10 Adımda Google da Üst Sıralara Çıkmak
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 19 Ağustos 2022
 • 1360

10 Adımda Google da Üst Sıralara Çıkmak

Bir ürün, hizmet veya bilgi aradığımızda her daim en üst sıraya tıklarız öyle değil mi? İşte tam da bu sebeple Google'da en üste çıkmak oldukça önemli.


Hayatı her koşulda dijitale bağlı şekilde yaşar hâle geldik. Dilediğimiz her bilgiye ve hizmete erişebilme imkanının da sunulması ve olanakların artması ile birlikte de bu dijitalleşme iyice desteklenmiş oldu. Elbette ki bu noktada da herhangi bir arama yaparken en sık kullandığımız arama motoru akıllara geliyor: Google.

Bir sitenin Google içerisinde üst sıralarda olmasının önemi son derece büyük. Sık etkileşim alabilmek ve sitenin sağlayacağı bütün faydalardan yararlanabilmek için üst sıralarda olmak gerekiyor. Bir ürün, hizmet veya bilgi aradığımızda her daim en üst sıraya tıklarız öyle değil mi?  İşte tam da bu sebeple sayfanızı üst sıralara çıkarmanız son derece önemli.

Yapılan araştırmalara göre herhangi bir inceleme ve sorgu sürecinde arama motoru tarafından en üst sırada gösterilen ilk 6 sayfa öncelikli olmak üzere kişiler maksimum 3. Sayfaya kadar gidiyor. Bu nedenle de sayfanın muhakkak bu aralıkta yer alması gerekiyor. 

Domain değer artışı ve büyümesi için Google sıralamasına özen göstermek gerekli. Peki, Google’da üst sıralara çıkmak için neler yapılmalı? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında!


 • 1. Mobil İyileştirmeleri Yapmak

Google için önemli noktalardan bir tanesi sayfanızın mobil sayfa hızının ve düzeninin standartlara uygun ve üstünde olmasıdır. Özellikle sayfa hızı ve mobil düzen başarıya ulaşma ve üst sıralarda çıkan sayfalardan biri olma noktasında büyük bir öneme sahiptir. Mobil uyumluluk düzgün olmadığı takdirde sayfanızdan beklentinizi düşürmeniz ve başarı yüzdesindeki azalmayı doğal karşılamanız gerekir. Pek çok marka mobil düzeni ve sayfa hızını önemsememesi nedeniyle asıl Google sıralamaları içerisinde yukarıya çıkamamaktadır. 

Mobil düzeni oturtmak ve iyileştirmek için devamlı yenilemeler ve düzenlemeler yapmanız gerekir. Bu noktada sitenizi devamlı test etmeniz ve son güncellemeleri takip etmeniz gerekir. Google önerileri arasında da bu noktaya özellikle dikkat çeker. Bir sayfanın SEO düzeyi ve uyumluluğu incelenirken de mobil düzenlemelerin oranı düşürme noktasında büyük bir etkisi bulunmaktadır. Siz de markanızı ve vermekte olduğunuz hizmetleri üst sırlara taşımak için mobil iyileştirmeler üzerinde durmalısınız! İnanın başarı oranınızın artış seviyesi son derece fazla olacak. 


 • 2. Site Hızını İyileştirme

Site hızının iyileştirilmesi neden mi önemli? Kendimiz dahi girdiğimiz bir sayfada yükleniyor yazısını görmekten nefret ederken site ziyaretçilerimizden bunu nasıl bekleyebiliriz? Bir sitenin yüklenme hızı sitenin genel performansına da doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle site hızını kontrol altında tutmak son derece önemlidir. Peki, site hızını nasıl kontrol edeceğiz?

Site hızını kontrol edebilmek için aracı uygulamalardan faydalanmak ve test yapmak gerekiyor. Sitenin bulunduğu hız seviyesini tespit ettikten sonra ise site hızını iyileştirmek mümkün oluyor. İyileştirme süreci için izlenebilecek farklı yollar mevcut. Analiz sonrası alınan verilere ve hatalara dayanarak site hızındaki hataları düzenleyebilirsiniz. Yazımızın devamında değineceğimiz AMP mobil alanda hızlanmaya da yardımcı olabilmektedir. Hızlı bir çözüme kavuşmak için AMP kullanılabilse de elbette ki daha kapsamlı çözümleri de planlamak etkili olacaktır. 


