10 Google Arama Hilesi
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 13 Ağustos 2022
 • 748

10 Google Arama Hilesi

Bu kadar sık kullanılan Google arama kısmı ile ilgili bilinmeyen özellikler var mı? İşte Google içerisinde kullanabileceğiniz 10 farklı hile!


Google aramayı her gün milyonlarca kişi kullanıyor. Özellikle merak ettiğimiz her şeyi siteleri arama yoluyla Google üzerinden aratıyoruz. Aniden aklımıza gelen bir eğitimi, bilmediğimiz bir şey varsa o konudaki tarihi bilgiyi, bir şey satın almak istediğimizde ulaşabileceğimiz e-ticaret sitelerini ve daha farklı pek çok şeyi Google a girip arama çubuğuna yazarak buluyoruz.

Bu denli sık bir şekilde kullanılan Google üzerinden arama sonuçlarını görüntüleyerek web sitelerini ziyaret edebiliyoruz. İlgili anahtar kelimeleri girmemiz halinde Google ın algoritması sayesinde dilediğimiz bilgiye ve siteye ulaşabiliyor olmanızda teknolojinin ve dijitalin ilerlediği noktanın çok ileride olduğunu kanıtlayan bir durum olarak görülüyor. İlgili kelime öbeğini girerek arama yapmak için kullanılan Google, dünyada en çok kullanılan arama motoru olarak biliniyor. Peki bu kadar sık kullanılan Google arama kısmı ile ilgili bilinmeyen özellikler var mı? Yazımızın devamında Google içerisinde kullanabileceğiniz 10 farklı hileye yer vereceğiz.


 • 1. Belirli bir siteye dair sonuçları görüntüleme

Google arama çubuğunda bir arama gerçekleştirdiğimizde saniyeler hatta saliseler içerisinde çeşitli sonuçlara ulaşma imkânımız bulunuyor. Fakat ortaya çıkan sonuçların her biri dilediğiniz türden sitelere ait sonuçlar olmuyor. Bunun için Google'da özelleştirilmiş bir hile bulunuyor. Google arama kısmından belirli bir siteye dair sonuçları görüntülemek için öncelikle aradığınız terimi kelime öbeği şeklinde yazmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise site: yazıp aradığınız sitenin ismini eklemeniz gerekiyor. Böylece dilediğiniz web sitesi ile ilgili arama sonucunuzu sınırlandırmanız mümkün oluyor. Buna örnek olarak URL'yi verebiliriz:

Education site: eğitim kutusu


 • 2. Bir metin içerisinde arama gerçekleştirme

Google'dan metinler içerisinde arama gerçekleştirebilmek için intext: veya allintext: niteleyicilerini kullanmak mümkün oluyor. Böylece Google siteler içerisinde arama gerçekleştirirken sayfa başlıklarını ve adresleri harici tutarak size metin içerisinde arama yapma imkânı tanıyor. Bu sayede aramanızı çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Metin içerisinde ilgili kelimenizin bulunması hâlinde salt arayışınızı kolaylıkla sürdürebilmek için bu özelliği muhakkak kullanmanızı öneriyoruz!

Allintext: Uygulamalı Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı 


 • 3. Google görseller içerisinde arama yapma

Google'da yalnızca kelime öbekleri aracılığı ile arama yapılmıyor. Görsel arama gerçekleştirildiği takdirde Google image kısmında resmin çözünürlüğü, boyutu, türü ve hatta rengine bağlı olarak arama gerçekleştirilebiliyor. Arama kutusunun sağında bulunan kamera ikonuna tıklamak bunun için yeterli oluyor. Bu kısımda iki farklı seçenek bulunuyor. 1. seçenekte resmin URL adresini kopyalayıp yapıştırmanız gerekiyor. 2 seçenekte ise direkt olarak görseli yükleyerek aramayı gerçekleştirebiliyorsunuz. 


 • 4. Bilmediğiniz bir kelime hakkında bilgi sahibi olmak

Google içerisinde bilmediğiniz bir kelime hakkında kökensel, türeyiş süreci ve okunuşu hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün oluyor. Google dictionary kısmında kelimeye dair ilgili bilgilerin verilmesi sayesinde bilmediğiniz kelimeleri dahi kolaylıkla öğrenebilme imkanınız bulunuyor. Bunun için define: ya da definition: kavramlarını girmeniz yeterli oluyor. Bu kavramları ekledikten sonra karşınıza Google dictionary kısmı çıkarak kelime kökeni, anlamı ve türeyiş şekli hakkında ilgili bilgileri veriyor. Böylece her daim sözlük taşıma derdinden kurtularak farklı dillerden birçok sözlüğe sahipmiş gibi hissetme imkânımız buluyor. Üstelik bu sözlük yalnızca her zaman taşıdığımız elektronik cihazlarımızın içinde! Google ı bu gibi fonksiyonel işlemler için kullanabiliyor olmamız ne ilginç öyle değil mi? Öyleyse yazımızın devamında daha çok şaşıracaksınız.


