesinden kimlik ve şifre bilgileri ile giriş yapılması gerekiyor. Buradan ilgili giriş işlemlerini gerçekleştiren adaylar sonuçlarını görecek ve taban puanlarına göre aday işlem sayfasından tercih listelerini oluşturabilecekler. 

Açıklanan sonuçlara göre tercih listelerini oluşturan adaylar, daha sonra tercihlerin açıklanmasını bekleyecek. Bu tercihlerin de açıklanması sonrasında adaylar yeni öğretim yıllarına kayıt yaptırdıkları lisede devam edecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!