 • 3. Rankbrain

Google’a ait bir öğrenme yapay zeka sistemi olan Rankbrain, en önemli üç arama sinyalleri arasında yer alır. Google, daha önce sorulmamış sorularda muhtemel sorguları tahmin etmek üzere Rankbrain’den yardım alır. Günlük arama hacminin ve aratılan sorguların çokluğunun düşünülmesi üzerine büyük oranda yeni sorgunun oluştuğu tahmin edilebilir. Her gün yapılan milyonlarca aramanın %15’lik kısmı yeni sorgulara dayanmaktadır. 

Rankbrain olası sorguları tahmin ederken bunun sayfa ile bağlantısını kurarak bir strateji çizmek zorlayıcı olabilir. Bu noktada sayfa sahiplerinin yapması gereken olası sorguları ve hedef kitleyi baz alarak içerikler oluşturmasıdır. Hedef kitlenin sorularına ve sorgularına uyumlu içerikler üretmek ve cevap niteliği taşıyabilecek içerik üretiminin üzerinde durmak etkili olacaktır. 

Arama-deneme-yanılma üçlemesi üzerine ilerlenebilecek olan bu süreçte farklı kaynaklardan da destek almanız gerekir. Bu sayede oluşturulacak olan uzun içeriklerde uygun sorguya yönelik arama görünürlüğü iyileştirmesi yapılabilir.  Bu yöntemler dahilinde başarılı olmanız hâlinde arama yapan kişilerin karşısına üst sıralarda yer almak için etkili bir adım atmış olacaksınız.


 • 4. Kitle Hitabı ve Kullanım Kolaylığı 

Sayfanızın yükselmesi ve daha geniş bir kitle tarafından ziyaret edilmesi için kitleye hitap şekliniz büyük bir önem taşıyor. Hedef kitlenizle temasınız sayfa üzerinden olacağı için uygun içerik üretimi bu noktada önem taşıyor. Arama sonuçlarına bağlı olarak hedef kitlenizin takip edebileceği en etkili başlıklara ve konulara uyumlu içerikler üretmeniz gerekiyor.

Kitleye hitap noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da içeriğin üretildiği dilin ve ifadelerin nasıl olduğudur. İçeriklerin doğru bir şekilde yönetilmesi için yerel kitleye hitabınızın da önemi oldukça fazladır. Örneğin; sağlık hizmetleri üzerine kurulmuş bir sayfam varsa sitedeki anahtar kelimem sağlık olabilir fakat ihracat olamaz. Elbette ki dolaylı yollardan farklı sektörleri ve alanları birbiriyle bağlamak mümkün, fakat hedef kitlenizin doğrudan aramalar yapacağını da unutmamanız gerekiyor. 

Kitleye hitap noktasında SEO’nun büyük bir önemi bulunuyor. Bu alana dair bir bilginiz olmaması hâlinde SEO hizmetleri alarak da sayfanızı desteklemeniz mümkün. Organik trafiği arttıracak ve sayfanın üst sıralara çıkmasını sağlayacak en önemli etkenlerden biri olan SEO’ya önem vermeniz ve üzerinde durmanız son derece önemli. 


 • 5. Doğru Bir Ödeme Sistemi 

Eski sıralama ölçütlerinin aksine artık ödeme yaparak da üst sıralara çıkmanızın mümkün olması. Buradaki ödeme şeklinden kasıt legal veya sağlıklı kabul edilmeyen ödeme türleri değil elbette. Tıklanma sayısına bağlı ödeme oluşturulan reklamlar sayesinde yaptığını ödemeler, sitenizi yükseltmek için etkili olabilecek hamleler arasında yer alıyor. 

Yalnızca reklam vererek üst sıralara çıkmanın mümkün sanılması ise büyük bir yanılgı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken oluşturulan kampanya ve reklam metninin ve içeriklerinin kalitesi. Uygun bir açılış sayfası ve müşterilerin onayladığı kaliteli içeriklere sahip ürünlerle bu reklamı desteklemek ve yükseltmek gerekiyor. Reklamların her zaman en üst sırada olduğunu kanıtlama imkanı da bulunmuyor. Bu nedenle sayfayı üst sıralara çıkarmak için yapılabilecek etkili işlemler arasında yer alan diğer seçenekleri de değerlendirmek çok daha mantıklı görülüyor. 