 • 5. Do a Barrel Roll özelliği

Google'ın pek bilinmeyen eğlenceli arama seçeneklerinden birisi de do a barrel roll oluyor. Google yalnızca bir arama sitesi olarak karşımıza çıkmıyor. Çeşitli alanlarda son derece eğlenceli ve kreatif fikirleri ile de bilinen Google'a bu kelime öbeğini yazdığınızda Google sayfanız takla atıyor. Bize inanmıyor musunuz? Peki öyleyse kendiniz deneyin! Bu pek bilinmeyen Google hilesi aramalarınızı son derece eğlenceli bir hale getiriyor. Ayrıca Google'ın buna benzer daha farklı pek çok eğlenceli özelliği de bulunuyor. Bu özellikleri ilgili yazımızdan inceleyebilirsiniz.


 • 6. Dosya türü sayesinde arama

Araştırmak istediğiniz ilgili konuya dair bazı durumlarında özel dosya türlerini incelememiz gerekebiliyor. Örneğin bir ödev hazırlarken doğrudan bir PDF üzerinden ilerlememiz gerekli görülebiliyor. Bu gibi durumlarda genel arama gerçekleştirip uygun bir PDF bulmaya çalışmak yerine kullanabileceğiniz etkili bir hile bulunuyor. Dilediğiniz türdeki dosyalara erişebilmek için Google üzerinden filetype: yazmanız ve uzantı eklemeniz yeterli oluyor. 

Örneğin; Makroekonomik Etkiler filetype: PowerPoint gibi.


 • 7. Dinlediğiniz bir şarkı ile ilgili bilinmeyen yerlere * ekleme

Aslında son derece şaşırtıcı özelliklerden bir tanesi olan Google'ın bu özelliğini bilen çok az kişi var. Google'da bir şarkıyı aratırken kime ait olduğunu ve bütün sözlerini unutabiliyoruz. Bu durumda Google'dan unuttuğunuz kelimeler yerine yıldız işareti koymanız aramayı çok daha etkili hale getiriyor. Örneğin; * gelir gider * etmeler bu aramanın sonucunda Madrigal’in ünlü şarkısı Seni Dert Etmeler'e ulaşabilirsiniz.


 • 8. Borsa takibi gerçekleştirme

Borsa hakkında her daim araştırma yapmak ve güncel kalmak isteyen kişilerin firmaların ticker sembolünü yazmaları halinde firmanın hisse değerini görüntülemeleri mümkün. Örneğin; Google için GOOG yazmak yeterli olmaktadır. Bu sayede kolaylıkla borsa takibi gerçekleştirerek firmaların hisse değerleri hakkındaki anlık değişimlere ve en güncel bilgilere sahip olabileceksiniz. 


 • 9. Yurtdışı bulunduğunuz yeri keşfetme

İlk kez yurt dışına çıkıp ziyaret ettiğiniz bir ülkede nereye nasıl ulaşacağınızı ve gezilecek yerleri keşfetmeniz pek kolay olmayabilir. Gittiğiniz yerde o anki bulunduğunuz konuma bağlı olarak şehir adını yazmanız ve sonrasında attractions niteleyicisini eklemeniz bölgenin en çok ziyaret edilmekte olan yerlerine ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu sayede keşifleri Google sizin için yapacak ve size de tatilinizin keyfini çıkartmak kalacaktır.

Örneğin: New Orleans attractions


 • 10. Kargo takibi gerçekleştirme

Online kanallarla alışveriş yapmak e-ticaret siteleri sayesinde hayatımızın tamamını endeksli hale geldi. Öyle ki en acil ihtiyaçlarımızı dahi e-ticaret siteleri üzerinden talep eder hale geldik. Fakat bu durumun olumsuz bir yönü var: kargo takibi. Kimi zaman son derece sinir bozucu olabilen kargomuzun ne zaman geleceği ve ne durumda olduğu bilgisine Google sayesinde ulaşabiliyoruz. Özellikle de hangi kargo firmasına ait olduğunu çözemediğimiz kargo takip numaralarımızı Google arama çubuğuna yazmamız halinde kargonun hangi firmaya ait olduğunu öğrenmemiz mümkün oluyor. Firma adına sahip olduktan sonra ise firmaya ait takip sayfasına tıklayarak kargo durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede nerede olduğunu veya ne durumda olduğunu kestiremediğiniz kargoların takibini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün oluyor.


Bu yazımızda hayatımızı son derece kolay bir şekilde sürdürebilmenize katkı sağlayacak Google'ın fonksiyonel yönlerini ortaya çıkarttık. Bunun gibi bilgileri erişmek ve çok daha fazlasını öğrenebilmek için bloglarımızı takip edebilirsiniz. Aynı zamanda vermekte olduğumuz eğitimlerimizden faydalanarak da ufkunuzu genişletirken kişisel gelişiminizi sürdürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.