 • 6. Sayfa İçi İçerikleri Doğru H1 ve H2 Başlıklarla Verme 

Sayfa içi içeriklerde doğru bir başlık kullanmak sayfayı kurtaran ana etkenlerden biri olabiliyor. Yalnızca bir başlık diye bakan pek çok kişi olsa da bir içerikte doğru meta etiketlerinin kullanılması hem genel SEO’yu hem de buna bağlı olarak sayfa sıralamasını direkt olarak etkiliyor. H1 ve H2 başlıklarda anahtar kelime seçiminin doğru olması ve arama hacmi geniş ana başlıkların kullanılması sayfanın sıralamasını büyük ölçüde etkiliyor. Google aramalarda görünürlüğü ve sayfa sıralamalarında üstlerde olmayı sağlayan doğru başlık seçimine bu nedenle sayfa içi üretilen içeriklerde büyük bir dikkatle yaklaşılması gerekiyor. 


 • 7. Google Haberler ve Google AMP Hesaplarının Olması

Google Haberler kaydının olması her zaman için kısa vadeli olabilecek trafikleri yakalamanız noktasında fayda sağlar. Burada oluşturulan içeriklerin anlık trendleri veya günlük haberleri kapsaması yeterlidir. Devamlı aksiyon alacak içerikleri üretmek yerine kısa süreli etkileşimleri getirecek içerikleri üretmek burası için yeterli görülmektedir. 

Google AMP kısmında ise devamlı aksiyon alabilecek içerikleri üretmek gerekir. Google tarafından Top Stories adı verilen ve mobilde öne çıkarılan içeriklerden oluşan AMP, site yöneticilerinin son derece hızlı, anında yüklenmeye izin veren sayfalar oluşturmasına imkan tanır. 


 • 8. Twitter ve Genel Sosyal Medya Ağırlığını Arttırmak

Twitter ve Google arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak artık atılan tweetlerin her bir arama motoru üzerinden görüntülenebilir hâle geldi. Bir marka, kişi veya yayını aramanız durumunda son attıkları tweetlere Google üzerinden erişme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu noktada önemli olan bu özelliği olumlu yönüyle kullanmaktır. 

Etkili ve doğru tweetler atarak anında Google içerisine işlenme imkanı edinebilirsiniz. Önemli olan yanlış veya olmaması gereken bir tweet atmamanızdır. 


 • 9. Doğru ve Sağlıklı Backlinkler Almak

Sağlam ve etkili backlinkler alarak farklı bağlantılardan insan trafiğini arttırabilmeniz mümkün. Bu noktada toksik olarak algılanmayacak ve etkili backlinklere sahip olmanız son derece önemli. Sayfanıza doğru backlinkler alarak ve doğru bağlantılar kurarak siz de sıralamanızı arttırma imkanına erişebilirsiniz. 

Bu madde daha çok organik trafiği de arttırarak sayfa ziyaret sıralamasında üste çıkmak üzerinedir. Sayfa trafiği arttıkça Google tarafından olumlu algılanma ihtimali de artış gösterecektir. 


 • 10. Tam SEO Uyumunu Yakalayabilecek Trend İçerikler Üretmek 

Google kendi içerisinde belli başlı SEO standartlarına sahiptir. Elbette ki dijitalin kendini sürekli güncellediğini de unutmamak gerek. Bu noktada SEO standartlarını yakından takip ederek en güncel kurallara uygun içerikleri üretmek son derece önemlidir. 

SEO uyumunun yüksek olması, sayfa sıralamasını attırma noktasında büyük ölçüde etkili olacaktır. Bu nedenle içeriklerinizde SEO’ya özen göstererek ilerlemeniz hem sıralamanızı yükseltmenizde hem de sayfa kalitenizi Google’ın gözünde arttırmakta etkili olacaktır. SEO hakkında bir fikriniz yoksa bir SEO uzmanı aracılığıyla danışmanlık alabilir veya Dijital Yazarlık ve SEO Eğitimi’mizi alabilirsiniz. 


Google Sıralaması Neden Önemli

Google sıralaması nasıl yükseltilir öğrendik. Peki, Google sıralaması neden bu kadar önemli? Bir hizmet verdiğinizi ve sayfanız olduğunu düşünün. Google içerisinde doğru endeksi alıp ilk sıralamaya girdiğinizde, size nasıl bir dönüş olurdu? 

6. sayfadaki bir site ile 1. sayfadaki bir içeriğin aldığı aksiyon aynı olmaz. Web sitelerine giriş yaparken her zaman ilk sıradakilere öncelik veririz. Bu noktada da kendi sayfamız için de ilk sırada çıkmak gerekliliği oluşur. Hizmet verdiğiniz alandaki en iyiler arasında yer alma için siz de Google sıralamanızı dikkate alarak doğru stratejilerle hareket edin. Böylece sıralamanızı yükseltirken aynı zamanda hedef kitlenizi de büyüterek marka değerinizi arttırabileceksiniz!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.